Premierjevi zasebni posli nakazujejo, da ni ljubitelj plačevanja davkov

Datum:

Predsednik vlade Robert Golob je v postopku razveze postal lastnik podjetja Star Solar, katerega nekdanja lastnica je bila njegova soproga. Podjetje pretežno posluje z državnim podjetjem. Posledično je marsikdo v Sloveniji zaradi evidentnih korupcijskih tveganj visoko privzdignil obrvi. V javnost sedaj prihajajo nove podrobnosti poslovanja podjetja. 

Iz razkritih podatkov nastane zgodba, ki ponovno dokazuje, kako višji davki ne povečujejo blaginje prebivalstva. Ta se poveča le peščici, ki na račun povečanega trošenja države transparentno ali netransparentno služi.

Finance v finančni preiskavi premierjevih “solarnih” poslov naletijo na številne dileme. Predsednik vlade na te odgovarja pavšalno.

Podjetje Star Solar je bilo do nedavnega v lasti premierjeve nekdanje žene. Zaradi okoliščin, v katerem je delovalo podjetje, se je v javnosti razširilo prepričanje, da je bila Golobova nekdanja žena pravzaprav slamnata lastnica podjetja, resnični lastnik pa Golob sam. Podjetje namreč nastopa v energetiki, branži, znotraj katere je vso svojo kariero na vodstvenih pozicijah deloval premier. Zastopnica družbe je njegova hči Luna. Do sprememb v lastniški strukturi je prišlo 15. novembra 2022.

Vir: Bizi.

Finance poročajo, da se Jana Nemec Golob v premierjeve posle vplete leta 2012. Tedaj je bila namreč ustanovljena družba SPV SIM1. Edini družbenik podjetje je bilo podjetje Simbia. Konec novembra istega leta lastnica podjetja SPV SIM1 postane podjetje Star Solar. Podjetje je bilo ustanovljeno z minimalnim vložkom (7.500 evrov), edina družbenica in zastopnica je bila Jana Nemec Golob. Podjetje Star Solar je bilo sicer ustanovljeno leta 2011. Star Solar konec julija Simbii posodi 991.492,80 evra po 6-odstotni obrestni meri, poročajo Finance. Listinska sled v Ajpesu se nato prekine. Konec decembra pa nato pride do spremembe v podjetju SPV SIM1. K podjetju je bil pripojen Star Solar, SPV SIM1 pa nadaljuje svoje poslovanje pod novim imenom Star Solar. Edina zastopnica in družbenica podjetja je ponovno Jana Nemec Golob.

Podjetje Simbia je danes v stečaju. Kitajski sogovorniki Financ povedo, da je podjetje kupovalo solarne panele v času, ko v Sloveniji še ne bi bili dobičkonosni. Pri svojih nakupih so prejeli količinske popuste. Upniki Simbie še niso bili poplačani, poročajo Finance.

Velika večina prihodkov pri državnem podjetju
Golobovo “solarno” podjetje je predlansko leto ustvarilo kar 70 odstotkov svojih prihodkov pri poslovanju z državno družbo Borzen. Še eno leto pred tem so bili domala vsi prihodki podjetja ustvarjeni pri poslovanju z državno družbo. Dohodek prihaja iz podporne sheme za elektriko, proizvedene iz obnovljivih virov. Lastnik zasebne elektrarne lahko elektriko proda državni družbi ali pa tudi ne.

Prodaja državni družbi je bržčas manj kompleksna od prodaje na trgu. Borzen sicer odkupuje elektriko po cenah, ki so vnaprej dogovorjene. Državno podjetje je vsem, ki so se vključili v shemo do konca leta 2021, nudilo odkupno ceno, ki je kar štirikrat presegla odkupno ceno na tržišču. Ta se je znašala približno 40 evrov na megavatno uro. Kot poročajo Finance, je zagotovljena cena za elektrarno, kot je Star Solar, znašala med 171 evrov na megavatno uro (za samostojne objekte) in 180 evrov (za elektrarne na obstoječih stavbah).

Zagotovljena cena je bila določena za 15 let vnaprej, do leta 2027. Obdobje je enako trem četrtinam predvidene življenjske dobe sončnih panelov.

Vir: Erar

Kako je Golob sebi in drugim odrezal pogačo?!
Pozor, sredstva za odkup elektrike določi vlade. Vlada Roberta Goloba je septembra 2022 določila novo petletno shemo. Sredstva so se povečala, sedaj znašajo 120 milijonov evrov na leto do 2026.

Podjetje Borzen je na račun podjetja Star Solar doslej nakazalo 2.148.410,00 evorv glede na podatke, dosegljive v Erarju.

Pri Financah nadalje ugotavljajo, da aplikacija Erar v nekaterih letih izkazuje, da je Borzen družbi Star Solar nakazal več, kot je podjetje podjetje Star Solar prikazalo celotnih prihodkov od prodaje.

Podjetje Star Solar prav tako vsa leta izkazuje finančni dolg. Najprej do svoje ustanoviteljice, nato pa očitno fizični osebi. Posojilo ni bančno, ugotavljajo v mediju. Podjetje je do leta 2022 plačevalo obresti, tega leta je Golob postal predsednik vlade. Kakor koli že, prvotni vložek se je kreditorju poplačal šest let kasneje, že leta 2019 je imela družba na računu več denarja, kot je bilo dolga. Star Solar je imel konec leta 2022 na računih 1,1 milijona evrov.

Predsednik vlade Robert Golob (Vir: STA)

Visokih davkov ne rabiš plačati, če se jim uspeš izogniti
Predsednik vlade se že od samega začetka zavzema za povečanje davkov. Svojo predvolilno obljubo, da bo zvišal davke, je uresničil. Gre za eno redkih doslej uresničenih obljub. V tem kontekstu je pomenljivo omeniti, da je podjetje davek prvič plačalo leta 2019. V prvih sedmih letih davek ni bil plačan, čeprav je bilo do 2018 ustvarjenih 394 evrov dobička. Med 2019 in 2022 je bilo vsega skupaj plačanega davka nekaj več kot 64 tisoč evrov. To znaša 2,6 odstotka vseh ustvarjenih prihodkov od leta 2012 in 6,6 odstotka med letoma 2019 in 2022, poročajo Finance, kjer sklepajo, da je podjetje v prvih letih uveljavilo davčno olajšavo. Denar se je v tem času kopičil na računu podjetja. Nazadnje v istem mediju ugotavljajo, da je podjetje Jani Nemec Golob izplačevalo minimalne stroške dela in precej višje stroške storitev. Leta 2020 so denimo stroški storitev znašali 56 odstotkov vseh poslovnih odhodkov, in sicer dobrih 104 tisoč evrov.

Številna medijska poizvedovanja, kot je denimo količina elektrike, ki jo je podjetje proizvedlo zadnjih pet let, kdo vse je bil kupec te elektrike (morda Gen-I?) in njena cena ostajajo skrivnost. Neodgovorjeno ostajajo tudi vprašanja, kdo je posojilodajalec podjetju Star Solar, zakaj podjetje kopiči denar, namesto da bi investiralo v nove proizvodne kapacitete, in kako to, da podjetje prva leta ni plačevalo davka.

Kabinet predsednika vlade je sicer podal pavšalni odgovor, v katerem piše, da je predsednik vlade KPK prijavil spremembo premoženjskega stanja. Sprememba je nastala tako pri lastništvu nepremičninah kot pri lastništvu podjetja. Piše tudi, da zakon o integriteti in preprečevanju korupcije ne preprečuje lastništva v podjetjih.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Boštjan M. Turk: “Čestitka delavstvu za 1. maj! Ne obupajte, še huje bo!”

Publicista in profesorja dr. Boštjana M. Turka smo vprašali...

Je partner Maše Kociper in vpliven odvetnik vpleten škandal?

Spomnite se naslednjič, ko vam bodo aktualni oblastniki pridigali...

[Video] Kangler na kmetijo povabil Goloba, namesto njega prišel nekdo drug

Nekdanji državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Franc...