Se še spomnite predlanskih poplav, ko smo morali potem skoraj dve leti poslušati, da je vlada neuspešna in da zvišuje davke le zaradi tega nesrečnega naravnega dogodka? Toliko časa je minilo, ljudje pa so še vedno brez hiš, čeprav je predsednik vlade Robert Golob obljubljal marsikaj – celo, da se bodo prilagajali upravni postopki za pridobitev gradbenega dovoljenja in da bodo hiše pospravljene v šestih mesecih. Kaj pa smo dobili? Leto in pol kasneje so zrušili prvo poškodovano hišo!
Kot zmagoslavno poroča depolitizirana RTV Slovenija, so na Poljani pri Prevaljah izvedli načrtovano prvo rušenje objekta po ujmi avgusta 2023. Na končnem seznamu za odstranitev pa bo okoli 350 objektov – nekaj jih je na Koroškem, večina pa v Savinjski dolini. Skoraj dve leti je torej stala hiša in še 350 takih zapuščenih objektov, ki se lahko kadar koli porušijo, pa država ni naredila ničesar. RTV to predstavlja kot velik uspeh!
Trenutno je na tem seznamu 289 objektov, za dodatnih 40 so naredili strokovna mnenja, zdaj pripravljajo odgovore na pripombe, potem pa gredo tudi ti objekti kot vedno v sklep na vlado, je pojasnil vodja vladne službe za obnovo po poplavah in plazovih Boštjan Šefic. Nato ostaja še nekaj objektov, za katere stroka še opravlja ocene, cilj pa je, da v roku dobrega meseca dni razrešijo tudi vprašanja glede teh objektov. Zakaj se to dogaja dve leti kasneje, ne pa kak teden po poplavah, ni pojasnil.

Družba za svetovanje in upravljanje (DSU), ki vodi postopke odkupov in rušenj poškodovanih objektov, je do danes podpisala 181 pogodb za odkupe objektov, za 19 objektov pa so v teku postopki podpisovanja. Skupno je bilo do danes 138 pogodb dejansko tudi že predlaganih ministrstvu za prostor v izplačilo v skupni vrednosti približno 41 milijonov evrov, je povedal glavni direktor DSU-ja Mitja Križaj.
Še bolj kritično je dejstvo, da so lahko stanovalci v teh objektih – na lastno odgovornost še leto od podpisa pogodbe bivali. Se pravi objekti, ki niso več ocenjeni kot varni, država pa ljudem še vedno dovoli, da v njih živijo do rušitve.
Obljube so bile pozabljene
Spomnimo, skoraj dve leti po katastrofalnih poplavah so številne vladne obljube še vedno neuresničene in zdi se, da bo na tem tudi ostalo. Le malo kdo se še spominja pompoznih najav o gradnji novih hiš pa prostega dne, ki ga je vlada uvedla 14. avgusta 2023.

Kljub obljubam vlade Roberta Goloba, da bodo zagotovili sto hiš mesečno za prizadete v poplavah, od takrat ni bila zagotovljena nobena hiša. Edino konkretno pomoč so nudili zasebniki in nekatere občine, kot na primer občina Slovenj Gradec, ki je zagotovila zemljišče za družino, ki ji je hišo nato zgradilo podjetje s pomočjo donatorjev. Vendar so se tudi tu pojavile težave zaradi birokracije, kar je zamaknilo vselitev. Številni poplavljenci namreč šele pridobivajo dovoljenja za gradnjo, do novih hiš pa jih čaka še mnogo birokratskih ovir.
Več o kalvariji družine Krajnc, ki so ji ujme odnesle hišo, ministrstvo pa ji sabotira pot do novega doma, si lahko preberete tukaj.
I. K.