Posli, naveze in korupcijska tveganja novega glavnega tajnika SD

Datum:

Socialni demokrati so zaradi afere “podrtija” imenovali novega glavnega tajnika stranke. Klemna Žiberta je nadomestil državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo Matevž Frangež, ki naj bi skupaj z ministrom Jevškom in poslanko Hot stranki povrnili kredibilnost. Odločitev Socialnih demokratov čudi, saj sta bila Frangež in Jevšek pred časom skupaj vpletena v pravo murskosoboško afero. 

Na to je pred dnevi opozoril nekdanji župan Murske Sobote Anton Štihec, ki je na socialnem omrežju X zapisal naslednje: “V SD-ju Žiberta zamenjal Frangež, ki je bil eden od 3 solastnikov Zgodba d.o.o., kateri je Jevšek (SD), ex župan MO MS, brez razpisa nakazoval občinska sredstva – kršitev je ugotovil tudi Nadzorni odbor občine – a nikomur nič.”

O podjetju Zgodba, poslovno svetovanje d.o.o., smo se v preteklosti obširno razpisali. Podjetje je junija leta 2015 ustanovila politično-medijska naveza. Lastniki podjetja so postali nekdanji direktor Večera Jure Štruc, nekdanji direktor marketinga pri Večeru Mitja Blagajac in politik Matevž Frangež. Slednji je nekaj mesecev pred tem javno zagotavljal, da se v politiko ne namerava vrniti. “Zdi se mi, da doživljam eno od najboljših sprememb v svojem življenju. Ne prihaja od zunaj, ampak iz mene. Kot da se mi celotni ‘mindset’ sestavlja na novo in na boljše. Spet sem poln navdiha in strasti, ki sem ju – resnici na ljubo – nekje na poti izgubil. Življenje zaživeti drugače. Pogrešam Maribor,” je povedal tistega leta. Do tistega trenutka je delal kot državni sekretar v kabinetu predsednika vlade. Novinarju Siola je zaupal, da se podaja novim izzivom naproti, ne pa tudi katerim. Za ta podatek smo morali počakati do nove afere, danes pa javni podatki razkrivajo, da so poslovni partnerji iskali priložnosti predvsem v javni blagajni, še posebej znani so njihovi posli v Murski Soboti.

Poslovna priložnost v občinski denarnici
Poslovni partnerji so kot primarno dejavnost podjetja registrirali “drugo podjetniško poslovno svetovanje”. Svoje priložnosti pa so, vsaj tako je sklepati iz že znanih pisanj, iskali na področju stikov z javnostjo oz. komunikacije. Vrata so se jim v veliki meri odprla v občini Ptuj in Murska Sobota, na ministrstvu za okolje in drugih javnih institucijah.

Kmalu so se znašli na naslovnici Štajerskega tednika. Kakšna je bila narava sodelovanja in za kakšno delo jih je občina najela, tedaj niso hoteli razkrivati z izjemo navedbe, da je njihovo delo povezano s tradicionalnim kurentovanjem. Nekdanji župan Štefan Čelan je bil prepričan, da so opravljali precej širši nabor nalog, in sicer tudi cenzuro mnenj na socialnih medijih, ki so bila kritična do takratnega ptujskega župana Mirana Senčarja. Več o zgodbi, ki se je odvila na Ptuju, lahko preberete – TUKAJ.

Sodelovanje med mestno občino in podjetjem Zgodba pa se je nadaljevalo tudi po zamenjavi oblasti, ko je Senčarja nasledila županja Nuška Gajšek iz stranke SD. Iz občine Ptuj se je na račun podjetja do sedaj steklo 53.362,85 evrov.

Vir: ERAR

Iz naslova Javnega zavoda za turizem Ptuj se je na račun družbe steklo 29.262,80 evrov. Velja omeniti, da se denar stekal na račun podjetja tudi po tem, ko je Frangež izstopil iz lastniške strukture podjetja, do česar je prišlo 23. 9. 2019.

Vir: Erar

Naveze in korupcijska tveganja Socialnih demokratov
Poslovanje podjetja Zgodba pa je naletelo na še večji medijski odmev pri poslovanju z mestno občino Murska Sobota, ko je bil njen župan Aleksander Jevšek, trenutni minister SD za kohezijo in eden od že naštete trojice, ki naj bi Socialnim demokratom skupaj povrnila kredibilnost. Primer občinskega sodelovanja med Frangeževim podjetjem in občino je vzel pod drobnogled nadzorni odbor občine, ki je ugotovil kršitve notranjih navodil za oddajo javnih naročil. Po tem je lokalni odbor SDS podal prijavo na KPK. V prijavi so zapisali: “NO je v svojem poročilu (glede sodelovanja z družbo Zgodba d.o.o.) ugotovil, da je nadzorovana oseba ravnala v neskladju z 9. členom notranjih navodil za oddajo javnih naročil z dne 31. 7. 2014 št. 439-0003-2014, ker ni k oddaji ponudbe pozvala vsaj dveh ponudnikov. Nadalje je NO MOMS ugotovil, da je MOMS ravnala v neskladju s 6. odstavkom 14. člena zakona o integriteti in preprečevanju korupcije.” Več – TUKAJ.

Komisija za preprečevanje korupcije je pri zadevi odkrila – korupcijska tveganja. KPK sicer (tradicionalno, kadar gre za posameznike “prvorazrednih”) ni ugotovila, da bi politična naveza župana in nekdanjega državnega sekretarja kršila zakon o integriteti in preprečevanju korupcije, čeprav je bil za oddajo ponudbe povabljen zgolj en ponudnik. Več – TUKAJ.

Minister in nekdanji župan Murske Sobote Aleksander Jevšek (Foto: STA)

Poslovno sodelovanje pa se je po tem še nadaljevalo. Z naslova mestne občine Murska Sobota se je na račun podjetja Zgodba doslej prelilo 111.293,90 evrov. Nakazila so se ustavila leta 2019. Z naslova Razvojnega centra Murska Sobota se je na račun podjetja steklo 3.111,00 evrov. Tudi v tem primeru so se nakazila ustavila po letu 2019.

Delni zajem seznama nakazil. Vir: Erar

Bogata javna malha
Podjetje Zgodba je sicer največ posla ustvarilo z Ministrstvom za okolje in prostor, s tega naslova so prejeli 238.252,58 evrov. Z naslova Direkcija za vode, ki deluje v okviru ministrstva za okolje, se je na račun podjetja steklo 108.506,80 evrov. Z naslova javnih ustanov se je na transakcijski račun podjetja doslej steklo skoraj 700 tisoč evrov, natančneje 697.164,09 evrov.

Vir: ERAR

Javno dosegljivi podatki pa povedo še nekaj drugega. Podjetje Zgodba d.o.o. posluje skoraj ekskluzivno z javnimi institucijami. Takšni so bili njihovi prihodki v zadnjih nekaj letih.

Vir: e-bonitete

Po podatkih iz Erarja so iz naslova javnih sredstev leta 2018 prejeli 151.935,59 evrov, leta 2019 91.548,40 evrov, leta 2020 41.059,70 evrov, leta 2021 54.887,60 evrov, leta 2022 106.098,64 evrov. Za leto 2023 podatki v e-bonitetah še niso dosegljivi, Erar pa kaže, da so lansko leto iz naslova javnih sredstev prejeli 125.694,16 evrov, letos pa že 34.571,14 evrov. Če primerjamo zneske iz Erarja s čistimi prihodki, ki so na voljo v e-bonitetah, lahko potrdimo, da prihodki družbenikov prihajajo primarno iz javne malhe.

Frangež se vrne na politični oder
Leta 2019 pa je Frangeža očitno ponovno zamikala politika. Postal je strokovni sodelavec v poslanski skupini SD in njen vodja strateškega komuniciranja. Še pred tem je izstopil iz lastniške strukture podjetja. Po volitvah je njegova stranka vstopila v koalicijo, sam pa je postal državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo. Po aferi “podrtija” in odstopu glavnega tajnika stranke sam v prostem času prevzame vodenje tajništva stranke. Zakaj v prostem času? Zato, ker bo še naprej ostal državni sekretar, kot nam je v pogovoru zaupal nekdanji vidni član stranke Aljuš Pertinač. A pri tem ne bo sam. Pri odločanju mu bo pomagal minister Jevšek, prav tisti, s katerim je posloval v času njegovega županovanja.

Žiga Korsika

Sorodno

Zadnji prispevki

Manca Košir napisala poslovilno pismo

V Slovenskem društvu Hospic, v katerem je Manca Košir kot prostovoljka več...

SLS vložila kandidatno listo za evropske volitve

SLS je danes s podpisi 1455 volivcev na Državno...

Spominski dogodek prvega spopada Tigrovcev z okupatorjem

Društvo Slovenski TIGR 13. maj in združenje VSO –...

Venezuelski letalski prevoznik pomaga ilegalnim migrantov do ZDA

Venezuelska državna letalska družba Conviasa je povečala tok migrantov,...