Vladna povišica javnemu sektorju vključuje tudi delavce v zdravstvu. Ker ZZZS sam povišice ne bo uspel financirati, bodo potrebovali še vsaj dodatnih 46 milijonov iz proračunske malhe.
Skupni učinek plačne reforme v zdravstvu je bil s strani Ministrstva za zdravje ocenjen na 132 milijona evrov. Ministrstvo navaja, da bodo javni zdravstveni zavodi prišli do sredstev prek novih cen zdravstvenih storitev, ki jih zdravstvenim zavodom plačuje zdravstvena blagajna, del tega pa so tudi plače zdravstvenih delavcev. Dodajajo, da bo zvišanje cen zdravstvenih storitev imelo učinek tudi na financiranje koncesionarjev, kljub temu, da ti niso del javnega sektorja, poroča STA.
Tako v UKC Ljubljana kot tudi v UKC Maribor včeraj še niso vedeli, kako bodo prišli do dodatnega denarja. Dodatna sredstva pa bodo potrebovali, tako STA, ker bo plačna reforma zvišala plače vsem zdravstvenim delavcem, ob tem pa uvajajo še nekatera delovna mesta.
Navajajo delovna mesta starejših zdravnikov in zobozdravnikov z licenco ter starejših zdravnikov specialistov. Ta delovna mesta bodo sicer lahko zapolnili zdravniki z najmanj 20 let delovnih izkušenj po opravljenem strokovnem izpitu in ob izpolnjenih pogojih za glavnega mentorja. Te pogoje naj bi glede na razpoložljive podatke trenutno izpolnjevalo skoraj 500 zdravnikov. V UKC Maribor teh podatkov trenutno še nimajo. “Dodatno pojasnjujemo, da bo v pristojnosti predstojnikov oddelkov, da bodo podali predloge za prerazporeditve, v kolikor zdravniki izpolnjujejo pogoje za zasedbo omenjenih delovnih mest,” so poudarili.
ZZZS za proračunsko varovalko
Cene povišanja zdravstvenih storitev pričakujejo tudi v ZZZS, kjer opozarjajo, da bi bilo potrebno tudi v ZZZS uvesti trajno proračunsko varovalko. “Ocenjujemo, da se bo problematika učinkov plačne reforme na ZZZS prenesla predvsem v leto 2026. Ob tem ponovno izpostavljamo, da bi bilo treba zaradi zagotavljanja dolgoročne finančne vzdržnosti na zakonski ravni opredeliti trajno proračunsko varovalko tudi za ZZZS po zgledu Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije,” poudarjajo v ZZZS.
Vlada Roberta Goloba je skupaj s sindikati javnega sektorja podpisala kolektivne pogodbe in dogovore o uveljavitvi plačne reforme prejšnji petek.
Ž. K.