Jezero na Mostu na Soči že več kot deset let ni bilo zaledenelo. Zaradi nizkih temperatur, ki čez dan ne presežejo ledišča, se je na vodni gladini naredila dober centimeter debela ledena plošča. Ledeni pokrov je deloma imelo jezero nad hidroelektrarno Solkan.
Na območjih manjšega pretoka, predvsem na akumulacijskih jezerih, se je zaradi nizkih temperatur v zadnjih dneh naredila ledena skorja celo na reki Soči. Domačin Darij Vouk, turistični delavec in organizator prireditev, se sicer spomni, da je pred več desetletji jezero tudi tako pomrznilo, da so ga najpogumnejši domačini prečkali s smučmi. “Kaj več si niso upali, niti ne hoditi po njem, kaj šele drsati, saj tako zelo debele ledene plošče na jezeru ni bilo nikoli.” Če bi imeli tako nizke temperature vsako zimo, bi lahko na Mostu na Soči razvili zimski turizem z drsanjem po jezeru. Tako bi bila kot poleti vsa Goriška na tem območju.
Agencija za okolje je, kot poroča STA, objavila, da se lahko zgodi ob napovedani predhodni odjugi, da zaradi zamrznjenosti vode v strugah vodotokov in s tem zmanjšane pretočnosti odteče padavinska voda po površini ledu. Zlasti ob plitvih strugah manjših vodotokov lahko ob teh razmerah pride do razlivanj oz. poplav na izpostavljenih ravninskih mestih ob strugi. Zaradi ledu in zamrznjenih tal lahko ponekod prihaja tudi do zastajanja površinske vode. Verjetnost za ta pojav je večja na območjih brez snežne odeje. Nekaj podobnega se je ta teden zgodilo v naselju Spodnja Rečica v občini Rečica ob Savinji, ko je zaradi ledu v reki Savinji voda ogrožala bližnje stanovanjske objekte. Posredovali so tamkajšnji gasilci, ki so s protipoplavnimi vrečami utrdili nasipe struge in preprečili poplavljanje objektov. Pristojne službe bodo v prihodnjih dneh poskrbele za sanacijo, o škodi pa ne poročajo.
Branka Jurhar