Romana Tomc je proti krepitvi pristojnosti Bruslja

Datum:

“Smo za to, da se Evropa bolj povezuje, vendar da ne prenesemo vseh pristojnosti v Bruselj. Pri tem moramo biti zelo previdni, ” je v Spotkastovem soočenju pred evropskimi volitvami poudarila vnovična kandidatka za evropsko poslanko iz SDS Romana Tomc, ki pravi, da se veseli dobrih rezultatov na Evropskih volitvah.

                   

Romana Tomc je v podkastu Spodkast poudarila, da iz prihodnjega sodelovanja ne izključujejo nikogar, precej kritična pa je bila do sedanje politike EU: “ljudje trpijo višje cene elektrike, višje davke, naše gospodarstvo je postalo nekonkurenčno, imamo težave z varnostjo”.

Tomčeva je poudarila, da se v Evropi “dogajajo tektonski premiki”. “Politika, ki je bila vodilna v Evropi zadnje desetletje, ni tista, s katero bi se strinjala,” je izrazil zadovoljstvo, ker ankete kažejo na porast desnice na volitvah. ” To me veseli, kajti Evropa se na ta način obrača tudi k zdravemu razumu,” je dejala.

Tomc: nikogar ne izključujemo
Na opazko Irene Joveve, da je politika “umetnost iskanja kompromisa”, a le ob spoštovanju temeljnih vrednot in načel, na katerih sloni EU, je Tomčeva poudarila, da oni iz prihodnjega sodelovanja ne izključujejo nikogar, niti evroskeptikov ne. Joveva je kritizirala evropske konservativce (ECR) in identitarcev (ID), češ, da “ne verjamejo v osnovni postulat demokratične družbe”, kar po njenih besedah ​​spominja na nasprotovanje uničujoči ideologiji LGBT, zagovarjanje življenja in ne splava, zagovarjanju pluralnosti v medijih in ne enoumju. . Dejala je, da bi morali biti temelji EU, kar bi vse razumeli, da bi morali biti temelji EU ideološki levi.

Foto: zajem zaslona

Tomčeva je ob tem v Spotkastu odgovorila tudi na ugibanja, ali se nameravajo po volji pridružiti skupini ECR. ” Seveda je pa življenje dinamično in ne vemo, kaj bo, ko bo, če bo,” je dejala po tem, ko je zatrdila, da SDS ostaja trden člen EPP.

SDS je sicer del Evropske ljudske stranke (EPP), ki je že vrsto let največja politična skupina v Evropskem parlamentu. Da to pomeni, da EPP nosi največjo odgovornost za stanje, ki ga zdaj kritizira, je zavrnila. Krivdo temo pa je pripisala “levim” komisarjem v Evropski komisiji in “levi” sestavi Evropskega sveta, ki ga oblikujejo voditelji članic EU. Kritična je bila tudi predsednica Evropske komisije Ursule von der Leyen.Žal mi je, da ta predsednica Komisije ni bila preveč močna voditeljica. Tudi če je imela dobre ideje, jih ni mogla uveljaviti niti v svojem kolegiju komisarjev,” je dejala poslanka SDS.

Foto: Bobo

Tomčeva je proti krepitvi pristojnosti Bruslja
V oddaji sta povedala tudi kaj misli ena o drugih in če se tukaj strinja, da bo kmalu zatem nič glede prihodnosti razvoja EU. Medtem ko si Joveva želi predvsem močnejše EU v geopolitičnem smislu, pa je Tomčeva odločno proti, da bi okrepila pristojnosti Bruslja, ki da ima pogosto dvojna merila.

“Prepuščati evropskemu birokratu odločitve o tem, ali je nekdo lep ali malo manj lep, ali je dober ali malo manj dober, je zelo tvegano početje, ” je dejala in menila, da sta bili take obravnave deležni Madžarske in Poljske, ” ne pa tudi nekatere druge države, ki so ravno tako imele težave z vladavino prava, recimo Španija” .

V nadaljevanju je Joveva dejala, da je priznanje Palestine pravo dejanje, priznava pa, da vojne to ne bo rešilo. Joveva se je pričakovano zavzela za sankcije proti Izraelu, Tomčeva pa se je menila, da bi se morala EU zavedati, kakšna je njena moč. “EU ni rešila vojne v Ukrajini ne vojne v Gazi, lahko pa vpliva na to, kako bo zaščitila svoje meje,” je menila Tomčeva in izpostavila problem nezakonitih migracij za EU, kjer je bila še ena točka, kjer se sogovornici nista strinjali. Ob tem je Tomčeva na X zapisala, da “vse kaže, da migrantski pakt nikoli ne bo zaživel. 15 držav zahteva dopolnitve in s tem daje priznanje nam, ki smo bili od vsega začetka proti”. Dodala, je da je bila stranka SDS edina taka v EU parlamentu.

Tomčeva je poudarila, da je priznanje Palestine napačen signal in da gre za “veliko napako slovenske zunanje politike”.

Zunanja ministrica Tanja Fajon na sestanku s palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom. (Foto: MZZ)

Enako kritična je bila tudi napoved Španije po priznanju Palestine, za katero meni, da bi najprej morala rešiti svoj katalonski problem. “Kot EU bi pa morali biti malo manj prevzeti, kaj lahko naredimo, je še dodala in menila, da se vprašanje priznanja Palestine izkorišča iz notranjepolitičnih vzgibov.” Joveva je takoj vskočila s številom žrtev v Gazi, vendar je Tomčeva vrnila z: “Če teroristični Hamas takoj položil orožje in izpustil talce, bi bila vojna končana,” je bila jasna in demantirala trditev, da Izrael uporablja čezmerno silo v odgovoru na Hamasov teroristični napad 7. oktobra lani.

Pravica do splava ni sporna, a je čas morda “vprašljiv”
Glede pravice do splava se Tomčeva strinja, da gre v teh primerih “za zelo velike osebne stiske in jih razumem. V Sloveniji pravica do splava ni v nobenem primeru kakorkoli pod vprašajem. Mi imamo zelo lepo rešene stvari in vsaka ženska se lahko odloči, kakor se sama želi,” je dejala in dodala, da ima slab občutek, da se ta pobuda namenoma odvija v času evropskih volitev.

Govorili sta tudi o integriteti in boju proti korupciji, tudi v luči dejanj, da ena preiskovalna komisija DZ že preiskuje domnevno sporno financiranje stranke SDS, druga o domnevno podobnih spornih praksah Gibanja Svoboda pa je tik pred vzpostavitvijo.

Sorodno

Zadnji prispevki

Černač: Slovenija je izgubila vso verodostojnost

Po medijskem razkritju zaušnice, ki jo je Evropska komisija...

[Video] Divji zahod: Kompilacija posnetkov, kako se je Vučić lotil volitev

Prejšnjo nedeljo so v Srbiji potekale lokalne volitve, na...

To je ženska, ki je spala s 300 osebami na leto, petimi na dan, mama jo podpira!

Annie Knight je obogatela z ustvarjanjem vsebin za odrasle....

Zmaga? Ne. Moralni poraz brez primere v zgodovini!

Evropske volitve so sicer pokazale prevlado Janševe stranke, ki...