Rudi Šeligo: Vloga slovenske kulture pri slovenski osamosvojitvi

Datum:

Med mnogoštevilnimi in raznovrstnimi prireditvami je bil deseti obletnici slovenske osamosvojitve v letu 2001 posvečen tudi simpozij v Brežicah, 21. in 22. junija, poimenovan Slovenska osamosvojitev 1991: pričevanja in analize.

                   

Zamisel, da po desetih letih obstoja lastne države sedejo skupaj za mizo zgodovinarji in najpomembnejši akterji prelomnega obdobja in delijo svoja mišljenja in spomine, se je porodila pri Zvezi zgodovinskih društev Slovenije, izpeljal pa jo je pripravljalni odbor, kjer so poleg ZZDS sodelovale tudi sorodne organizacije, veteranska združenja in Državni zbor RS. Izdan je bil tudi zbornik.

Na brežiškem simpoziju je Rudi Šeligo sodeloval s prispevkom Vloga kulture pri slovenski osamosvojitvi, v katerem je orisal delovanje Društva slovenskih pisateljev v času Slovenske pomladi, v obdobju, ko je predsedoval društvu (med leti 1987 in 1991). Poleg pomembne vloge Društva slovenskih pisateljev v boju za demokracijo in graditev lastne države Rudi Šeligo v svojem govoru med drugim pojasnjuje tudi vlogo subkulture v takratnem obdobju, govori o usodi montiranega procesa proti Jožetu Pučniku, o izstopu DSP iz Zveze književnikov Jugoslavije, o neuspešnem poizkusu združitve kulturnih in strokovnih društev v združeno gibanje za demokracijo in osamosvojitev, o trgovanju državne partije s statusom Slovenije,.. Proti koncu svojega govora Rudi Šeligo jasno in kategorično izjavi, da “brez uvedbe demokracije ne bi bilo nobene osamosvojitve”.

Posnetek govora Rudije Šeliga je na ogled na tej povezavi. 

V Fundaciji se zahvaljujemo RTV Sloveniji, za hrambo in da je posnetek govora na ogled širši javnosti – tudi kot neizbrisljivi pričevalec takratnega časa in razmer in kot branik pred poizkusi političnih struktur, ne glede na njihov nazor, po izkrivljanju dejstev, lastninjenju zaslug in omalovaževanju pomembnosti takratnih dejanj Društva slovenskih pisateljev.

Kot dopolnilo k omenjenemu prispevku in za čim bolj celovit vpogled v takratni čas in dogajanja, priporočamo branje knjige Rudija Šelige Prehajanja, v kateri so zbrani njegovo govori, protesti in nagovori iz časa njegovega predsedovanja DSP, ki je kot ponatis izšla pri založbi Nova obzorja v letu 2021 (povezava). Delo je bila prvič izdano v letu 1991 pri založbi Park.

Fundacija Rudija Šeliga

Sorodno

Zadnji prispevki

[Foto] Zakaj župan Janković spreminja predpise za Magnifica

Glasbeno-politična naveza Roberta Pešuta - Magnifica in ljubljanskega župana...

Prehranski poznavalec: “Svojega otroka ne bi nikdar hranil na veganski način!”

"Če izstopim iz kože trenerja in nekoga, ki ljudem...

Pred 33 leti smo uspeli izbojevati zgodovinski cilj samostojne Slovenije

V zgodovini vsakega državotvornega naroda obstaja čas, ki je...

Milei, ekonomski genij: Socialistično luknjo po 30 letih rešil inflacije

Argentinski libertarni predsednik Javier Milei je dosegel pomemben mejnik,...