Prebivalci Mariupola protestirali proti ruski agresiji

Datum:

Potem ko je Ruski predsednik Vladimir Putin izjavil, da se bo priznanje tako imenovanih separatističnih republik Donetsk in Luhansk razširilo na več ukrajinskih ozemelj, med katere spada Mariupol, so njegovi prebivalci v luči skupnega cilja in enotnosti domoljubov včeraj organizirali shod proti ruski agresiji, ki so se mu pridružili tudi prebivalci okoliških mest.

Po priznanju separatističnih republik Donetsk in Luhansk je Vladimir Putin v nadaljevanju izjavil, da obstaja verjetnost, da prizna kot neodvisne vse separatistične entitete, ki jih Moskva podpira v vzhodni Ukrajini, za neodvisne države, sem pa spada tudi pomembno pristanišče Mariupol. Prebivalci Mariupola so kot izraz upora proti ruski agresiji organizirali shod, ki so se ga udeležili tudi prebivalci okoliških mest. Shode v podporo Ukrajini organizirajo tudi v ostalih državah sveta.

Mariupol je mesto strateškega pomena
Mariupol je igral vodilno vlogo v konfliktu, ki se je v zadnjih sedmih letih v tem delu Ukrajine umiril, vse do ponovne ukrajinske krize. To veliko industrijsko pristanišče, ki leži ob Azovskem morju na jugovzhodu med območji Ukrajine, ki so jih zasedli separatisti – Donbas in Luhansk – in polotokom Krimom, ki so ga leta 2014 priključile ruske čete in je bil vedno potencialno neprecenljiv člen verige ruskega vpliva v regiji.

Pristanišče Mariupol je lani pretovorilo 13 milijonov ton tovora, med drugim tudi jekla, zaradi česar je bilo peto največje ukrajinsko pristanišče za tovorni promet v letu 2014 in po uradnih navedbah daleč najbolj obremenjeno komercialno pomorsko središče v Azovskem morju. Mariupol s približno 500 tisoč prebivalci leži tudi na presečišču pomembnih cestah, ki potekajo od ruske meje in se nadaljujejo naprej v Ukrajino.

Ukrajina trenutno še vedno nadzoruje dve tretjini tega območja vključno s 450.000 ljudmi v Mariupolu, 160.000 v Kramatorsku, 110.000 v Sloviansku in 100.000 v Sievierodonetsku.

Tanja Brkić

Sorodno

Zadnji prispevki