Pogačnik: Politične rešitve se ne išče pri gospe Fajon, ampak v Združenih narodih

Datum:

Medtem ko podatki javnomnenjske ankete razkrivajo, da kar 75 odstotkov Palestincev podpira Hamasov masaker na izraelskem ozemlju 7. oktobra letos, se zunanja ministrica Tanja Fajon zavzema za obstoj Palestine, s tem pa naj bi bila po njenem Slovenija na pravi strani zgodovine.

V sinočnjih Odmevih je ministrica Tanja Fajon spregovorila o pripravljenosti Slovenije, da s 1. januarjem tudi uradno zasedemo sedež nestalne članice Varnostnega sveta OZN. Ni pa šlo niti brez pogovora o dogajanju na Bližnjem vzhodu, pri čemer je ta dala vedeti, da Slovenija išče rešitve za politično ureditev Gaze in Zahodnega brega, kar pomeni priznanje Palestine. Slovenija pa naj bi bila s tem na pravi strani zgodovine.

Vir: X

Izjava ministrice je sprožila val odzivov na družabnem omrežju X, ki so zgovorni sami po sebi v smislu: “Palestinci nočejo Gaze. Oni zahtevajo Izrael. Najraje pa bi imeli Dubaj, če bi bilo možno. Te puhlice, ki jih trosi Tanja, nimajo nobene teže. Zgleda, da niti ne pozna zahtev terorističnega Hamasa, za katerega navija”; “Priznanje? V katerih mejah? Gaza strip in Zahodni Breg? Kdo bo sploh podpisnik na strani Palestincev? Hamas? Mislim, da jim vsi podpišemo za lastno državo, če bi potem res dali mir. Kar pa ga ne bodo.”; “Fajonova bi kar vse neobstoječe države priznala. Priznajmo še Štajersko!”; Še sreča, da vas noben v tujini resno ne jemlje.”

V zvezi z navedbami ministrice smo se pogovarjali s strokovnjakom za mednarodno pravo dr. Miho Pogačnikom, ki pravi, da je pomembno poudariti, da Palestina kot taka ne obstaja. Pogačnik je spomnil, da se je mandat pod Združenim kraljestvom Velike Britanije in Severne Irske, ki je trajal od leta 1920 do 1948 in je obsegal Palestino in Transjordanijo, uradno imenoval Palestina. Pred tem je bilo to območje pod Turki (Otomanskim cesarstvom). Zgodovina teh krajev je namreč dolga, od židovskih kraljev in tako naprej. “Palestinci so se pojavili s Palestinskim osvobodilnim gibanjem (PLO)”.

Dr. Miha Pogačnik (Foto: STA)

Republika Slovenija Palestine kot države ne priznava
“Kar je ključno, je, da Palestina kot država ne obstaja. Združeni narodi so dali Palestincem možnost, da se odločijo za rešitev dveh držav, pa so oni to odklonili. Mislim, da je bila ravno včeraj v Združenih narodih ponovno resolucija, ki to rešitev spodbuja, ampak Palestinci so to odklonili, ker vztrajajo na tem, da Izrael ne sme obstajati,” je izpostavil in dodal, da takšna rešitev ne pelje nikamor. Palestinci namreč nimajo svoje države, Palestina kot taka formalno ne obstaja. “Tisto, kar pa je najpomembnejše, da Republika Slovenija Palestine kot države ne priznava.”

Ministrica mora delovati skladno z usmeritvami države
Zunanja ministrica mora po Pogačnikovih besedah delovati v skladu z usmeritvami države. “Palestina kot država ne obstaja, pač pa ima Slovenija določene odnose s tako imenovano palestinsko upravo. Gospa ministrica govori o žrtvah v Palestini in pobitih otrocih v Palestini, a teh pobitih otrok v Palestini ni, ker Palestine ni,” je pojasnil in dodal, da tukaj lahko govorimo o žrtvah, vključno z otroki, na območju pod palestinsko upravo. Gaza in še nekateri drugi deli so namreč območja pod palestinsko upravo, ni pa to Palestina ali palestinska država. Kot pravi, je to pravzaprav del izraelske države, ki je pod palestinsko upravo. “To je zaenkrat Izrael, kar se tiče mednarodnega prava.”

Dr. Miha Pogačnik (Foto: STA)

Politično rešitev se išče v Združenih narodih
V zvezi z navedbami Fajonove, da Slovenija išče politično rešitev, je Pogačnik pojasnil, da se politična rešitev ne išče pri gospe Fajon, ampak v Združenih narodih in državah, ki lahko topogledno prispevajo k miru. “Se oproščam, ampak ena Fajonova tega problema rešila ne bo. Treba je vedeti, da se stvari rešujejo v Združenih narodih, kjer se sprejemajo resolucije, so pogovarja.”

Ko se je po njegovih besedah ponovno ponudila rešitev dveh držav, je Hamas to zavrnil. “Zadnja resolucija je šla na to varianto, da  bi prišlo do prekinitve oboroženih akcij, tako imenovanega premirja pod pogojem, da bi Hamas izpustil talce in bi se vodstvo na palestinski strani zavzelo za rešitev dveh držav, da bi imeli svojo državo znotraj države Izrael.” Ne samo, da tam v tem trenutku ni druge države, kot je Izrael, tam tudi ni nobene pokrajine, ki bi se imenovala Palestina. “So pa različna palestinska gibanja na čelu s Hamasom, ki je najmočnejši in najbolj oborožen.”

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Boštjan M. Turk: “Čestitka delavstvu za 1. maj! Ne obupajte, še huje bo!”

Publicista in profesorja dr. Boštjana M. Turka smo vprašali...

Je partner Maše Kociper in vpliven odvetnik vpleten škandal?

Spomnite se naslednjič, ko vam bodo aktualni oblastniki pridigali...

[Video] Kangler na kmetijo povabil Goloba, namesto njega prišel nekdo drug

Nekdanji državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Franc...