Papež Frančišek je v kritičnem stanju. Vatikan je sporočil, da se mu je stanje v zadnjem dnevu poslabšalo. Potreboval je tudi transfuzijo krvi in dodaten kisik.
Včeraj se je začel že drugi teden, odkar je 88-letni papež v bolnišnici Gemelli v Rimu, kjer se zdravi zaradi pljučnice. V petek so zdravniki sporočili, da še ni izven nevarnosti. Papež Frančišek naj bi bil sicer pri zavesti in zmožen sedeti v naslanjaču, a je potreboval kisik zaradi astmatične dihalne stiske, zaradi slabokrvnosti pa transfuzijo krvi.
Papež ima pljučnico v obeh pljučnih krilih in naj bi utrpel dolgotrajno dihalno krizo, ki je podobna astmi. Čeprav je buden in lahko sedi, naj bi se počutil slabše. Njegova okužba je zapletena, so sporočili iz Vatikana. Povzročalo naj bi jo več mikroorganizmov, že sama pljučnica pa je resna okužba, ki lahko zaradi vnetja in brazgotinjenja v pljučnih krilih oteži dihanje.
Zdravniki opozarjajo, da je zaradi svoje starosti papež zelo ranljiv. Obstaja nevarnost, da bi se iz pljuč okužba razširila v krvni obtok in se razvila v sepso. Po besedah zdravnikov bi bilo slednjo težko premagati.
Zaradi njegovega zdravja naj bi nekateri kardinali predlagali, da bi odstopil, če ne bo mogel več opravljati svojega dela, a je vatikanski državni tajnik, kardinal Pietro Parolin, tovrstne govorice označil za špekulacije.
A. S.