Poklukarjeva policija terorizira udeležence protivladnega protesta – je ukaz prišel s samega vrha?

Datum:

“Mojo mami Silvo Šivec, ki zbira prijave za prevoz na pomladni shod 21. 3., je pravkar obiskala policija. Zanimale so jih vse podrobnosti,” je preko družabnega omrežja X sporočila Katja Šivec in ob tem dodala, da vladajoči prestopajo meje dopustnega in se poslužujejo metod, ki spominjajo na neke druge čase. “Dovolj!” je bila ob tem jasna. Pri tem se poraja vprašanje, ali je ukaz prišel z vrha politike? 

Odločili smo se stopiti v kontakt z gospo Silvo Šivec, ki nam je bolj podrobno pojasnila dogajanje v zvezi s policijskim obiskom. Kot je povedala, jo je eden od policistov poklical po telefonu in jo povprašal, če jo lahko v službi obišče v zvezi z eno zadevo. “Nekako sem razumela, da je bolj poslovne narave, da nekaj raziskuje. Najavil se je tukaj in jo vprašal, če organiziram prevoz na kmečki shod, ki bo 19. marca.”

Kdo je poslal policiste?
Policistu je pojasnila, da zbira prijave za shod, ki bo 21. marca in da morajo glede protesta, ki bo 19. marca povprašati kmete. Povedal je, da so jih že vprašali in da je bilo nekako rečeno, da gredo oni s traktorji, ona pa zbira za avtobus. “Rekla sem, da zbiram za 21. marca, da če bo potrebno iti 19. marca, pa bodo tudi šli. Potem je vprašal, če to pomeni, da še ni organizirano za 19. marca. Nič nisem rekla, sem pa rekla, da če bo potrebno, bomo tudi tam.” Ob tem je dodala, da udeležba na shodu vendarle ni prepovedana in je nekaj povsem normalnega. Seznanila ga je s tem, da to nedvomno ni njen prvi protest, ki se ga bo udeležila. Udeležila se je namreč tudi protesta proti ruski vojni nad Ukrajinci, ko pa ji je dopuščal čas, je šla tudi na upokojenske proteste.

Policist ji je zastavil vprašanje, če organizira protest v okviru Območno obrtno-podjetniške zbornice Cerknica, kjer je tudi zaposlena. Ona mu je pojasnila, da to nima prav nič z zbornico in da je bila očitno njena telefonska številka, kamor se lahko ljudje prijavijo, objavljena, s čimer pa sicer sama nima problemov, saj se nikogar ne boji in se nikogar tudi ne bo bala. Povprašal jo je, če bodo prišli tudi obrtniki in podjetniki. “Rekla sem mu, da upam, da bo na Kongresnem trgu čim več obrtnikov in podjetnikov, ker konec koncev ti tudi polnijo državno blagajno. Od tega pa so konec koncev plačani tudi policisti kot javna uprava, ki so pomembni, da skrbijo za varovanje javnega reda in miru.”

Je policija preverjala Jenulla in Niko Kovač?
“Sem pa rekla, da me zanima, če bi katerakoli druga politična stranka ali kdorkoli organiziral kakšen protest, vključno z Niko in Jenullom in tako naprej, ali bi se tudi tako angažirali, pa je rekel, da skrbijo za red in mir na področju njihove občine,” je povedala gospa Šivec in dodala, da to razume, ampak da ji ni jasno, kaj je ona narobe naredila, da jo je mogel obiskati. “Rekla sem, da tudi nima/nimajo namena na tem shodu početi nekaj, kar so počeli tisti, ki so se vozili s kolesom in pljuvali ter z nekimi škropilnicami škropili policistom v obraz,” je dejala in dodala, da so vsi protesti izvedeni na nekem nivoju. “Bomo pa imeli s seboj zastavo. To pa vsekakor. Vsak bo šel z zastavo,” mu je napovedala.

Potem jo je policist opozoril, da se ne bi naredilo isto kot v Ilirski Bistrici, ko je ena gospa z zastavo tolkla po tleh. “Rekla sem mu: Veste kaj, mi SDS-ovci nosimo zastavo s ponosom in pokončno, da vam bo to jasno. Rekla sem mu, da bi bilo prav, da bi tudi policija, vsak ponosni Slovenec 21. marca stal na Kongresnem trgu.” Seznanila ga je, da se ji zdi žalostno, da ji je ravno en dan nazaj ena gospa rekla, da si želi iti na protest, a da si ne upa, ker je zaposlena v javni upravi, da ne bi naslednji dan ostala brez službe. “Rekla sem, da bi bilo prav, da bi tudi policisti, iz katerih se norčuje in krade denar, stali na Kongresnem trgu. In rekel je, da je njihov policijski sindikat sklenil dogovor z vlado, da ne bodo štrajkali.” Odvrnila mu je, da ne govori, da bi morali na Kongresnem trgu stati v uniformi, saj lahko tam stojijo v civilni obleki, ker imajo na vratu nasajeno glavo, s katero lahko mislijo.

Gospa je še povedala, da policiste razume, da ob opravljanju dela mislijo tudi na svoje družine in na svoj dohodek. “Dejansko smo prišli do faze, ko si tisti, ki so zaposleni v javnih službah ne upajo dvigniti glave. To je ta žalost,” je zaključila.

Si bo Poklukar prislužil interpelacijo?
Na omenjeno vest se je odzval vodja opozicije Janez Janša“Ali to drži policija in kdo vam je to ukazal? Se bo KNOVS pod taktirko Nove Slovenije zganil? Bo potrebna interpelacija zoper Poklukarja? Lahko pa ga 21. 3. 2024 obiščemo na sedežu MNZ ali njegovega šefa, če potrebuje dodatne informacije o številu udeležencev.” 

Odziv policije
V zvezi s popisovanjem udeležencev protesta smo se obrnili na policijo. V uvodu so nam pojasnili, da policisti “tudi v primeru ostalih javnih zbiranj, torej tudi v primeru koncertov, športnih in drugih javnih prireditev, vedno zbirajo obvestila, in sicer od oseb, ki so zaupanja vredne in ki bi policiji lahko dale koristne podatke, pomembne za spremljanje in varovanje tovrstnih dogodkov”. Pridobljene informacije se po njihovih besedah ovrednotijo, z njihovo pomočjo pa na ustrezen in sorazmeren način načrtujejo opravljanje svojih temeljnih nalog, s katerimi zagotavljajo varnost tistim, ki se bodo dogodka udeležili, kot tudi tistim, ki se bodo kot naključni mimoidoči zgolj znašli v bližini. “Varovanje ljudi in njihovega premoženja ter varovanje ustavnih in ostalih temeljnih človekovih pravic in svoboščin je namreč naše temeljno poslanstvo, ki pa ga brez določenih ukrepov ni mogoče uresničiti”, poudarjajo.

V nadaljevanju so pojasnili, da Zakon o javnih zbiranjih določa, “da policija po uradni dolžnosti vzdržuje javni red ob sprevodih in demonstracijah, velikih mednarodnih športnih prireditvah ter ob neorganiziranih shodih”. “Za uspešno izvajanje (tudi) teh nalog policija v skladu s 34. členom Zakona o nalogah in pooblastilih policije (ZNPPol) zbira obvestila od oseb, ki bi lahko dale koristne podatke”, so izpostavili in dodali, da je sodelovanje oseb pri zbiranju obvestil prostovoljne narave. “Gre za eno temeljnih policijskih pooblastil, ki ga policisti pri svojem delu vsakodnevno uporabljajo”.

Po njihovih navedbah je potrebno razumevanje, da so verodostojne informacije o varnostnih dogodki nujne, da se lahko zagotovi varnost tako udeležencem shodov kot tudi vsem drugim osebam, ki bi se nahajale v bližini. “Pri dogodkih, kjer se zbere veliko ljudi, je treba v izogib zapletom marsikaj predvideti in načrtovati, med drugim tudi ustrezne intervencijske poti za nemoteno delo služb reševanja, če pride do situacij, ki zahtevajo posredovanje teh služb na določenih krajih, promet na cestah pa je denimo oviran. Kljub informacijam, ki jih pridobimo od organizatorjev javnih zbiranj, če le ti sodelujejo s policisti, je za pripravo ustreznih ukrepov treba pridobiti informacije o prihodih in odhodih udeležencev iz različnih krajev ter preveriti sleherne informacije, ki povečujejo tveganja.”

Zbiranje obvestil je po njihovih besedah oblika informativnega pogovora, “ki poteka brez vsakršne prisile ali vplivanja na posameznike”. “Je pravzaprav najbolj učinkovit način pridobivanja informacij, ki je v obojestransko korist – policija s pridobljenimi informacijami lažje načrtuje svoje naloge, obenem pa tudi občanom sporoča, da bo na dogodku prisotna, kar udeležencem dogodka vliva zaupanje, da bodo tam lahko varno izražali svoje mnenje in uveljavljali svojo ustavno varovano pravico do mirnega zbiranja”. Kot pravijo, razumejo, da so nekatere naloge policije med ljudmi nepriljubljene. “A tisto, kar je za nekoga neprijetnost, lahko za koga drugega pomeni varnost. Nenazadnje je policija tu zato, da skrbi za varnost vseh”, so še izpostavili.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Tragedija v Staršah, umrl je 14-letnik

V Staršah žalujejo. 14-letni voznik motornega kolesa je izgubil...

Troživka, ki se na vse pretege skuša obdržati na oblasti

V ponedeljek je predsednik vlade Robert Golob v državnem...