Konec lanskega leta je računsko sodišče v reviziji učinkovitosti pri zagotavljanju izbranih podpornih dejavnosti zunanjih izvajalcev v bolnišnici Celje v letu 2022 podalo mnenje, v katerem je ostro skritiziralo vodstvo bolnišnice, saj so očitno prepustili naloge, ki so jih prej sicer opravljali interno, zunanjim izvajalcem. Računsko sodišče je opozorilo na pomanjkljivo učinkovitost pri dodeljevanju storitev čiščenja, varovanja in pravnih storitev. V letu 2022 je bolnišnica za te storitve namenila kar 2.028.069 evrov, kar je predstavljalo kar 13,4 odstotka celotnega plačanega zneska za storitve.
“Splošna bolnišnica Celje pred sprejemom odločitev o oddaji storitev čiščenja, varovanja in pravnih storitev v izvajanje zunanjim izvajalcem ni izdelala ustreznih analiz, s katerimi bi podprla odločitev za oddajo storitev zunanjim izvajalcem. Tako ni izkazala, da je zunanje izvajanje teh storitev stroškovno učinkovitejše kot izvajanje z notranjimi viri, niti ni ugotavljala prednosti in slabosti oddajanja storitev v izvajanje zunanjim izvajalcem,” je računsko sodišče zapisalo v reviziji.
Računsko sodišče je pod lupo vzelo storitve čiščenja, varovanja in pravnih storitev. Daleč največ od dveh milijonov je šlo za potrebe čiščenja, in sicer 1.636.916 evrov. Varovanje je bolnišnico v letu 2022 stalo 226.150 evrov, odvetniške in pravne storitve pa 165.003 evre.
Negospodarno in nepregledno ravnanje z denarjem
Splošni bolnišnici Celje očitajo, da pred odločitvijo o oddaji storitev zunanjim izvajalcem (čiščenje, varovanje, pravne storitve) ni opravila ustreznih analiz, kar pomeni, da ni izkazala stroškovne učinkovitosti zunanjega izvajanja teh storitev. Poleg tega ni izvedla potrebne raziskave trga pred pripravo javnih naročil, kar je povzročilo nepravilnosti pri določanju ocenjenih vrednosti storitev.
Netransparentnost in neupoštevanje predpisov o javnem naročanju
Pri storitvi varovanja ni bila transparentna pri izračunu ocenjene vrednosti, prav tako pa ni upoštevala predpisov o javnem naročanju pri izbiri izvajalcev pravnih storitev, saj so bile sklenjene neposredne pogodbe brez ustreznega postopka. Pri izbiri izvajalca storitev varovanja ni uporabila socialnih meril kljub zakonski zahtevi po tem, prav tako pa so bila socialna merila pri storitvah čiščenja zelo omejena, saj niso sledili usmeritvam glede razmerja med socialnimi in drugimi merili v primerjavi s ceno.
Splošna bolnišnica Celje mora tako v 90 dneh po prejemu revizijskega poročila predložiti odzivno poročilo, nato pa bo računsko sodišče preverilo verodostojnost in ustreznost sprejetih ukrepov. Celjska bolnišnica je sicer tretja največja v Sloveniji; v letu 2022 je bilo v njej zaposlenih 2090 ljudi, istega leta pa so jo vodili kar štirje različni direktorji oziroma vršilci dolžnosti na tem položaju. To so bili Margareta Guček Zakošek, Damjana Medved Arbeiter, Aleksander Svetelšek in Dragan Kovačić.
Sara Kovač