Poslanka Alenka Helbl je na današnji novinarski konferenci spregovorila o vzrokih zahteve za sklic izredne seje DZ na temo zaskrbljujočega stanja v domovih za starejše. Kot pravi, vse informacije s terena, od svojcev, vodstva zavodov, tudi od stanovalcev kričijo po tem, da se je te teme v državi treba lotiti z vso resnostjo in takoj.
Poslanka SDS Alenka Helbl je predstavila sedem priporočil za reševanje problematike v domovih za starejše. Poslanska skupina vlado poziva, naj sprejmejo njihova priporočila in se problema lotijo takoj. Naslovila je pet problematičnih področij in upa, da bo vlada izpolnila to, kar “vsakodnevno poslušamo, in sicer, da dela za ljudi”, je med drugim dejala.
V poslanski skupini SDS so že pred šestimi meseci vložili zahtevo o reševanju tega problema, vendar sta bili obe sklicani seji pri tem neuspešni. “Zdaj ugotavljamo, da se vlada tega problema doslej ni lotila tako, kot bi se morala.” “Vlada v dveh letih za naše najstarejše, naše najšibkeje, ni naredila ničesar. Zgodbe, ki se pojavljajo v medijih, kakšne težave se pojavljajo po domovih, kakšne težave imajo svojci in kakšne vodstva domov za starejše, so v nebo vpijoče,” je dejala in dodala, da poleg vsega tega ni prostih mest v domovih za starejše, ni finančnih sredstev in da so problemi s kadri.
Pet problematičnih področij
Vse te težave so v poslanski skupini sklenili v pet področij, in sicer v dolge čakalne vrste za pridobitev mesta v DSO, zadnje znano število čakajočih je namreč 17.399. Naslednje je finančno stanje DSO, ki je povezano z višjo ceno energentov. Pojasnila je, da so se mnogi domovi lotili določenih projektov, ki pa zaradi podražitev zdaj stagnirajo. Kadrovska problematika je, kot pravi, vsem znana. Kot četrto izpostavlja ureditev normativov za zdravstvene storitve in navsezadnje DSO opozarjajo tudi na probleme in pomoč pri digitalizaciji in sistemizaciji novih profilov poklicev.
Pripravili so 7 priporočil za vlado
V poslanski skupini so za vse navedeno pripravili sedem priporočil, s katerimi pozivajo vlado, da to stanje uredi do 1. marca 2024. Kot je navedla, je prvo priporočilo poenotenje kadrovskih normativov za vse zdravstvene delavce, tako v domovih za starejše občane kot v bolnišnicah, in poenotenje zdravstvenih storitev.
Vlada naj sprejme ukrepe za izboljšanje kadrovske problematike, da se uredi finančno stanje v domovih za starejše predvsem zaradi višanja cen energentov, pri čemer je opozorila, da gre predvsem za investicije v stavbe. Posledično to zagotavlja kakovostno bivanje, kar pa, kot pravi, “ne more iti na pleča oskrbnin”.
Da se uredi tudi dodatna finančna sredstva za namen digitalizacije domov in da se dopolni kadrovske normative tako, da bo omogočeno zaposlovanje dodatnih kadrov, ki so potrebni za normalno delovanje.
Prav tako pozivajo vlado, da tistim DSO, ki zaradi razlogov, na katere niso imeli vpliva (dvig cen energentov, storitev, materiala), zagotovi finančna sredstva in s tem prepreči dvig oskrbnin v domovih.
T.B.