Ker je splošno znano, da ima lahko zmanjšanje prometa v trgovini na drobno več negativnih posledic na gospodarstvo in njeno prebivalstvo (od zmanjšanja prihodkov podjetij do zmanjšanja davčnih prihodkov in nižanja zaposlenosti), nam nedvomno ne more biti v veselje podatek, da je Slovenija decembra lani zabeležila največji padec trgovine na drobno v celotni Evropski uniji.
“Obseg trgovine na drobno v območju z evrom je bil decembra lani po sezonsko prilagojenih podatkih na mesečni ravni nižji za 0,2 odstotka, v EU pa za 0,3 odstotka. V medletni primerjavi je obseg v območju z evrom porasel za 1,9 odstotka in v EU za dva odstotka,” po poročanju STA navaja Eurostat, pri čemer je naša država pri obeh primerjavah doživela največji padec.
Revidirani podatki so razkrili, da je na območju z evrom obseg trgovine na drobno novembra lani ostal nespremenjen, za 0,1 odstotka pa se je ta povečal v celotni EU. Povprečna letna rast trgovine na drobno za lansko leto se je v primerjavi z letom 2023 povečala za en odstotek na območju z evrom in za 1,3 odstotka v Uniji.

Slovenija na samem dnu
Na mesečni ravni se je obseg trgovine na drobno pri nas zmanjšal za 2,2 odstotka, s čimer smo se uvrstili na samo dno. Največji padec sta poleg Slovenije zabeležili Nemčija (–1,6 odstotka) in Poljska (–1,5 odstotka). Največji porast trgovine na drobno so zabeležili na Slovaškem (+8,2 odstotka), Finskem (+2,1 odstotka) in v Španiji (+1,4 odstotka).

Padec obsega trgovine na drobno v Sloveniji je sicer v primerjavi z decembrom 2023 še izrazitejši, in sicer 3,1-odstoten.
Decembra lani se je obseg prodaje hrane, pijače in tobaka na mesečni ravni v območju z evrom zmanjšal za 0,7 odstotka. Za 0,3 odstotka se je na drugi strani povečala prodaja neživilskih izdelkov brez pogonskih goriv, za 0,2 odstotka pa prodaja pogonskih goriv v specializiranih prodajalnah.
Na območju Unije se je za 0,3 odstotka povečal obseg prodaje neživilskih izdelkov, obseg prodaje hrane, pijače in tobaka se je zmanjšal za 0,4 odstotka, obsega prodaje pogonskih goriv pa se zmanjšal za 0,3 odstotka.
Obseg prodaje hrane, pijače in tobaka je v območju z evrom glede na december 2023 porasel za 0,2 odstotka, za 3,1 odstotka se je povečal obseg prodaje neživilskih izdelkov, za 1,2 odstotka pa obseg pogonskih goriv.
Tako obseg prodaje hrane, pijače in tobaka (0,4 odstotka) kot tudi prodaja neživilskih izdelkov (3,4 odstotka) in pogonskih goriv (0,7 odstotka) se je v EU okrepila. “Med članicami, za katere je Eurostat imel podatke, so najvišjo rast beležili Slovaška (+10,0 odstotka), Litva (+8,7 odstotka) in Luksemburg (+8,4 odstotka). Največji padec pa so imele Slovenija (–3,1 odstotka), Belgija (–2,4 odstotka) in Poljska (–0,5 odstotka).”
Ž. N.