Se je Iran dokopal do jedrskega orožja?

Datum:

Iranski poslanec Ahmad Bakhshayesh Ardestani trdi, da je Iranu zelo verjetno uspelo pridobiti jedrsko orožje. Malo pred tem je predsednik Mednarodne agencije za jedrsko energijo javno izjavil, da v agenciji počnejo vse, da bi Iranci uspeli pridobiti jedrsko orožje. 

                   

“Po mojem mnenju smo dosegli jedrsko orožje, vendar tega ne razglašamo. To pomeni, da je naša politika imeti jedrske bombe, naša deklarirana politika pa je še vedno v okviru JCPOA,” je Ahmad Bakhshayesh Ardestani povedal za iranski medij.

JCPOA je kratica iranski jedrski sporazum, ki državi omogoča določene olajšave sankcij, v zameno, da ta ne pridobi jedrskega orožja. Nekdanji ameriški predsednik Donald Trump je ZDA umaknil iz sporazuma, s pojasnilom, da ta ni preprečil nadaljnjega razvoja iranskega jedrskega orožja.

Predsednik Mednarodne agencije za jedrsko energijo Rafael Grossi je pred kratkim potrdil, da ima Iran dovolj obogatenega urana za izdelavo več atomskih bomb.

Izjavo je potrebno jemati z mero skepse
Ameriški strokovnjak za iranski jedrski program Jason Brodsky opozarja, da je izjavo iranskega poslanca potrebno jemati s ščepcem soli. “Ardestani je samo poslanec in ni v ožjem jedru režima za sprejemanja jedrskih odločitev, tako da je njegov komentarji so zanimivi, mislim, da jih je treba ustrezno pretehtati glede na njegov dostop in položaj,” je povedal za Fox News. Trdi, da so njegovi komentarji sicer zanimivi, a nič več kot to.

Pred dnevi je predsednik Iranskega strateškega sveta za mednarodne odnose Kamal Kharrazi dejal, da Iran jedrskega orožja še nima ima pa vse potrebne kapacitete, da ga pridobi. Pridobil bi ga v primeru, da bi nekdo ogrožal prav te kapacitete.

Brodsky je njegovo izjavo komentiral: “Kharrazijeve pripombe so del vedno glasnejšega zbora groženj iranskih uradnikov, da bodo spremenili iransko jedrsko doktrino, če jih Izrael napade. Trenutno napredno stanje iranskega jedrskega programa mu omogoča možnost, da te grožnje izvede, saj želi na tak način odvrniti zahodne oblikovalce politik od izvajanja pritiska na Teheran.”

Teokratski režim v Iranu je sicer eden glavnih sponzorjev nasilja na Bližnjem vzhodu. Ima razvito mrežo organizacij, s katerimi aktivno destabilizira celotno regijo. Del njegove mreže so Hamas v Gazi, Houtiji v Jemnu, Hezbolah v Libanonu, kot tudi številne druge organizacije širom regije.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

[Foto] Zakaj župan Janković spreminja predpise za Magnifica

Glasbeno-politična naveza Roberta Pešuta - Magnifica in ljubljanskega župana...

Prehranski poznavalec: “Svojega otroka ne bi nikdar hranil na veganski način!”

"Če izstopim iz kože trenerja in nekoga, ki ljudem...

Pred 33 leti smo uspeli izbojevati zgodovinski cilj samostojne Slovenije

V zgodovini vsakega državotvornega naroda obstaja čas, ki je...

Milei, ekonomski genij: Socialistično luknjo po 30 letih rešil inflacije

Argentinski libertarni predsednik Javier Milei je dosegel pomemben mejnik,...