Poljski premier Tusk: “Naj bo spomin na rusko laž in katinski zločin svarilo za svet”

Datum:

“Vedno poimenujmo stvari takšne, kot so: zločin je zločin, žrtev je žrtev, agresor je agresor,” sporoča poljski premier Donald Tusk na dan, ko se svet spominja odločitve Sovjetske zveze iz leta 1940 o umoru več kot 22 tisoč poljskih vojnih ujetnikov.

V zvezi s katinskim pokolom, ki predstavlja posledico konkretne odločitve Moskve, pa je Donald Tusk na družabnem omrežju X še zapisal: “Naj bo spomin na rusko laž in katinski zločin svarilo za svet.”

Proti Katinu so 3. aprila 1940 opravili prve transporte poljskih vojnih jetnikov, ki so jih Sovjeti zadrževali na svojem območju v taboriščih za vojne jetnike. V naslednjih šestih tednih pa so se transporti ujetnikov le še nadaljevali. Brez sojenja je sovjetska tajna policija NKVD izvedla množični pokol. Jetnike so po poročanju PolskieRadio24.pl usmrtili s po enim strelom v zatilje, množični pomor pa je bil izveden na območju krajev Harkov, Katin in Miednoje. Med umorjenimi so bili poleg poljskih oficirjev tudi različni intelektualci (učitelji, zdravniki, pravniki …).

Foto: EPA

Krivde dolgo niso priznali
Moskva je krivdo za pokol valila na nacistično Nemčijo. Američani in Britanci so že leta 1943 posedovali informacije, da je za zločin nad Poljaki odgovorna Sovjetska zveza, vendar pa je obstajala skrb, da bi javna razglasitev podatkov privedla do Stalinovega odstopa od koalicije z ZDA in Veliko Britanijo v boju proti Hitlerjevi Nemčiji. Šele po vojni, leta 1951 so Američani organizirali pravi sodni proces.

Rusko krivdo je po dolgotrajni ruski propagandi pred razpadom Sovjetske zveze leta 1990 in po razkritju tajnih arhivov priznal Mihail Gorbačov. V tedanji resoluciji spodnjega doma dume je bilo mogoče namreč po navedbah MMC-ja prebrati, da “je bil katinski zločin izveden po neposrednem naročilu Josipa Visarjonoviča Stalina in drugih sovjetskih voditeljev”. Poleg je bilo izraženo tudi “globoko sočustvuje z žrtvami te neopravičljive represije”.

Sovjetski komunistični diktator Josif Stalin (Foto: Wikipedia)

V sami resoluciji, ki so jo označili za pomembno za rusko-poljske odnose, pa so omenili tudi, da so bili med žrtvami represije Stalina in tedanjega političnega vodstva tudi sovjetski državljani in da so marsikateri tudi končali v Katinskem gozdu. “Na tisoče sovjetskih državljanov, ki jih je uničil Stalinov režim med letoma 1936 in 1938, ostaja pokopanih v katinskih jarkih. Tehnika množičnih umorov je bila dovršena prav z umori na teh ljudeh, nato pa so jo znova na istem kraju uporabili nad poljskimi častniki,” so navedli.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Vlada bi zdaj “urejala” oddajanja stanovanj

Po neusklajenem in kaotičnem vrhu koalicije je vlada napovedala...

Nemški poslanec: Zločini levice so včasih tudi dobri

Vodja nemške Levice Jan van Aken je povedal to,...

Ameriška vlada odobrila izplačilo posojila za jedrsko elektrarno Palisades

Sekretar ameriškega ministrstva za energijo (DOE) Chris Wright je...

Bo kdo izmed levičarjev zavrnil dodatek k pokojnini, ker je med upravičenci tudi pater?

"Ali se bo kdo od levičarjev odpovedal izrednemu dodatku...