Jesenski evrobarometer: Slovenija po zaupanju v vlado na samem dnu lestvice EU27

Datum:

Znan je povzetek javnomnenjske raziskave Standardni evrobarometer – jesen 2023/2024, ki se je v EU in Sloveniji izvajala med 23. oktobrom in 17. novembrom 2023. Med drugimi ugotovitvami raziskave se kaže, da Slovenci izstopamo po predvsem nizki stopnji zaupanja v domače institucije oblasti in pesimizmu pred prihodnostjo, hkrati pa nas najbolj skrbi inflacija in priseljevanje.

Vsakoletno poročilo raziskave Standardni evrobarometer za Slovenijo je del rednih objav merjenja javnega mnenja v Evropski uniji, ki prikazujejo stališča slovenske javnosti in državljanov Evrope do Evropske unije (EU) kot tudi do aktualnih političnih in socialnih zadev v državi in EU.

Velika večina, 93 odstotkov Slovencev je zadovoljnih s svojim življenjem, kar Slovence uvršča med bolj zadovoljne državljane EU, kjer je z življenjem v povprečju zadovoljnih 84 odstotkov Evropejcev. Bolj kritični so vprašani pri oceni stanja gospodarstva v državi, kjer ga več kot polovica Slovencev ocenjuje kritično (48 odstotkov dobro, 51 odstotkov slabo).

Največji izziv sta inflacija in priseljevanje
Kot največji izziv pred Slovenijo v tem času Slovenci navajajo rast cen/inflacijo oz. naraščanje življenjskih stroškov, ki ga izpostavlja več kot tretjina vprašanih Slovencev, enako za svojo državo menijo tudi Evropejci. Na drugo mesto pred izzivi vprašani postavljajo priseljevanje, ostale tematike pa izgubljajo ostrino. Vprašani so precej nezadovoljni s trenutno smerjo poteka stvari v državi; skoraj dve tretjini Slovencev in nekaj nižji delež Evropejcev meni, da stvari v državi ne gredo v pravo smer – trend, ki kaže na porast nezadovoljstva v primerjavi s pomladjo 2023.

Foto: Freepik

Slovenci med najbolj pesimističnimi glede prihodnosti Le slaba četrtina Slovencev (24 odstotkov) je v tem trenutku zadovoljna s smerjo razvoja v Sloveniji, večina (63 odstotkov) jih meni, da gredo stvari v Sloveniji v napačno smer. Pesimizem je glede splošne situacije v državi oz. najbolj glede gospodarskega položaja v Sloveniji, kjer pričakuje poslabšanje skoraj polovica (49 odstotkov) Slovencev. Med sedemindvajseterico so Slovenci med najbolj pesimističnimi, manj optimizma glede stanja v državi v naslednjem letu izražajo le še vprašani na Češkem.

Le vsak peti Slovenec zaupa slovenski vladi
Večina Slovencev (80 odstotkov) se počuti državljane EU, kar je nad povprečjem EU27 (72 %). Ugled EU je v očeh Slovencev bodisi nevtralen bodisi pozitiven, le manjšina vidi EU negativno. Vprašani so pretežno nezaupljivi do oblasti in mednarodnih političnih institucij, med Slovenci izstopa predvsem nizka stopnja nezaupanja v domače institucije oblasti, ki je ena najnižjih med državami članicami.
Le vsak peti Slovenec (20 odstotkov) zaupa slovenski vladi, 77 odstotkov ji ne zaupa, rezultat, ki Slovenijo po zaupanju v nacionalno vlado postavlja na samo dno lestvice EU27. Precej podobno stopnjo zaupanja Slovenci izražajo do slovenskega parlamenta, ki mu zaupa 21 odstotkov Slovencev, ne zaupa pa 76 odstotkov.

Vlada v prostem padu, ki si jo bomo zapomnili po nesposobnosti in številčnosti. (Foto: STA)

Močna podpora evru in prostem pretoku državljanov, manj politiki priseljevanjaMed politikami, ki uživajo najvišjo podporo v Sloveniji, sta skupna gospodarska in monetarna unija z evrom in prost pretok državljanov za življenje, delo, študij in poslovanje v EU – oba predloga presegata 90- oz. 80-odstotni konsenz. Predlogi različnih skupnih politik dosegajo vsaj 50-odstotno podporo med Slovenci, opazno manj Slovencev kakor v povprečju vprašanih v EU27 podpira predlog skupne evropske politike o priseljevanju.

TV in radio najpogostejša vira informacij, a zaupanje v medije zaradi pritiskov padaGlavni posamični vir informiranja o evropskih političnih vprašanjih predstavljata televizija in radio, najbolj izgubljajo pomen tiskani mediji.

Foto: zajetje zaslona

Slovenci so kritični glede kredibilnosti nacionalnih medijev, večji del vprašanih meni, da niso vredni zaupanja. Večina vprašanih meni, da mediji delujejo pod političnim ali tržnim pritiskom ter da pogosto predstavljajo zavajajoče ali napačne informacije, ki pa jih vprašani večinoma znajo prepoznati.  

Raziskava se je izvajala v 37 državah ali teritorijih: v 27 državah članicah Evropske unije, v 7 državah kandidatkah za vstop v EU (Albaniji, Bosni in Hercegovini, Moldaviji, Črni gori, Severni Makedoniji, Srbiji, Turčiji) ter na območju turškociprske skupnosti na Cipru, v Združenem kraljestvu in na območju Kosova med 23. oktobrom in 17. novembrom 2023. Rezultati raziskave so interpretirani v kontekstu trenutnih socialno-ekonomskih razmer, kar pa vključuje tako podražitev hrane in spremembe oskrbe z energijo zaradi vojne v Ukrajini, za kar rešitve še ni na vidiku, kot tudi dejstvo, da so Slovenijo v avgustu prizadele najhujše poplave v njeni zgodovini. V Sloveniji je bilo opravljenih 1017 anket po metodi osebnega anketiranja v gospodinjstvu s pomočjo računalnika (CAPI), raziskavo je izvajala agencija Mediana.

Tanja Brkić

Sorodno

Zadnji prispevki

[ODZIVI] Protikapitalistični protest je nova moda brezdelnežev, ki oponašajo delavce!

"Nikoli ne pozabimo. Protesti v času kovida niso bili...

Je partner Maše Kociper in vpliven odvetnik vpleten v škandal?

Spomnite se naslednjič, ko vam bodo aktualni oblastniki pridigali...

To mrežo skrajne levice je potrebno zatreti že v kali

Venezuela uvaja zakon, ki bo levičarski vladi omogočil popolno...

Romi kamenjali gasilce, ki so gasili požar v njihovem naselju

Požari so v romskih naseljih pogosti. Tokrat je v...