Problematika graditve garažne hiše pod ljubljansko tržnico

Datum:

Graditev garažne hiše pod ljubljansko tržnico je kontroverzna in prinaša več težav. Gre za vprašanji kulturne dediščine in podtalnice, pričakovane pa so tudi tehnične težave, visoki finančni stroški in velik vpliv na lokalno skupnost.

Dokumenti so do 11. decembra na vpogled javnosti. Ljubljanski župan Zoran Janković vztraja pri graditvi, očitno vpliva tudi na vlado, proti so na ljubljanski nadškofiji in meščani, ustanovljena je civilna iniciativa proti podzemni garaži.

Nadškof Zore: “Zato jim ne moremo in ne smemo verjeti”

Ministrstvo za naravne vire in prostor je v postopku izdaje integralnega gradbenega dovoljenja za prenovo, kot so to lepo označili, osrednje ljubljanske tržnice začelo enomesečno javno predstavitev projektne dokumentacije. Predstavitev traja do 11. decembra, po predhodni najavi pa si jo je mogoče ogledati v prostorih ministrstva.

Vlogo za izdajo integralnega gradbenega dovoljenja je podala ljubljanska občina, ki načrtuje prenovo osrednje ljubljanske tržnice, prenovo in prizidavo Mahrove hiše, graditev podzemne parkirne hiše pod odprto tržnico in prenovo Vodnikovega trga.

Na zadnji predstavitvi se je izkazalo, da se je obseg projekta zmanjšal za tretjino. Poznavalci so predvidevali, da se je projekt odmaknil od semenišča, in sklepali, da so pred pridobitvijo 16 dovoljenj tekla pogajanja tudi z Nadškofijo Ljubljana, da ne bi bila ogrožena stavba semenišča. V ljubljanski nadškofiji pa so zatrdili, da pogajanj ni bilo. Zatrdili so, da nadškofija ni dala nobenega soglasja k prenovi tržnice oziroma h graditvi garažne hiše. Tako je bilo doslej, svojih stališč do nameravane graditve garažne hiše pod osrednjo ljubljansko tržnico pa niso spremenili. “Vedno smo zastopali stališče, da je treba s strokovnimi službami varovati to dragoceno kulturno in sakralno dediščino. Za nadškofijo je vse to neprimerljivo večja dobrina kot garažna hiša,” so opozorili. Ljubljanski nadškof in metropolit msgr. Stanislav Zore je opozoril tudi na številne znane poškodbe, do katerih je že prišlo kljub zagotovilom župana, da se to ne bo zgodilo. “Zato jim ne moremo in ne smemo verjeti, je poudaril.

Foto: STA

Prepričan je, da bo zgraditev podzemne garažne hiše “brez dvoma vplivala na ljubljansko stolnico, bogoslovno semenišče, Plečnikovo dediščino ter druge zavarovane stavbe tega srednjeveškega dela Ljubljane. Načrtovana je namreč ogromna podzemna struktura širine 49,8 m in dolžine 91,6 m, globina diafragme bi bila od 19 do 23 m, globina gradbene jame pa približno 13 m”, je pojasnil.

Poškodbe uršulinske cerkve in drugih stavb

Pojasnil je, da je med graditvijo garažne hiše pod Kongresnim trgom prišlo do poškodb uršulinske cerkve, katere nosilni elementi niso bili sanirani, in da so zavarovalnice krile samo površinske popravke, da bi zakrile vidne poškodbe. Poleg tega naj bi bile poškodbe zaznane tudi na stavbah, kot sta filharmonija in kazina. Pri graditvi Mesarskega mostu, ki je bila tehnično precej manj zahtevna od graditve garažne hiše, so bile poškodovane dragocene freske v bogoslovnem semenišču, medtem ko je podaljšanje Roške ceste povzročilo poškodbe Jelovškovih fresk v cerkvi sv. Petra.

Zore opozarja, da se je to zgodilo kljub zagotovilom župana in njegovih strokovnjakov, da te gradnje ne ogrožajo verske in kulturne dediščine, a se je izkazalo nasprotno, kar vzbuja resne dvome o njihovih trditvah.

Geološka sestava tal nestabilna in prepojena z vodo

Opozoril je tudi, da je geološka sestava tal na območju stare Ljubljane, kjer so stolnica, bogoslovno semenišče, osrednja tržnica in Plečnikova tržnica, zelo nestabilna in prepojena z vodo. Meni, da bi graditev obsežne garažne hiše v neposredni bližini lahko povzročila zajezitev podzemnih voda in nepredvidljive premike tal, hkrati pa bi močni tresljaji gradbenih del predstavljali veliko tveganje za kulturno in versko dediščino na tem območju. Pod površjem Vodnikovega trga so relativno dobro ohranjeni ostanki frančiškanskega samostana, ki vključujejo cerkev, križni hodnik in pokopališče. Arhivski podatki frančiškanskega reda razkrivajo, da gre za 17 grobnic, v katerih je pokopanih 280 članov plemiških družin. Za vse te grobnice še vedno veljajo pogodbe, ki zagotavljajo pravico do neokrnjenega večnega počivališča.

Naduti župan Janković

Zanimiv je bil nato odgovor ljubljanskega župana Zorana Jankovića. Ta je prejšnji teden na redni novinarski konferenci zanikal pogajanja z nadškofijo in vehementno zatrdil: “Ne vem, kaj bi se pogajali z njimi. Posredno pa je razkril, da je prvotni projekt spremenjen toliko, da so določili nov odmik podzemne garažne hiše od stavbe semenišča. Ta je zdaj 16-metrski, “da oni niso več stranka v postopku”.

Foto: Bobo

Nadalje glede varovanja kulturne dediščine po njegovem velja mnenje Zavoda RS za varstvo kulturne dediščine. Po njegovih besedah so v zadnjih letih projekt prenove zmanjšali s 6000 na 4000 kvadratnih metrov. Skratka, Jankovićevi spreminjajo načrte, da bi lahko uveljavljali svojo voljo in iz odločanja o projektu odstranili vse “moteče” dejavnike.

Civilna iniciativa Tržnice ne damo – proti graditvi

Stvari pa jim tudi tu ne gredo po načrtih. Podobno kot tudi ne glede graditve kanalizacije C0 prek ljubljanskega vodonosnika. Tudi pred tokratno sejo mestnega sveta je namreč pred mestno hišo potekal shod za zavarovanje pitne vode in zdravja, ki ga organizira Aleš Primc. Protestirali pa so tudi proti garažni hiši pod ljubljansko tržnico in začeli zbirati podpise za ustanovitev Civilne iniciative Tržnice ne damo − proti graditvi podzemne parkirne hiše pod odprto osrednjo tržnico v Ljubljani. V skladu z gradbenim zakonom, zakonom o varstvu okolja in zakonom o varstvu kulturne dediščine bodo tako ustanovili civilno iniciativo, ki bo pridobila status stranskega udeleženca v postopku izdajanja gradbenega dovoljenja za nevarno podzemno garažno hišo, ki bi ogrozila velik del stare Ljubljane. To pomeni, da se bo iniciativa lahko pritožila in sodelovala v sodnih postopkih, če bi bilo izdano nezakonito gradbeno dovoljenje.

Foto: Bobo

Civilno iniciativo lahko ustanovi najmanj 500 ljudi. Podpise so zbirali pred in med shodom pred Magistratom in po njem. V iniciativi menijo, da bo sodelovanje pomagalo rešiti Staro Ljubljano s stolnico in Plečnikovimi tržnicami v upravnih in sodnih postopkih pred Jankovićevim uničenjem.

Težave, povezane z graditvijo garažne hiše

Kulturna dediščina: Gradnja bi lahko ogrozila Plečnikove arkade, ki so na Unescovem seznamu svetovne dediščine, in druge zgodovinske stavbe, kot sta stolnica in semenišče.

Podtalnica: Obstaja tveganje, da bi gradnja vplivala na podzemne vodne tokove, kar bi lahko povzročilo nepredvidljive premike tal in poškodbe okoliških stavb.

Tehnične težave: Graditev podzemne garaže je tehnično zahtevna, zlasti zaradi nestabilne geološke sestave tal, ki so prepojena z vodo.

Finančni stroški: Projekt je že stal več milijonov evrov, vendar še vedno ni pridobljeno gradbeno dovoljenje, kar pomeni dodatne stroške in zamude.

Vpliv na lokalno skupnost: Gradnja bi močno vplivala na življenje prebivalcev stare Ljubljane, zlasti zaradi hrupa in drugih motenj med graditvijo.

Nadškof Zore: “Vabim k sodelovanju pri zavarovanju najdragocenejše slovenske kulturne dediščine”

Ljubljanski nadškof metropolit msgr. Stanislav Zore: “Kot ljubljanski nadškof čutim dolžnost, da varujem versko in kulturno dediščino ter sem glas pokopanih ljudi, ki bi izgubili grob. Izgradnja nevarne garažne hiše bi pomenila nasilje nad versko in kulturno dediščino naše nadškofije. Naši skupni slovenski kulturni dediščini grozi uničenje! Zato vabim vse k sodelovanju pri zavarovanju najdragocenejše slovenske kulturne dediščine, zlasti kristjane v celotni ljubljanski nadškofiji, strokovnjake in vse ljudi, ki spoštujejo našo dediščino.

Vida Kocjan

Sorodno

Zadnji prispevki