Slovenija, druga Švica? Po neto plačah nas je prehitela celo Češka, švicarski standard dosegamo le 20-odstotno

Datum:

Po osamosvojitvi so Sloveniji, ko smo izšli iz samoupravnega socializma, mnogi napovedovali svetlo prihodnost, celo, da bomo kmalu postala druga Švica. A se to po nizu levih vlad in napačnih ekonomskih politik, to ni uresničilo. Po merjenju indeksa povprečne neto plače sta nas prehiteli celo Češka in Estonija, tik za nami pa je Poljska. Ob tem dosegamo le okoli 20 odstotkov švicarskega standarda pri plačah.

Povprečna neto plača po podatkih Fact Protocol v Švici znaša 5.641 evrov, na Češkem 1.444 evrov, v Estoniji 1.355 evrov, V Sloveniji pa 1.251 evrov. Če bomo tako nadaljevali  nas bo kmalu prehitela še Hrvaška.

Po teh podatkih imajo plače boljše celo Čehi in Estonci, slednji so imeli po besedah diplomata Toneta Kajzerja bistveno slabšo štartno pozicijo. “Mi smo bili takrat, ko smo izšli iz samoupravnega socializma, povsod videni kot nek šampion, da bomo druga Švica. Skratka, preveč regulative, premalo dopuščanja individualne ekonomske svobode duši konkurenčnost in potem so pač posledice tu.”

Čehi dobijo več, ker so plače manj obremenjene
Če pogledamo tudi druge podatke oziroma statistike, so lahko možna manjša odstopanja glede povprečne neto in bruto plače. Po SURS-u je v Sloveniji povprečna neto plača 1.434 evrov, bruto pa 2.210. Na Češkem je po njihovem statističnem uradu povprečna neto plača  1.423 evrov (kar je za slabih 10 evrov manj kot pri nas), zanimiv pa je podatek bruto plače, ki je 1.780 evrov. Torej je slovenska plača bistveno bolj obdavčena. Podobno imajo Estonci: Neto plača 1.474 evrov po teh podatkih in bruto 1.780.

Zaradi vlade Roberta Goloba ste revnejši
Medtem ko se v državi soočamo z visoko inflacijo, priča pa smo tudi ohlajanju gospodarstva, pa gre Golobova vlada namesto v razbremenjevanje v nalaganje dodatnih davčnih obveznosti. Slovenke in Slovenci, ki zaslužijo povprečno plačo bodo na račun bremen Golobove vlade prejeli kar 664 evrov neto na leto manj. Tisti z dvakratnikom povprečne plače bodo letno prejeli 1.020 evrov neto na manj. Manj pa bodo seveda zaslužili tudi vsi tisti, ki prejemajo minimalno plačo – kar 365 evrov. To je izračun, ki prikazuje, da zaradi dodatnih obdavčitev plač Golobove vlade živimo bistveno slabše.

Predsednik vlade Robert Golob. (foto: sta)

Vzor Levice na enem izmed zadnjih mest na lestvici
Venezuela, ki je vzor vladne stranke Levica, na zgodnji lestvici povprečnih plač dosega 99. mesto od 101. V tej revni in obubožani državi je povprečna plača 167 evrov in ta država je zgled številnim pripadnikom Levice. Država, ki gospodarsko nazaduje, ki je polna smrti, nasilja in revščine, jih navdušuje, katastrofalno za Slovenijo pa je, da je takšna stranka v vladi in soodloča o naši usodi.

Ne padamo pa le po lestvici indeksa povprečnih neto plač. Če primerjamo uvrstitev Slovenije leta 2022, lahko vidimo, da smo tudi pri merjenju ekonomske svobode nazadovali. Tedaj smo se namreč lahko pohvalili z najvišjim mestom doslej (32. mestom). Navkljub pandemiji, s katero se je soočal cel svet, je namreč Slovenija tedaj uspela ohraniti povprečje ekonomske svobode, kar večina drugih držav zase ni mogla trditi. Za ta zdrs je zaslužna vlado Roberta Goloba z napačnimi odločitvami ekonomske politike. Preveč je regulative. 

A. G.

Sorodno

Zadnji prispevki

35. let majniške deklaracije: Poslanica novim rodovom

"Včeraj, v torek, 7. maja 2024, na predvečer 35-letnice...

RTVS je izgubil vso svojo kredibilnost: Aktivistom več medijskega prostora kot stroki

Kako neuravnoteženo in pristransko je poročanje "depolitizirane" RTV Slovenije...

Nizozemski policisti z buldožerji nad študentske podpornike Hamasovega terorizma

Dve leti so slovenski skrajno levi aktivisti v boju...

Poštni delavci bodo 3. junija stavkali: “Prišel je čas za ulico!”

Sindikat poštnih delavcev bo 3. junija začel stavko, so...