Predsednik Donald Trump naj bi ameriški vojski ukazal, naj pripravi različne možnosti za ponovno zavzetje Panamskega prekopa, medtem ko želi komunistično Kitajsko odvrniti od delovanja okoli prekopa.
NBC News poroča, da Južno poveljstvo Združenih držav vodi prizadevanja, ki vključujejo vse od partnerstva s panamskimi varnostnimi silami do vojaškega prevzema prekopa s silo. Uradniki so dejali, da je uporaba ameriške vojske odvisna izključno od tega, ali Panama izpolnjuje zahteve ZDA. Admiral Alvin Holsey, poveljnik Južnega poveljstva Združenih držav, je “ta teden predstavil osnutke strategij obrambnemu ministru Petu Hegsethu,” piše v poročilu.
Uradniki so dejali, da prevzem Paname s strani Združenih držav ni izključen, vendar bi se verjetno zgodil le, če povečana vojaška prisotnost ZDA v Panami ne bi dosegla Trumpovega cilja, da vrnejo prekop, ki so ga ZDA plačale in zgradile. Trump je dejal, da bodo Združene države “povrnile” prekop in da že potekajo prizadevanja za to s ciljem “nadalje okrepiti našo nacionalno varnost”.

“Carterjeva administracija ga je podarila za en dolar, vendar je bil ta dogovor zelo hudo kršen,” je dejal Trump med nagovorom v kongresu prejšnji teden. “Nismo ga dali Kitajski. Dali smo ga Panami in ga vzamemo nazaj.”

Trump je zasebno povedal svojim svetovalcem, da razume ameriško vojaško prisotnost v Panami na samem prekopu kot ključnega pomena za prizadevanja vrnitve Paname, so povedali ameriški uradniki. Trump je jasno povedal tudi, da želi, da so pripadniki ameriških vojakov vidni v območju prekopa kot dokaz sile.
Kitajska nevarnost
Predstavniki Trumpove administracije so trdili, da je Kitajska preveč prisotna v bližini prekopa. V primeru konflikta, pravijo, bi Peking lahko zaprl prekop za ameriške ladje, vključno z vojaškimi ladjami.

Generalka Laura Richardson, takratna poveljnica Južnega poveljstva Združenih držav Amerike, je lani povedala Odboru predstavniškega doma za oborožene sile, da Kitajska “igra dolgo igro” s svojimi projekti gospodarskega razvoja po svetu, ki jih uporablja za pospeševanje svojih vojaških interesov.
“LRK [Ljudska republika Kitajska] sporoča svoje naložbe kot miroljubne, a v resnici mnoge služijo kot točke prihodnjega večdomenskega dostopa za PLA [Ljudsko osvobodilno vojsko] in strateške pomorske zaporne točke,” je dejala. “V Panami državna podjetja, ki jih nadzoruje LRK, še naprej oddajo ponudbe za projekte, povezane s Panamskim prekopom – globalno strateško kontrolno točko.”