“Optimizem je vedno v redu, drugo je, koliko temelji na realnih ocenah in realnem stanju,” je uvodoma dejal Janez Janša na TVS, kjer je v pogovoru z voditeljema komentiral več aktualnih tem. Ob komentiranju Golobovega optimizma je Janša dodal, da se je iz njegovega celotnega pogovora “videla neka nemoč ob situaciji, češ, vse se da objektivno razložiti, nič se ni dalo bolje narediti. Za nekega nevtralnega gledalca, ki zna malo bolje ocenjevati situacijo, to pomeni, da orkester pač igra dalje.”
Predsednik SDS Janez Janša je v pogovoru na TV Slovenija med drugim komentiral gospodarske razmere v državi, geopolitične spremembe v svetu in domače politične napetosti. Teme so bile aktualne: trdnost koalicije, ustavne spremembe pri imenovanju sodnikov, vojna v Gazi, krhanje schengenskega območja.
Janša je v nadaljevanju spomnil na to, da je opozoril, da bo to leto zarečenega kruha, in bilo ga je ogromno. Ob tem je omenil predlog za zmanjšanje vlade, čeprav je Janša prednosti manjše vlade predstavil že od vsega začetka. “Ne vem, kaj bo jutri. Tega je bilo letos veliko, prihodnje leto pa bo leto streznitve. Stvari pač gredo po nekem svojem toku. V Sloveniji so že zdavnaj zgradili poseben drugi tir za nove obraze, tudi ta vlak pelje po njem, tako da so stvari v veliki meri predvidljive,” je poudaril in dodal, da Slovenijo prihodnje leto čakajo evropske volitve in če ne bo prej kakšnih rekonstrukcij v sami vladi, bo to prelomnica, po kateri se bodo stvari začele dogajati v koaliciji.
.@JJansaSDS: Na začetku leta sem dejal, da bo to leto zarečenega kruha. Doživeli smo, da je predsednik @vladaRS, ki je prisegal na veliko vlado, kasneje predlagal zmanjšanje vlade, danes pa je rekel, da se da z veliko vlado narediti še več. Naslednje leto bo leto streznitve. pic.twitter.com/f9m6IMS9F6
— SDS (@strankaSDS) December 18, 2023
Tonin je o ideji o predčasnih volitvah dodal, da je za to potrebna odločitev predsednika vlade, da odstopi in da se ne poteguje za drugačno koalicijo, prav tako pa je potrebna tudi večina v parlamentu, da se za takšne predčasne volitve odloči. Meni, da bi bile koristne, vendar, da so v tem trenutku malo verjetne.
Izguba stika z realnostjo
Prvak SDS verjame, da se je Golobova vlada popoplavne obnove želela lotiti resno in iskreno, da pa gre tukaj bolj za vprašanje “operativnosti vlade, da dobre želje uresniči”. Meni, da bi morala Golobova vlada priznati svoje napake, med drugim tudi oceno škode, ki je iz 500 milijonov skočila na 10 milijard, ali pa njegova trditev, “da reforma zdravstva poteka”, ko pa dejansko ne poteka, FIDES je že napovedal stavko.
Izgovor Golobove vlade je, da se Slovenija sooča s sistemskimi težavami, ki trajajo že desetletja. Voditelja sta ob tem želela kritizirati tudi Janševo vlado, vendar jima je ta odvrnil, da so v njihovem mandatu vedeli, kaj je treba narediti, da je bil problem bolj večina, kar pa ta vlada ima. Poudaril je, da so se v prejšnjem mandatu ukvarjali s pandemijo in da se je “ta zdravstveni sistem, ki so ga številni že odpisali, takrat izkazal. Ljudje so pač takrat delali na etični pogon. Slovenija je nepripravljena na epidemijo prestala ta vihar razmeroma dobro, tudi zaradi tistih, ki jih zdaj ljudje iz te vladne koalicije opisujejo s precej neprimernimi izrazi”.
Bešič Loredan je imel podporo opozicije, a sprememb ni bilo
Tonin je ob tem dodal, da se je na začetku tega mandata pod ministrom Danijelom Bešičem Loredanom zdelo obetavno, saj se je tudi z njimi veliko pogovarjal o resnično drugačnem zdravstvu, ki ga Slovenija ima ali ga je imela v zadnjih desetih letih, da pa so se prvič, ko je minister hotel resno zarezati v ta ZZZS in ga začeti spreminjati, prave težave zanj šele začele. Oba gosta sta poudarila, da je imel Bešič Loredan podporo opozicije, “a da smo danes v še bolj državnem zdravstvu v smeri Venezuele, Kube in tako naprej. Tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje je dobil ZZZS. Takrat, spomnite se, je bil velik prekršek, da so neke zavarovalnice ustvarile 50 milijonov presežka, ki so ga tako in tako investirale nazaj. Danes, ko je to prevzela država, je 140 milijonov evrov minusa. Sprašujem se, kako”, je komentiral Tonin.
Izgovori vlade za višje davke so bili doslej vedno enaki – češ da poplave pomenijo visoke stroške, javna država pač stane, in če smo Slovenci solidarni, zakaj ne bi tisti, ki imajo več, plačali več, pri čemer Janša komentira, da “tudi plačajo več” in da je rešitev v razumnih davkih. “Razumni davki niso vedno enaki v vseh okoliščinah, se pa vedno da z neko logiko, normalno pametjo, tudi socialnim dialogom seveda priti do tega ravnotežja. Ena največjih napak te vlade je bila, da je postopno zviševanje neto plač, ki je temeljilo na razbremenitvi, ki smo jo s to minireformo spravili skozi parlament v prejšnjem mandatu, zaustavila.”
.@JJansaSDS: Z logiko, pametjo in socialnim dialogom se da priti do razumnih davkov, s katerimi pa se da pobrati več kot z nerazumnimi. Ena izmed največjih napak @vladaRS je bila ta, da so zaustavili postopno zviševanje neto plač z davčno razbremenitvijo. pic.twitter.com/OEWiSeQNym
— SDS (@strankaSDS) December 18, 2023
Janša ustavnim spremembam o imenovanju sodnikov nasprotuje predvsem zaradi “specifične situacije, v kateri je Slovenija“. Pojasnil je, da tako imenovanje sodnikov, kot je bilo predlagano, ni svetovna norma in da je tak način imenovanja redek po svetu. Pojasnil je, da je bil član prve ustavne komisije, ki je predlagala, takrat še v skupščini, sprejetje te ustave, bila je dolga razprava o tem, kako urediti imenovanje sodnikov. “Takratna opozicija, se pravi stranke, ki so nasledile nekdanjo partijo, so vztrajale pri tem, da predsednik oziroma predsedstvo imenuje sodnike, in ta debata je šla dolgo naprej, dokler nekdo od članov ustavne komisije ni vprašal, kaj bo potem drugače, kot je bilo v Jugoslaviji. Takrat je pravzaprav to isti človek imenoval, na kar je imela vpliv tudi personalna zasedba teh položajev,” je pojasnil Janša in dodal, da je bil predsednik predsedstva Milan Kučan, ki je pač vplival na takšno ureditev, kot jo imamo. Tonin je v nadaljevanju izrazil nezadovoljstvo nad sodstvom in se strinjal z Janšo, da je razmeroma vseeno, kdo te sodnike potrjuje oziroma notificira, da pa je ključno, kdo te sodnike predlaga. Zato vztraja pri ustavnih spremembah.
Janša s tem ne bo izgubljal časa
Očitke NSi, da je sodeloval z vladno stranjo v zameno za nekatere kadrovske bombončke, je Janša komentiral, “da bi, če bi bila situacija obrnjena, če bi SDS imel sedem ali pa osem poslancev, NSi pa 27, verjetno NSi tudi vodil komisijo za nadzor javnih financ, ker je to po neki normi pač najpomembnejši nadzorni organ opozicije in pripada stranki, ki je v opoziciji močnejša. Če pa je štirikrat močnejša, pa sploh. Ampak ta tema je zdaj že prežvečena. Mislim, da vsi vemo, za kaj gre, in ne bi izgubljal časa s tem”.
Nočejo, da se pojavi scenarij z Virantom
Kar se tiče domnevne ustanovitve stranke Anžeta Logarja Janša komentira, da se je Logar tudi za kandidaturo za predsednika države odločil toliko prej in da je dejstvo, da ustanavlja stranko, nekako jasna po daljšem pogovoru, ki so ga imeli. Sicer Logar tega ni dejal neposredno, da pa je bila celotna poslanska skupina v tem pogovoru prepričana, da se bo to zgodilo. “Želimo se izogniti tej situaciji, dati dovolj časa vsem akterjem, tudi volivcem, da pač imajo pred sabo jasne karte in ne nastane neka zmeda, ki jo bodo potem številni obžalovali.”
.@JJansaSDS: Nočemo, da se ponovi scenarij z Virantom, ko je ta predstavljal naš alternativni program za volitve, naslednji teden pa je ustanovil svojo stranko. Takrat so ljudje mislili, da smo dogovorjeni in nastala je zmeda. Volivci si zaslužijo odprte karte. pic.twitter.com/mcF1xWJrhf
— SDS (@strankaSDS) December 18, 2023
Na vprašanje, kako bo SDS nastopil oziroma s kom bo nastopil na evropskih volitvah, je Janša dejal, da omenjen nastop narekuje volilni sistem za Evropski parlament in v nadaljevanju to tudi pojasnil. Kar se tiče nedavnega ravnanja madžarskega premierja Viktorja Orbána, ki je na neki način blokiral dodelitev finančne pomoči Ukrajini, je Janša pojasnil, da je šlo za dve bitki, “ena je bila ta, da se Ukrajini omogoči začetek pristopnih pogajanj. To je Madžarska z nekim manevrom na koncu vseeno omogočila”, da pa EK Madžarski kljub izpolnitvi pogojev zadržuje 31 milijard evropskih sredstev, bodo, ko bo denar nakazan, verjetno ravnali drugače.
O konfliktu na Bližnjem vczhodu
“Mislim, da ni nikogar pri zdravi pameti, ki ne bi vnaprej vedel, kaj se bo zgodilo, če Hamas izvede takšen teroristični napad in pobije, muči, ugrabi tisoče Izraelcev. Vse to se je dalo vnaprej predvideti in tisti, ki so Hamasu pomagali organizirati to akcijo in jo financirali, so natančno vedeli, kaj se bo zgodilo, da se bo Izrael odzval, da bodo umirali tudi nedolžni“, je dejal Janša, ki je v nadaljevanju pojasnil, da gre za dve stvari – interes Irana in interes Moskve.
O svoji izjavi o legalnem oboroževanju, je dejal, da je “zakonito oboroženo prebivalstvo odgovorno prebivalstvo. Težava je vedno nezakonito orožje. Ta poziv sem dal pri polni zavesti, zavedajoč se, kakšno je stanje naših obrambnih sil in splošne obrambne odpornosti in kapacitete Slovenije, ki je bistveno nižja, kot pa je bila to pred 30 leti v svetu, ki postaja podobno nevaren, kot je bil takrat. Zelo vesel sem, da je ta poziv slišal tudi predsednik vrhovnega sodišča”.
.@JJansaSDS: Mi nismo ZDA, orožje je še bolj dostopno v Švici pa imamo to državo velikokrat za zgled. Legalno oboroženo prebivalstvo je odgovorno prebivalstvo. Problem je vedno ilegalno orožje. pic.twitter.com/9ljBocsQHv
— SDS (@strankaSDS) December 18, 2023
Nezakonite migracije so po besedah Janše dejavnik velikega povečevanja varnostnega tveganja. Meni, da bi morali grožnje nelegalnih migracij vzeti resno in narediti vse, da bi jih preprečili.
Napoved in želje za prihodnost
“Želim si, da aktualna vlada vztraja do naslednjih volitev, ki bodo po mojem mnenju predčasne, in da se takrat na novo pomešajo karte. Vse tisto, kar bi se prej dogajalo, bi zgolj povečevalo nestabilnost, čas brez nekih pravih rešitev in na koncu prispevalo k temu, da bodo naše plače in pokojnine še manjše. Poleg tega pa seveda v prihodnjem letu vam vsem, ki nas gledate, želim veliko miru za praznike, ponosno praznovanje dneva samostojnosti in enotnosti, blagoslovljen in vesel Božič, v prihodnjem letu pa mogoče tudi kakšen pogovor, kjer ne bomo ločeno sedeli vlada in opozicija,” je zaključil prvak SDS.
T. B.