Putin bi rad uporabil Pridnestrje in Gagauzijo za destabilizacijo razmer v Moldaviji

Datum:

Kremelj namerava uporabiti Pridnestrje in Gagauzijo za izvajanje hibridnih operacij, da bi destabiliziral razmere v Moldaviji pred njenimi pristopnimi pogovori z EU in predsedniškimi volitvami.

Predsednica proruske moldavske avtonomne regije Gagauzija Eugenija Gutsul se je včeraj, 7. marca, v Rusiji, v mestu Soči, kjer poteka ruski “svetovni festival mladih”, srečala z namestnikom vodje ruske predsedniške uprave Sergejem Kirienkom, moldavske oblasti pa so napovedale, da bo proti Eugeniji Gutsul, ki se je prejšnjič v Sočiju sestala tudi s Putinom, kmalu sprožen kazenski postopek.

Predsednica avtonomne pokrajine Gagauzije v Moldaviji, Eugenija Gutsul. (Foto: Telegram)

Kot je poročal ISW, je Kirienko Eugenijo Gutsul prosil, naj pomaga Gagauzijcem odpreti račune v ruskih bankah “za socialne projekte”, odpravi embargo na uvoz iz Gagauzije in pomaga pri pogajanjih z ruskim državnim energetskim podjetjem Gazprom, da bi Gagauziji dobavljali plin po ugodni ceni.

Namestnik vodje ruske predsedniške uprave Sergej Kirienko (Foto: Telegram)

Analitiki ISW opozarjajo, da se Kremelj s tem, ko se po nedavni retorični pozornosti, ki jo je namenil drugi proruski moldavski regiji, samooklicani republiki Pridnestrju, vse bolj osredotoča na odnose z Gagauzijo, kar kaže, da Kremelj namerava obe regiji uporabiti za opravičevanje hibridnih operacij za destabilizacijo in nadaljnjo polarizacijo Moldavije pred pristopnimi pogajanji Moldavije z EU in moldavskimi predsedniškimi volitvami, ki bodo leta 2024.

Gagauzija je avtonomna pokrajina v Moldaviji, Gagauzi pa so po podatkih z Wikipedije turška etnična skupina v južni Moldaviji, natančneje Gagauziji v Besarabiji in jugozahodni Ukrajini (Budžak). Gagaúzi, v Moldaviji jih živi okoli 126.000, so večinoma pravoslavni kristjani. Njihov izvor je nejasen. V začetku 20. stoletja je bolgarski zgodovinar naštel 19 različnih teorij o njihovem nastanku. Nekaj desetletij kasneje je gagauški etnolog M. N. Guboglo število povečal na 21. V nekaterih teorijah so Gagauzi predstavljeni kot potomci Pečenegov, Kumanov-Kipčakov ali klana Turkov Seldžukov ali mešanica vseh. Drugi dvomijo, da so Gagauzi turškega izvora in trdijo, da so poturčeni Bolgari ali Grki. Dejstvo, da izpovedujejo pravoslavno krščanstvo lahko nakazuje, da so njihovi predniki živeli na tem ozemlju že pred osmanskimi osvajanji v poznem 14. stoletju.

Gagauzija in Pridnestrje

Gagauzija se je na dan moskovskega poskusa državnega udara 19. avgusta 1991 razglasila za neodvisno kot Gagauška republika, septembra ji je sledilo Pridnestrje. Februarja, leta 1994, je predsednik Moldavije Mircea Snegur, ki je nasprotoval neodvisnosti Gagauzije, obljubil gagauško avtonomno regijo. Snegur je tudi nasprotoval predlogu, da bi Moldavija postala zvezna država, sestavljena iz treh “republik”: Moldavije, Gagauzije in Pridnestrja. Leta 1994 je moldavski parlament ljudstvu Gagauzije podelil pravico do samoodločbe, če bi se status države spremenil. To pomeni, da bi se Gagauzi v primeru, da bi se Moldavija odločila za priključitev kakšni drugi državi, na referendumu odločali o tem, ali bodo ostali del nove države ali ne.

Rokovanje z diktatorjem

Kot rečeno, se je predsednica Gagauzije Eugenia Gutsul prejšnji teden mudila v Moskvi, kjer se je srečala tudi s Putinom. V telegramu je zapisala, da je z njim govorila o domnevno nezakonitih dejanjih oblasti v Moldaviji, ki naj bi se Gagauziji maščevala zaradi njene “državljanske drže in zvestobe nacionalnim interesom”. Gutsulova je Putinu menda  potožila, da Kišinjev organom gagauzijske avtonomije “jemlje pristojnosti”, “omejuje proračun”, “krši zakonske pravice in izziva nestabilnost” v Gagauziji in po vsej državi.

Rokovanje z diktatorjem (Foto: Telegram)

“Ruski voditelj je obljubil, da bo podprl Gagauzijo in Gagauze pri obrambi naših zakonitih pravic, pristojnosti in položajev na mednarodnem prizorišču,” je po srečanju z diktatorjem izjavila Eugenija Gutsul.

Vse to kaže, kot poroča ISW, da se utegnejo razmere na področju zaostriti.

L. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

[Video] Skrajni islamisti v Hamburgu zahtevajo islamski kalifat v Nemčiji

V Hamburgu protestira več sto islamistov, ki zahtevajo, da...

Bi se “mirovnik” Kučan zavzel tudi za mir z nacistično Nemčijo?

"2. SV se je preselila za pogajalsko mizo, ko...

Večina Slovencev odločno proti migrantskim centrom

V zadnji javnomnenjski raziskavi agencije Parsifal so anketirance vprašali,...

Ukradeni otroci v SFRJ in mame, ki iščejo resnico

Komisija DZ RS za peticije je po slabem letu...