Putin želi vojno v Ukrajini prikazati kot obrambno vojno Rusije proti Zahodu

Datum:

Ruski predsednik Vladimir Putin skuša Zahod prepričati v izdajo Ukrajine s pogajanji, ki izključujejo Kijev, je sporočil ameriški inštitut za vojne študije (ISW). Analitiki ISW verjamejo, da je Putin namerno preoblikoval vojno doma in na mednarodni ravni kot boj proti Zahodu, ne Ukrajini, kar bi mu dalo močnejši položaj za pogajalsko mizo.

Ruski voditelj je Zahod označil kot “sovražnika” Rusije in namigoval, da se Rusija bori v Ukrajini, da bi premagala Zahod. Putin je to izjavil v odgovoru na vprašanje ruskega vojaka o pomoči Zahoda Ukrajini med sestankom v vojaški bolnišnici v ponedeljek, ko je dejal, da je Zahod pravzaprav sovražnik Rusije.

Putin je dodal, da Ukrajina sama po sebi ni sovražnica Rusije, da pa so sovražniki Rusije zahodni akterji, “ki želijo uničiti rusko državnost” in doseči “strateški poraz Rusije na bojišču”. Zatrdil je, kot je bilo izpostavljeno, da poskušajo zahodne elite Rusijo razbiti na pet delov, in da to poskušajo storiti z Ukrajino, a da se razmere na fronti spreminjajo in da bo Rusija “opravila z zahodom hitreje, kot lahko Zahod obračuna z Rusijo na bojiščih v Ukrajini.”

Dodal je, da težava ni v dobavi zahodne pomoči Ukrajini, in opozoril, da je Ukrajina že “popolnoma uničena”, da od te države “ni ostalo nič” in da, kot je dejal, obstaja samo zaradi dobrodelnosti.

Putin ignorira Ukrajino, to je opozorilo Zahodu
“Putin verjetno namerno in lažno prikazuje Ukrajino kot neposrednega kmeta v sporu med Rusijo in Zahodom, da bi prikril svoje ekspanzionistične in maksimalistične cilje vzpostavitve popolnega učinkovitega ruskega nadzora nad Ukrajino,” pravi zadnje poročilo ISW. Ocenjuje se tudi, da se o prihodnosti Ukrajine namerava pogajati izključno z Zahodom in le o tem, da Zahod zapusti Ukrajino.

Foto: epa

ISW poudarja, da v njegovih nedavnih komentarjih in izjavah ni znakov, ki bi kazali na to, da ga zanimajo mirovna pogajanja s samo Ukrajino. Putin je pravzaprav nakazal, da Rusija vodi eksistencialno vojno proti Zahodu v Ukrajini, in zatrdil, da se je zahodna retorika v zadnjem času preusmerila na to, kako “hitro končati konflikt”. “Ta formulacija implicira, da Putin konflikt in morebitna pogajanja vidi kot nekaj med Rusijo in Zahodom, ne pa kot konflikt in potencialna pogajanja med Rusijo in Ukrajino.” Po mnenju ISW Putin postavlja informacijske pogoje, da bi s pogajanji prepričal Zahod v izdajo Ukrajine.

Think tank opozarja tudi na nevarnosti, ki grozijo, če bi šel Zahod v to smer, in poudarjajo, da bi lahko kakršno koli spodkopavanje režima ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega imelo katastrofalne posledice za evropsko regijo.

Zelenski in Putin sta se nazadnje srečala pred vojno in se najbrž nikoli več ne bosta. (Foto: epa)

“Kakršna koli zaveza Zahoda k pogajanjem o prihodnosti Ukrajine, ki bi zaobšla Ukrajino, bo Rusiji znak, da lahko vsili svojo voljo državam, za katere meni, da so v njenem vplivnem območju – celo drugim državam, potencialno vključno s Finsko in Moldavijo. Različni ruski akterji so začeli postavljati informacijske pogoje za prihodnje akcije,” je navedeno.

Finska je pred kratkim vstopila v zvezo NATO (Foto: epa)

Ruski predsednik je dodal, da si tudi Rusija želi končati konflikt med Rusijo in Zahodom, a le pod pogoji Kremlja, in poudaril, da Rusija ne bo odstopila od svojih stališč. Opozorili so, da Putin na Ukrajino ne gleda kot na neodvisnega akterja in zato svojo obsežno invazijo prikazuje kot konflikt med Rusijo in Zahodom, pri čemer namerno izkrivlja resničnost, da je Rusija napadla Ukrajino, da bi uničila suverenost in ozemeljsko celovitost svojih sosedov.

Putinovo vztrajanje pri spremembi zahodne pripovedi bi lahko pomenilo, da bo vsako omahovanje v podpori Zahoda Ukrajini in vse ukrajinske poraze na bojišču dojemal kot rusko zmago v tem – kot ga predstavlja – konfliktu med Rusijo in zahodom.

Utemeljitev velikih človeških izgub
Prav tako je možno, da Putin širi svoje vojne cilje v Ukrajini, da bi v konflikt vpletel Zahod, da bi postavil pogoje za trajno krepitev ruske vojske in hkrati upravičil velike izgube na bojišču. “Rusija leta 2023 ob visokih stroških delovne sile ni dosegla skoraj nobenega bistvenega napredka na terenu, kljub Putinovim absurdnim trditvam od 1. januarja, da ruskim enotam le ukazuje, naj začnejo ofenzive, ki ne bodo povzročile večjih izgub,” so povedali analitiki ameriškega možganskega trusta.

Pri Avdiivki potekajo siloviti boji (Foto: X)

Ministrstvo za obrambo Velike Britanije je konec prejšnjega meseca poročalo, da se je povprečno dnevno število ruskih žrtev v Ukrajini po njihovih trditvah v zadnjem letu povečalo za skoraj 300 ljudi, ruske izgube pa bi lahko do konca leta narasle na več kot pol milijona. Tudi v oceni ameriške obveščevalne službe, ki je bila sredi decembra objavljena v kongresu, je navedeno, da so ruske sile od začetka obsežne invazije na Ukrajino izgubile 315.000 ljudi.

“Tako velike izgube za majhne ozemeljske pridobitve bodo Putina verjetno spodbudile, da predstavi močno in ideološko utemeljitev za nadaljevanje dolgotrajne vojne, v katero je potegnil Rusijo. Ukrajina ne potrebuje tako zvitih utemeljitev za velike izgube in trpljenje, ki jih Putinova invazija povzroča njenim ljudem, čeprav ukrajinske vojaške operacije ne dajejo želenih rezultatov. Vojna je za Ukrajino res eksistencialna, za Rusijo pa ne,” zaključuje poročilo.

M. I.

Sorodno

Zadnji prispevki

Tudi vlada v morbidno kampanjo za smrt otrok

"Pozabljeni poplavljenci? V davkih in regulaciji utapljajoče se gospodarstvo?...

Elektrotrgovci “kasirajo” – cena elektrike na borzah pada, na položnicah ostaja visoka

"Nižjo ceno, kot bi nam jo zaračunali elektrotrgovci, plačujemo...

Se je v Ilirski Bistrici NSi postavila na levo?

NSi – tako kot na državni ravni – ponekod...

[Javnomnenjska anketa] SDS se obeta visoka zmaga na evropskih volitvah

Podpora vladi Roberta Goloba še naprej pada. Po zadnji...