[Povzetki leta] Govor Romane Tomc, ki je spremenil mnenje Evrope o Robertu Golobu

Datum:

Decembra  je v evropskem parlamentu v Strasbourgu potekala razprava s predsednikom vlade Republike Slovenije, dr. Robertom Golobom in sicer v okviru razprav “To je Evropa” s predsedniki vlad držav članic. Predsednik vlade je v svoji maniri govor izkoristil za komaj verjetno samopoveličevanje in notranje-politično obračunavanje s slovensko opozicijo, kar je nasprotje koncepta govorov “To je Evropa”, ki so namejeni povezovanju, sožitju in sodelovanju. Bolj kot Golobov govor bo tako slovenski kot evropski javnosti v spominu ostal govor evopske poslanke Romane Tomc iz politične družine Evropske liberalne stranke, ki je premieru prvič pred Evropo in svetom nalila čistega vina in opozorila na njegove avtoritarne tendence. Prav mogoče je, da bomo v prihodnosti ta govor obeleževali kot točko preloma, kjer je svetovna javnost spoznala prave barve slovenskega levega liberalizma.

Pustimo ob strani, da je Robert Golob pred svetovno javnostjo lagal, da je sam iz nič ustanovil Gen-I. Pustimo ob strani, da je govoril o slovenski opoziciji, kot da je skupina putinističnih samodržcev, ki je rušila pravno državo, on pa jo je rešil iz krempljev brezvladja. Pustimo, da je sredi Evropskega parlamenta prodajal svoje brezmesne veganske sanje in da je – samodeklarirani strokovnjak za energetiko – o obnovljivih virih govoril tako, kot da nima osnovnega pojma o fizikalnih procesih, na podlagi katerih pridobivamo energijo. To je pač Robert Golob, kakršnega poznamo doma že od predvolilnih soočenj naprej. Evropska javnost bi lahko njegove zelene sanje in demonizacijo slovenske desnice hitro vzela resno, če ga ne bi na realna tla v svojem nagovoru postavila evropska poslanka Romana Tomc.

Prva ga je razgalila pred evropsko javnostjo – evropski poslanci so slišali o tem, da ga je lastna ministrica v odstopu obtožila poseganja v policijo. Iz slovenskih medijev – če jih kdaj v prevodu sploh preberejo – tega niso mogli izvedeti.

Dan, ko je Evropa spoznala pravega Goloba

Izpostavila je za premiera zelo mučno dejstvo, da se je sredi Državnega zbora zlagal o svojem domnevnem varnostniku Milošu Njegoslavu Miloviću. Zgodba je od takrat dobila še dodaten zagon, saj so novinarski viri razkrili, da je zloglasnega Milovića plačeval celo Golobov politično-gospodarski sopotnik  Andrej Ribič – podjetje, kjer je bil direktor (Elektro Ljubljana), je Miloviću izplačalo 308.000 evrov za nikoli pojasnjene posle. Od govora evropske poslanke so se s čudnimi posli med slovensko energetiko in skrivnostnim varnostnikom, ki naj bi domnevno pro bono svetoval tako Golobovim ministrom kot Golobu samemu, seznanili tudi evroposlanci. Verjetno zdaj na Goloba gledajo malce drugače.

Evroposlanka je tudi prva v Evropskem parlamentu izpostavila temno skrivnost slovenskega medijskega prostora: da so novinarji, ki odkrivajo afere in neučinkovitost Golobove vlade, dnevno podvrženi grožnjam in pritiskom in da postaja jasno, da želi Golob vzpostaviti popolno oblast v vseh inštitucijah in hkrati utišati še tistih nekaj manjših medijev, ki so do njega kritični. Evropski poslanci so vsak dan poslušali zgodbe (predvsem čiste izmišljotine) slovenskih politično-medijskih aktivistov, da naj bi Janševa vlada pritiskala na novinarje in medijske hiše finančno izsiljevala. Resnica je bila seveda drugačna – več denarja mediji v zgodovini države še niso dobili; tudi tisti, ki so bili zelo kritični do Janševe vlade.

Kritičen tudi vodja ELS Manfred Weber

V času Golobove vlade se je vzposatavil stari dobri status quo “naših” in “vaših” medijev, kjer se desne medije sistemsko izčrpava, leve pa nagrajuje s finančnimi sredstvi. O političnih pritiskih trenutne vlade na medije evropska javnost prej ni slišala nič, saj slovenski aktivisti takšnih zgodb niso nosili v Bruselj. Zdaj vedo. Še več, celo Manfred Weber, vodja poslanske skupine ELS, je v svojem govoru, ki je sledil Golobovemu, poudaril, da “so zaskrbljeni nad nameravanimi spremembami medijske zakonodaje v Sloveniji,” da “je nedopustno, da se Zakon o RTV sprejme po tako hitrem postopku in brez javne razprave in da si vlada želi podrediti medij nacionalnega interesa.” Prvič smo takšne ostre besede proti kateremu koli slovenskemu državniku slišali s strani največje parlamentarne družine v Evropskem parlamentu. In to je pomembno.

Morda bo zato ravno govor Tomčeve v parlamentu prelomnica, ko bodo tudi evropski politiki (ne le desnosredinski, ampak tudi liberalci iz Re-new in Alde) spregledali, da slovenska levoliberalna politika nima nobene skupne točke z evropsko liberalnostjo, ampak da gre za ostanke bivšega avtoritarnega socialističnega režima.

Govor evroposlanke Romane Tomc še enkrat objavljamo v celoti:

“Spoštovani predsednik vlade Republike Slovenije, dr. Robert Golob.

Z zanimanjem sem prisluhnila vašemu govoru, kjer ste izpostavili energetsko krizo, zeleni prehod in širitev EU na Balkan. Veseli me, da imate predloge, kako se lotiti vseh teh izzivov.

Še bolj pa bi me veselilo, če bi imeli rešitve tudi za Slovenijo, kjer so razmere zares zaskrbljujoče. Poleg vprašanj, povezanih z vse večjo draginjo, je ogrožena tudi pravna država in svoboda medijev.

Na tisoče ljudi v Sloveniji je samo v pol leta vaše vlade ostalo brez zdravnika, vrstijo se kadrovske čistke, državljani plačujejo eno najvišjih cen elektrike v Evropi. Skrbi jih, kako bodo ob visoki inflaciji preživeli zimo. Gospodarstvo opozarja, da so vaši ukrepi prepočasni, prezapleteni in premalo učinkoviti.

Pred nekaj dnevi, kot je bilo že omenjeno, je odstopila vaša ministrica za notranje zadeve in vas obtožila direktnega poseganja v policijo, ker naj bi vi osebno zahtevali odpustitev določenih oseb. V nacionalnem parlamentu ste se poslancem zlagali, vaša pretekla in sedanja vloga v povezavi z energetskimi posli je polna neodgovorjenih vprašanj.

Predsednica parlamenta, vaša tesna strankarska sopotnica, mimo pravil določa, kaj izvoljeni poslanci lahko in česa ne smejo vprašati in vodilne policiste primerja z Eichmanom.

Novinarji, ki odkrivajo afere in neučinkovitost vaše vlade, so dnevno podvrženi grožnjam in pritiskom.

Očitno je, da pri vodenju uporabljate zelo avtokratske prijeme. Včeraj je zaradi tega iz vaše stranke izstopila tudi ena od soustanoviteljic, ker se ne strinja z vašo politiko. Vse bolj postaja jasno, da poskušate vzpostaviti popolno oblast v vseh inštitucijah in hkrati utišati še tistih nekaj manjših medijev, ki so do vas kritični.

Žal vaša dejanja doma, v Sloveniji, ne odsevajo tega, kar govorite, do javnosti pa mnoge informacije o zdrsih vašega vladanja težko pridejo, saj vas ščitijo glavni mediji in politični aktivisti. To, kar počnete, je daleč od demokracije. To ni v skladu z evropskimi vrednotami.

Vse to bomo sicer najbolj občutili državljani Slovenije, a uničevanje demokracije in brutalni posegi v medijski prostor bi morali skrbeti tudi evropske institucije.

Če se vrnem k vašemu govoru, potem bi si seveda najbolj želeli, da se vse, kar ste povedali evropski javnosti, uresniči tudi v Sloveniji. Besede niso dovolj, ljudje pričakujejo ukrepe, ki jim bodo zagotovili učinkovito zdravstvo in pomoč pri spopadanju z visokimi cenami, namesto tega pa so dobili višje davke.

Pričakujejo, da boste vzpostavili okolje, ki je prostor za svobodo medijev in misli.

Gospodarstvo pričakuje ukrepe takoj, ne naslednjo zimo, in mi vsi pričakujemo, da boste spoštovali vladavino prava in se odrekli rušenju demokracije in vzpostavljanju avtoritarnega sistema v Sloveniji.”

Andrej Žitnik

Sorodno

Zadnji prispevki

ZNP: Politika se vse bolj meša v delo medijev

Združenje novinarjev in publicistov je pred 3. majem, svetovnim...

Za turistično križarjenje sta Gabrova in Golob lahko hvaležna Tretjemu rajhu!

Golob in Gabrova slovita po tem, da si privoščita...

Romunija prepovedala staršem, da otroka odtujujejo od drugega starša

Romunija je včeraj prva evropska država, ki je starševsko...

Tu je odgovor, zakaj Janković zmaguje na volitvah!

Levica spodbuja multikulturalizem, ker se ji to izplača. Odličen...