Poznavalec Bližnjega vzhoda: “Vojna se lahko razširi, dve državi sta že v nevarnosti”

Datum:

V novi epizodi hrvaškega podkasta Prva linija je zunanjepolitični analitik in poznavalec Bližnjega vzhoda Mirko Dautović razkril, da bi se vojna, ki divja v Izraelu, lahko razširila. Govoril je o tem, kako je do napada na Izrael prišlo, kaj se dogaja zdaj, kaj je želel doseči Hamas in kako se odziva Izrael. Ali obstaja način, da se zaustavi spiralo nasilja ter ali je na obzorju širši konflikt na Bližnjem vzhodu?

“Sedmi oktober je dan, ki je močno spremenil Bližnji vzhod. Tistega dne so militanti Hamasa z območja Gaze sprožili napad na Izrael, v katerem je bilo ubitih več kot 1300 ljudi, večinoma civilistov. Izraelsko maščevanje se je začelo hitro in se nadaljuje. Izraelske obrambne sile (IDF) so v prvih nekaj dneh po napadu pobile več kot 1500 teroristov, hkrati pa se je začelo bombardiranje Gaze, v katerem je doslej umrlo več kot 3200 civilistov”. Konflikt je še dodatno zaostril napad na bolnišnico v Gazi, za katerega Hamas še vedno trdi, da je napad izvedel Izrael, medtem ko je Izrael javnosti posredoval dokaze (videoposnetke), da je za napad odgovoren islamski džihad.

Hamas po svoji naravi nikoli ni bil pretirano nagnjen k pacifizmu. Gre za radikalno islamistično organizacijo z nacionalnim elementom ideje o osvoboditvi celotne Palestine, torej uničenju Izraela. Temu, kar se je zgodilo 7. oktobra, sta botrovala dva razloga. Po eni strani so obstajale velike možnosti, da Savdska Arabija prizna Izrael, kot so nekatere arabske države že storile. To je bil neposredni geostrateški razlog. Na drugi ravni je izraelska vlada kršila nekaj določil, ki naj bi jih izvajala na Zahodnem bregu in v mestu Jeruzalem.

Na vprašanje, ali je prišlo tako daleč, da nadaljnjega stopnjevanja ni mogoče ustaviti, pravi, da le tako velike tragedije, kot se je zgodila sedaj v bolnišnici, lahko ustavijo trajanje te vojne, “vendar ne gojim veliko upanja. Še več, bojim se, da se bo to razširilo na Zahodni breg in morda celoten Bližnji vzhod,” pravi zunanjepolitični analitik.

Politični učinek
Mirko Dautović pravi, da vprašanje, kako je prišlo do eksplozije v bolnišnici, niti ni več pomembno. “To, kar se zgodilo, je eno, politični učinek pa drugo. V Jordaniji in Libanonu so se že začeli veliki protesti in nisem prepričan, da lahko arabski režimi, zlasti tisti, ki so z Izraelom sklenili sporazum, iz tega izidejo politično neogroženi. Tako bi režima v Egiptu in Jordaniji lahko bodisi padla in bi ju nadomestile bolj radikalne možnosti ali pa bi bila prisiljena sama prekiniti dogovore z Izraelom.” Nihče od njih si ne želi vojne, a ne gre zanemariti strasti na ulicah. Zahtevali bodo, da se nekaj naredi, in zahtevali bodo vpletanje oblasti in nekakšno obrambo Palestincev. Še posebej, če se razširi na Zahodni breg in Jeruzalem, še meni Dautović.

Foto: epa

Eskaliranje konflikta Iran-Izrael?
Pravi še, da za eskaliranje konflikta med Iranom in Izraelom ni veliko možnosti. Čeprav so Izraelci v zadnjih letih vadili napade na oddaljena območja z bojnimi letali, meni, da imajo doseg, ki lahko pokrije le zahodne dele Irana. “Skoraj ne bi mogli iti dlje od tega, ne da bi nekje na poti dodali gorivo, bodisi na tleh bodisi v zraku. Država, ki bi jim to dovolila, bi bila neposredno vpletena v vojno in bi veljala za udeleženko v napadu na Iran – in bi bila tako tarča maščevanja Teherana”. Dautović še meni, da Hezbolah zaenkrat ne kaže nobene želje po vmešavanju v to vojno in to pojasnjuje z dejstvom, da njihov vodja od prejšnje sobote še ni spregovoril. Dodaja še, da Hezbolah razume, da bi celoten Libanon trpel maščevanje Izraela, in si tega glede na težke razmere v državi ne morejo privoščiti.

Ko gre za obiske ameriškega predsednika Joeja Bidna v Izraelu, Dautović meni, da mora biti Bela hiša zelo previdna. “Ne sme se zameriti proizraelskemu delu javnega mnenja v ZDA. Z obiskom je javno podprl Izrael, vendar to ni edini razlog, da je prišel. Za zaprtimi vrati daje izraelskim oblastem jasno vedeti, da humanitarna katastrofa povzroča veliko težav Ameriki in Zahodu. Ga bo Netanjahu poslušal? Nisem prepričan. Na svetu so le štiri suverene države in ena od njih je Izrael, Netanjahuja pa bodo vodili domači politični interesi. In trenutno iščejo agresiven odgovor na pokol Hamasa”.

Kopenska invazija je neizogibna
Dautović še meni, da je kopenska invazija neizogibna in da Izrael nima alternative, če hoče uničiti Hamas. “Na urbanem ozemlju se ne moreš enostavno vojskovati, to smo videli v številnih primerih. Vsa mesta, ki so osvojena na ta način, morajo biti uničena in potrebni so meseci invazije. Mislim, da je Izrael spoznal, da trenutno ni pripravljen na to, vendar ne vidim, kako se lahko temu izognejo. Izgube bodo ogromne, politično jih bo to veliko stalo, a zdaj so v situaciji, ko morajo uničiti Hamas,” pravi zunanjepolitični analitik. Kar se tiče Izraelskih talcev, ki jih zadržuje Hamas in jih je po zadnjem poročilu 199, Dautović glede njihove usode ni optimističen. “Možnosti za njihovo preživetje niso velike.”

Protest za izpustitev talcev v Tel Avivu. (Foto: epa)

“Bojim se, da je pred nami še kakšen mesec ali dva takšne situacije in tam se zlahka vname iskrica na Bližnjem vzhodu,” sklene analitik Dautović.

A. G.

Sorodno

Zadnji prispevki

Bodo hutijevci potopili svetovno gospodarstvo?

Jemenski uporniški hutijevci so  zagrozili, da bodo tarča njihovih...

Romana Tomc: “Čas je, da se Evropa obrne v desno”

Romana Tomc je v slovenski politiki znano ime. Leta...

Je črni humor primerna in resna kampanja za referendum o evtanaziji?

"Kdor čaka – ne – dočaka". Tako se glasi...

Vikend bo večinoma sončen

Danes zjutraj bo oblačno, rahle padavine bodo povsod ponehale....