Predlog zakona predvideva, da v strnjenih naseljih v eno- in dvostanovanjskih stavbah ne bosta dovoljena projektiranje in vgradnja kurilnih naprav na trdna in tekoča goriva, razen ko to ne bo primarni vir ogrevanja. Po trenutni dikciji zakona je mogoče razumeti, da to velja tako za novogradnje kot za obsežnejše prenove, pa tudi zgolj za menjavo dotrajanih peči. Pri tem je treba poudariti, da vlada v resnici sploh ne ve, kaj želi: Golob je v nastopu pred državnim zborom obljubil, da se biomasa ne bo prepovedovala, še več, celo da je biomasa eden glavnih energentov prihodnosti. Na drugi strani državna sekretarka Tina Seršen straši, da si tisti, ki gradijo hiše, brez težav privoščijo dražje ogrevanje.

Rosec: zakon se je že na začetku prismodil
Poslanec SDS Franc Rosec je povedal, da zakon jasno določa, da se s 1. julijem 2024 pri novih gradnjah pripravlja prepoved vgradnje kotlov na zemeljski plin in utekočinjen naftni plin, prav tako pa bo prepovedana vgradnja kotlov na tekoča in trda goriva kot osnovni vir energije. Namesto da bi zakon uporabnikom omogočil izbiro, ukazuje, na kakšen način naj se ogrevamo. Opozoril je, da bo prepoved veljala tudi za rekonstrukcije, kjer bo potrebno gradbeno dovoljenje.
Zakon uporabnikom ne bo pustil izbiro svobodne odločitve, ampak zapovedal, na kakšen način naj se ogrevamo. Kot je opozoril Rosec, smo v preteklosti veliko subvencionirali v plinske naprave, saj je uporaba sodobnih plinskih peči občutno zmanjšala onesnaženja zraka s kombinacijo uporabe toplotnih črpalk, kjer pa smo  – vsaj tak je podatek za leto 2022 – bili samo 70-odstotno samooskrbni glede proizvodnje električne energije. Rosec je opozoril še na dejstvo, da je Slovenija nekaj manj kot 60-odstotno poraščena z gozdom, letni prirast v gozdovih je pa večji, kot ga uspemo posekati, kar pomeni, da se nam CO₂ sprošča v drugi obliki, ampak še vedno se. “Poslanec koalicije je izjavil, da “energetski zakon ni do konca skuhan, ne spečen, bo pa čez kakšnih par mesecev. Žal pa ni povedal, da se je zakon že na začetku prismodil,” je dodal Rosec. 

Jelen: Zakon favorizira prisilno solarizacijo
Poslanec Jožef Jelen je opozoril, da energetski zakon omejuje državljanke in državljane na podeželju in favorizira prisilno solarizacijo. Energetska strategija bi morala biti neka kombinacija z obnovljivimi viri in jedrske energije, hkrati pa bi morali investirati v črpalne hidroelektrarne.

Rado Gladek: kaj pomenijo sončne celice, bodo iz izkušenj videli šele čez 30 let

Poslanec Rado Gladek izpostavlja, da ima Kitajska  99-odstotni monopol pri izdelavi monokristala iz silicija. Ne sprašujemo se, kako do tega pridejo, mi sončne celice samo kupimo oz. jih celo že delamo v Evropi z njihovim materialom. Kaj pomenijo sončne celice, bomo iz izkušenj vedeli šele čez kakšnih 30 let.

Opozoril je na dvoličnost vlade, ki je opozicijo obtožila laganja o tem, kar piše v zakonu, na koncu pa je sam premier povedal, da se bodo tisti členi črtali (torej je pritrdil opoziciji).

“… Vi pa brez težav brez v zakonu določene stvari z letošnjim letom omejite prepoveste, čeprav zdaj trdite, da ne, a teh nekaj členov zakona lahko prebere vsak otrok v začetku osnovnega šolanja, in če tam piše, da je nekaj prepovedano s 1. 7., je pač prepovedano, lahko to obračate na sto načinov, ampak piše v zakonu, da je prepovedano. Že pred to razpravo je bila izpostavljena neumnost tega zakona, mi pa smo s strani koalicije poslušali, kako zavajamo, kako lažemo, kako to ne drži, kako da ni res in potem premier v ponedeljek reče, da bodo tiste člene umaknili. Je premier z nami? Teh relacij povsem dobro ne razumem. Včeraj sem ga celo poslušal, da je prišlo do “komunikacijskega šuma”. Kakšnega šuma? Nam v opoziciji ne šumi. Šumi vam vlada, ker predlagate neke zakone, pa sploh ne veste, kaj predlagate. Potem jih umikate in obračate in nas še na današnji seji prepričujete, da ni res, kar piše v zakonu,” je bil oster Gladek.

Kosi: to je norija

Poslanec Andrej Kosi je opozoril na cene elektrike v Sloveniji: “Ker imamo v Sloveniji zelo dobrega menedžerja, ki je tudi predsednik vlade in izhaja iz energetskega lobija, smo danes na tem, da imamo eno dražjih elektrik v Evropi,” je povedal v nagovoru pred poslanci.

“Če bo nekdo hotel narediti nek manjši prizidek ali obsežnejšo rekonstrukcijo, bo moral po novem energetskem zakonu zamenjati tudi kotel za kurjavo. Šlamastika je tudi, da npr. v stanovanjsko-poslovnem objektu ne bo več možno ogrevati obojega na plin. To je norija,” opozarja Kosi.

Tanko: je spet kaj kozmičnega prišlo med vas?

Poslanec SDS Jože Tanko je povedal, da je energetski zakon več ali manj napisan na osnovi zahtev t. i. ekoteroristov. S tem da se je ob tem narod razburkal. Zato se je radikalno spremenilo stališče predsednika vlade. Kako je to mogoče? Ste resni ali je spet kaj kozmičnega prišlo nad vas?

NSi napoveduje referendum

Poslanec NSi Jernej Vrtovec je napovedal vložitev predloga za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu energetskega zakona. DZ bo pred nadaljevanjem zakonodajnega postopka moral tako najprej odločati o tem predlogu. Sicer se v NSi “hvalijo”, da je to, da si je Golob premislil glede ogrevanja s biomaso, “rezultat hitre in odločne akcije NSi”. 

Mitja Iršič