Potem ko je ministrstvo za zdravje skupaj s koalicijskimi partnerji predlagan Zakon o zdravstveni dejavnosti prodajalo kot fantastičen, in to navkljub kritiki stroke in opozorilom stranke SDS, da gre v primeru zakona za kršitve Ustave RS, sedaj ministrica za zdravje in finančni minister pozivata poslance k premisleku o določilu novele zakona, ki predvideva neprofitnost koncesionarjev. V luči dogajanja poslanka SDS Jelka Godec izpostavlja, čemu je prišlo do preobrata, pozivanje samega sebe k umiku zakona pa označuje kot shizofreno.
Vladni predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti je bil 13. marca s strani odbora DZ za zdravstvo deležen zelene luči. Ob tem pa so bila sprejeta dopolnila, vložena s strani koalicije. “Spremenjen predlog tudi za koncesionarje predvideva neprofitnost, in sicer pri storitvah, ki jih opravljajo v javni zdravstveni mreži”, izpostavlja STA in dodaja, da bo v četrtek dopolnjena novela v razpravi v državnem zboru.
Določilo predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki predvideva neprofitnost koncesionarjev, je sedaj očitno zmotilo dva ministra Golobove vlade Klemna Boštjančiča in Valentino Prevolnik Rupel, ki sta v ponedeljek predsednici odbora DZ za zdravstvo Tamari Kozlovič poslala dopis, kjer poslance pozivata k premisleku o določilu predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki predvideva neprofitnost koncesionarjev. Dopis naj bi prejeli tudi v Levici in SD.
Na finančnem ministrstvu, ki ga vodi podpredsednik vlade, so prišli do spoznanja, da “koncesionarji kot pomemben del javne zdravstvene mreže dokazujejo, da se lahko zdravstvene storitve izvajajo bolj racionalno in stroškovno učinkovito”. Kot opozarjajo, bo imelo administrativno omejevanje poslovanja koncesionarjev negativen vpliv na izvajanje storitev v okviru javne zdravstvene mreže. Ministra pravita, da je odveč bojazen, da bi “koncesionarji presežke iz javne dejavnosti prelivali v tržno oziroma samoplačniško dejavnost”. Na podlagi zakona je namreč določeno, kako se pri koncesionarjih deli splošne stroške, na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije pa bo sam nadzor. Vsako leto do 31. marca pa bodo morali koncesionarji na zdravstveno ministrstvo poslati podatke o poslovanju, kjer bodo ločeno prikazani odhodki in prihodki od izvajanja koncesijske dejavnosti.

Opozarjata, da se bodo lahko koncesionarji tem pravilom prilagodili, zato menita, da obstaja bojazen, da predlagana rešitev ne bo dosegla namena predlagateljev. “Prek transfernih ali nabavnih cen bi lahko zmanjševali morebitne presežke, posledično ne bi prikazovali dobička, v tem primeru pa država ne bi prejela davka od dohodka pravnih oseb”, navajata in priznavata, da je mogoče, da se dogodi, da bo “razvoj dejavnosti zastal oziroma se bo upočasnil, saj koncesionarji zaradi nepridobitnega statusa izvajanja zdravstvenih storitev ne bi mogli akumulirati presežkov”.
Po mnenju ministrov javni zdravstveni zavodi zaradi tega ne bodo poslovali bolje, odliv kadrov pa bo še vedno predstavljal problem. Spomnila sta, da je ustavno sodišče že dvakrat odločalo glede neprofitnosti koncesionarjev in v obeh primerih odločilo v prid koncesionarjem. Ker so predlagane spremembe podobne kot v zadnjih dveh primerih, menita da bo sodišče postopalo enako. “Glede na vse navedeno vas vljudno prosimo za ponoven razmislek glede predlaganih sprememb, ki so kompleksne, daljnosežne in morebiti lahko tudi predmet ustavne presoje.”
Svoboda in Levica ne nameravata spreminjati stališča
Minister Boštjančič je po navedbah Večera pomisleke izrazil že za zaprtimi vrati koalicijskega vrha, ki je potekal prejšnji teden. Kozlovičeva iz Svobode je za STA povedala, da so se o pozivu ministrov pogovorili, a da stališča ne nameravajo spremeniti. Po njihovo se bo dalo namreč s tem zakonskim predlogom zaščititi in okrepiti javno zdravstvo, ki v središče postavlja skrb za “pacienta vse dni v letu, vsak dan v tednu in 24 ur na dan, ne glede na njegov socialni položaj”. V Levici vztrajajo pri določilu o neprofitnosti koncesionarjev. Poudarjajo, da izključni namen zdravstvene dejavnosti predstavlja oskrba prebivalstva, ne pa ustvarjanje dobička.
Kako je do predlaganega Zakona o zdravstveni dejavnosti kritična stroka, si lahko podrobneje preberete tukaj. Preko štiri tisoč zdravnikov je nedavno na poslance naslovilo javno pismo, kjer so posvarili pred posledicami novele. Predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović je opozorila, da bi lahko novela vodila v zmanjšanje števila zdravstvenih storitev in bi ogrozila nekatere stroke.
V luči dogajanja se je za zapisom na družabnem omrežju X odzvala vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec, ki je uvodoma navedla, da se temu reče lobiranje v zdravstvu. “Ah, ne. To je korupcija prve klase v zdravstvu. Ministrstvo za zdravje je kot predlagatelj Zakona o zdravstveni dejavnosti v obrazložitvi zakona na več mestih zapisal, da z zakonom kršijo člene Ustave RS”, je izpostavila v nadaljevanju in spomnila, da so na prvi in drugi obravnavi zakona, tako ministrica kot predstavniki ministrstva, zagovarjali zakon kot enega boljših zakonov, se posmihali pripombam in opozorilom poslanske skupine SDS, da gre za kršitve ustave. “Danes pa pozivajo poslance, da naj razmislijo o sprejetju škodljivega zakona”, poudarja poslanka.

Po njenih besedah so v poslanski skupini SDS na seji odbora pozvali koalicijo, naj odločanje o zakonu prestavijo, pa je ministrica dejala, da za kaj takega ne vidi razloga. “Danes k umiku zakona pozivajo sami sebe”, je izpostavila in to označila kot shizofreno dejanje. “Na seji vlade pa sta ministra Valentina Prevolnik Rupel in Klemen Boštjančič, kaj? Sedela na ušesih? Ne nista. Ampak potem naj bi Boštjančič po obravnavah v Državnem zboru RS dobil klic lobistov, verjetno pa kar klic lastnikov velikih koncesionarjev, da je zakon za njih škodljiv,” je poudarila poslanka SDS, ki se sprašuje, kakšen spin bo Golob izvedel tokrat. “Po izjavah o zdravnikih parazitih, je sedaj dal “žegen” za dopis ministrov.”
“Dajte, no. Ne igrajte se s pacienti. Ne delajte se, da vam je mar za paciente. Celo več. Igrate se z državo. Pod črto: Klemna Boštjančiča skrbi za njegove prijatelje v DC Bled, ministrico za koga drugega”, je prepričana poslanka v zvezi s preobratom. “Poslanci stranke Levica, stranke SD, stranke Gibanja Svoboda boste potegnili ročno zavoro, kot smo vam v poslanski skupini SDS predlagali že v prvem branju? Ne. Verjetno boste zakon že nevemkolikokrat amandirali, mogoče prestavili odločanje za kak mesec, medtem ugodili Boštjančičevim lobijem in potem buldožirali naprej”, je sklenila Godčeva.
Ž. N.