V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) so na današnji seji upravnega odbora ponovno pozvali k spremembam zakona o evidencah na področju dela. Kot opozarjajo, so se novosti na področju evidentiranja delovnega časa v praksi izkazale za neživljenjske. Skrbijo jih tudi cene električne energije za male poslovne odjemalce.
“Zakon je neživljenjski za številne obrtnike in njihove zaposlene, ki svoje delo opravljalo na terenu, zato ga je povsem nemogoče izvajati v praksi,” je na začetku seje dejal predsednik OZS Blaž Cvar.
Člani upravnega odbora so se zavzeli za to, da se evidentiranje delovnega časa spremeni tako, da bodo novosti na tem področju odslej obvezne zgolj za kršitelje. Vsi ostali pa naj vodijo evidentiranje delovnega časa tako, kot je bilo pred uveljavitvijo zakona, so v sporočilu za javnost po seji sporočili iz OZS.
Mescu bodo rekli odločen ne
Danes bo potekal prvi sestanek delovne skupine za odpravljanje administrativnih obremenitev v gospodarstvu, ki se bo najprej posvetila analizi izvajanja zakona o evidencah na področju dela in socialne varnost. Skupino z 11 člani bo vodil minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec. Med njimi bo pet predstavnikov vlade in šest predstavnikov gospodarstva.
Na strani delodajalcev bo skupino vodil generalni direktor OZS Danijel Lamperger. “Upamo, da bo ministrstvo storilo korak nazaj in vrnilo evidentiranje v takšno stanje, kot je bilo pred uveljavitvijo zakona. Danes bomo temu odločno rekli ne,” je pred sestankom povedal Lamperger.
Da so novosti pri evidentiranju delovnega časa neživljenjske, se je strinjal tudi predsednik sekcije gradbincev pri OZS Zoran Simčič. Opozoril je na primere, kjer so delavci, zaposleni pri istem delodajalci, razpršeni na različnih deloviščih. “Delodajalec ne more biti na treh mestih hkrati, mora pa odgovarjati za točnost evidentiranja svojih zaposlenih,” je poudaril.
Enormen dvig cene električne energije hromi gospodarstvo
Cvar je na seji upravnega odbora izpostavil tudi cene električne energije za male poslovne odjemalce. V OZS so prepričani, da bi morali biti tudi mali poslovni odjemalci še naprej deležni regulacije.
“Ko sem konec lanskega leta predstavil naše izračune, ki so pokazali enormni dvig cen električne energije, smo bili deležni kritik. Zdaj, ko bodo prišle prve položnice za januar 2024, bomo videli, ali so bili naši izračuni napačni ali pravilni,” je dejal Cvar.
Državni svetnik Aleš Pulko je prepričan, da je treba storiti več, da se zniža cene energentov za male poslovne odjemalce. “Vsi, ki smo izvozniki, se zavedamo, da plačujemo precej višje cene kot naša konkurenca,” je izpostavil.
C. Š.