Predsednica nagradila aktivistko, ki je v preteklosti migrante napeljevala v Slovenijo

Datum:

Kot smo že poročali, je Nataša Pirc Musar levičarski aktivistki Katarini Bervar Sternad podelila priznanje predsednice Republike Slovenije. Morda je čas, da spomnimo še na njeno najspornejše dejanje, s katerim je spodkopavala ne le slovenski pravni red, ampak celo sam schengen. 

Sternadova je namreč kot direktorica Pravno-informacijskega centra (PIC) sodelovala v enem najbolj eklatantnih poskusov pomoči tihotapskih združbam na Balkanu. Migranti, ki so jih med nezakonitim prestopom hrvaško-slovenske meje prijeli slovenski policisti, so povedali, da so jim slovenski NVO-ji že v Veliki Kladuši delili brošure v angleščini s podrobnimi načrti, kako priti do Slovenije in celo kako lagati (!) in manipulirati slovenske organe pregona za možnost pridobitve mednarodne zaščite oz. statusa azilanta.

Lani je Civilna iniciativa proti migrantskemu centru v Beli krajini objavila faksimile zaznamka (objavljamo ga ob koncu prispevka), iz katerega je razvidno, da jih je 21. avgusta 2018 ob 19.19 poklicala nedavna predsedničina nagrajenka Katarina Bervar Sternad. Ta je direktorica Mirovnega inštituta Ljubljana, ki je v zasebni lasti, med solastniki je tudi Darko Štrajn iz Črnomlja (zdaj živi v Ljubljani). Inštitut je še solastnik več drugih ustanov, delovali naj bi kot nevladne organizacije in kot takšne so tudi sofinancirane z davkoplačevalskim denarjem in tudi iz skladov milijarderja Georgea Sorosa, čigar NVO-ji so ciljno ustvarjeni za uvoz migrantov v EU.

Direktorica policiji naročala in grozila z ovadbo
Iz zapisnika PP Črnomelj je še razvidno, da se je Bervar Sternadova leta 2018 predstavila kot direktorica Pravno-informacijskega centra nevladnih organizacij (PIC) – tudi ta je v solasti Mirovnega inštituta Ljubljana, in povedala, da so jih poklicali tujci z območja PP Črnomelj. Policiji je naročila, da so migranti pri naselju Učakovci, vsi pa želijo dati prošnjo za mednarodno zaščito.

Ilegalni migranti v Veliki Kladuši (Foto: epa)

V nadaljevanju je na telefon dežurnega policista in na elektronsko pošto PP Črnomelj poslala “GPS lokacijo s tujci”. V elektronski pošti je posredovala imena in rojstne podatke štirih Afganistancev. Policisti so jih nato prijeli v Učakovcih pri hiši št. 12. Bervar Sternadova je v elektronski pošti policistom še zagrozila, “da bo v primeru vračanja tujcev v Republiko Hrvaško zoper policiste vložila kazensko ovadbo”.

V zapisniku PP Črnomelj je še zapisano: “Pri navedbi razlogov za mednarodno zaščito navedejo, da v Sloveniji vlagajo prošnjo za mednarodno zaščito, ker so jim tako svetovali predstavniki nevladnih organizacij iz Republike Slovenije, ki so jih obiskali v Bosni in Hercegovini.” Migranti so še povedali, da so jim predstavniki nevladnih organizacij v BiH delili navodila, kako naj ravnajo, ko pridejo na ozemlje Republike Slovenije, da jih ne bodo vrnili na Hrvaško. En izvod navodil so migranti v policijskem postopku izročili tudi policistom. Na letaku so točna navodila s kontaktnimi telefonskimi številkami nevladnih organizacij Slovenske filantropije, Association ODNOS in Pravno informacijskega centra nevladnih organizacij – PIC.

Podobno tudi v Ilirski Bistrici
Podobno se je dogajalo tudi na Policijski postaji Ilirska Bistrica. Iz uradnega zaznamka je razvidno, da je julija istega leta v kampu v Veliki Kladuši migrant vzpostavil stik z nevladno organizacijo PIC. Kamp sta obiskala “Andrej in neznana ženska, ki se je predstavila kot odvetnica PIC”. Migrantu sta pojasnila, kako mora zaprositi za azil in mu obenem ponudila brezplačno pravno pomoč pri pridobivanju statusa azilanta v Sloveniji. Izročila sta mu telefonsko številko, prek katere je v aplikaciji watsup tudi komuniciral. Policistom je povedal, da je bil s PIC ves čas v stiku. Povedal je, da je moral, preden so krenili iz BiH, PIC posredovati podatke o osebah, ki potujejo z njim. Na PIC so mu zagotovili, da ne bo težav, da jih bo policija prijela pri prehodu državne meje med Hrvaško in Slovenijo in da naj jih obvešča tudi o postopku na policiji.

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je ob dnevu človekovih pravic (10.12.) priredila slovesnost, na kateri je podelila priznanje predsednice republike za delo na področju človekovih pravic Katarini Bervar Sternad. (Foto: STA)

Če policija ne bo sprejela vloge za azil, naj jih o tem nemudoma obvestijo, da “bo PIC ukrepal zoper policijo”. Migrant pri tem policiji ni želel povedati, ali so mu v PIC svetovali tudi to, kje naj prečkajo državno mejo med Hrvaško in Slovenijo. Iz naslednjega dokumenta pa je razvidno, da v Veliki Kladuši migrantom “nevladne organizacije delijo telefonske številke”. Eden od migrantov je povedal, da si je telefonsko številko zapisal, dobili pa so še navodilo, da lahko gredo ilegalno v Slovenijo in tam zaprosijo za azil. “Človek, od katerega številko imamo, naj bi sam poklical slovensko policijo in nas prijavil ter poskrbel, da nas ne morejo vrniti na Hrvaško.

V skupini je bilo 8 migrantov, oseba iz PIC pa jim je dala navodilo, naj gredo do železniške proge, kjer jih bodo policisti najlažje izsledili. Potem so šli do ceste in videli policijski avtomobil. Migrant je dejal: “Na telefonu sem prižgal luč in jim začel mahati, da so nas opazili in prijeli.”

Zaznamek PP Črnomelj:

Navodila migrantom v arabskem jeziku
Hkrati so ilegalni migranti na policijskih postajah deležni navodil tudi v arabskem jeziku. Tudi iz tega je razvidno, koga naj v Sloveniji pokličejo za pomoč.

Tudi v tem primeru je naveden Pravno informacijski center nevladnih organizacij (PIC) predsedničine nagrajenke Bervar Sternad, katerega solastnik je Mirovni inštitut Ljubljana (ta je povsem v zasebni lasti), solastnik tega pa je tudi Darko Štrajn, ki je hkrati tudi zastopnik Društva Alternativna akademija. Prav to društvo pa je nasprotovalo protestu Belokranjcev proti postavitvi migrantskega centra v Metliki.

Je takšna oseba vredna nagrade predsednice države?

Najbrž se bo predsednica branila, da je PIC oz. Bervar Sternadova delovala na podlagi humanitarnih vzgibov. Kar bi bilo nekako upravičen izgovor, če bi reševali ljudi sredi morja ali deroče reke. Ne pa, če v Veliki Kladuši delijo letake, ki migrante poučujejo o tem, kako manipulirati slovenski azilni postopek.

Spomnimo: tistim, ki so želeli zaprositi za azil v Sloveniji, so svetovali, naj pri vstopu v Slovenijo vzpostavijo zvezo s PIC in policiji povedo, da je ta njihov zastopnik. “Ko vas bo policija zasliševala, vztrajajte, da iščete zatočišče iz varnostnih razlogov, da je vaše življenje ogroženo v vaši državi. Vztrajajte, da je Slovenija vaša ciljna država,” je pisalo na letakih v arabščini in angleščini. Šlo je torej za zavesten poskus manipulacije s slovenskim – in s tem evropskim – azilnim sistemom.

Predsednica je torej podelila visoko priznanje osebi, ki je najbrž posredno soodgovorna, da so skozi Slovenijo vstopili teroristi, ki so nato klali po dvorani Bataclan v Parizu pred 8 leti.

I. K.

 

Sorodno

Zadnji prispevki

Čigave ideje dejansko promovira Nika Kovač?

Protiživljenjska kampanja Inštituta 8.marec v času pred evropskimi volitvami...

“Depolitizacija” se nikoli ne konča

Z "depolitizacijo" po meri Gibanja Svoboda je podobno, kot...

Čeferin odloča kar o dveh zadevah, kjer bi moral biti izločen

"Z začudenjem smo ugotovili, da je Ustavno sodišče RS...