S projekti CMSR biznisirali družinski člani vidnih predstavnikov SD

Datum:

Po razkritjih financiranja Centra za mednarodno sodelovanje iz razvoj (CMSR) s strani zunanjega ministrstva Tanje Fajon so iz omar začeli padati okostnjaki – posli vidnih članov SD in njihovih družinskih članov. Posel CMSR je med drugim dobil tudi oče vidnega vidnega člana SD Jana Škoberneta.

Center za mednarodno sodelovanje in razvoj (CMSR) je raziskovalna in svetovalna neprofitna organizacija na področju mednarodnih ekonomskih odnosov, čigar korenine segajo v 60. leta 20. stoletja – Republika Slovenija in SID banka sta namreč soustanovila CMSR za mednarodno razvojna sodelovanja.

Na svoji strani se pohvalijo, da CMSR skladno z zakonom o mednarodnem razvojnem sodelovanju in humanitarni pomoči izvaja tehnično-operativna dela bilateralnega mednarodnega razvojnega sodelovanja RS oz. slovenskim podjetjem “nudi storitve in informacije, ki jih potrebujejo pri identifikaciji najobetavnejših trgov ter razvijanju strategij in operativnih programov nastopov v tujini. Po drugi strani zainteresiranim tujim naročnikom CMSR posreduje analize in informacije o Sloveniji in njenem trgu.” Gre za projekte, v katere se zliva na stotine tisoče davkoplačevalskih evrov, večina prebivalcev pa sploh ne ve, da takšna oblika mednarodnega sodelovanja obstaja.

Je tudi SD-jev 1. maj med izvajalci CMSR?

Kot smo uspeli izvedeti, naj bi bili med donatorji Inštituta 1. maj morda tudi izvajalci projektov CMSR, pri tem pa smo naleteli na primer Jana Škoberneta (direktorja Inštituta 1. maj) in njegovega očeta Marka Škoberneta, ki je predsednik uprave Esotecha – podjetja, ki je bil izvajalec enega iz projektov CMSR.

Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve financira razvojne in humanitarne projekte, dostopne na tej povezavi.

Hkrati pa smo uspeli izvedeti, da na seznamu naj ne bi bilo vseh projektov, ki jih sofinancira MZEZ, saj navedba izvajala CMSR zgolj pomeni, da je ta posrednik in ne dejanski izvajalec projekta.

Programi CMSR za izvajanje mednarodnega razvojnega sodelovanja RS, ki jih sprejema Svet CMSR (2022-2024, 2024–2025), ne predstavljajo obveze, da bodo vsi projekti izbrani za sofinanciranje – po potrditvi projektov na svetu CMSR o financiranju odločajo potencialni financerji (ministrstva), v primerih, ko je vrednost projekta višja od 600 tisoč evrov, pa vlada.

Leta 2015 s CMSR niso želeli več poslovati, ker je šlo za “mutne posle”?

Našemu viru je leta 2015 takratni direktor direktorata za mednarodno razvojno sodelovanje na tedanjem zunanjem ministrstvu pojasnil, da MZZ noče več podpirati projektov CMSR, ker gre za “sporne posle” CMSR in izbranih slovenskih podjetij v državah prejemnicah pomoči. Večino projektov CMSR je v preteklih letih sofinanciralo ministrstvo za finance, nekaj pa tudi druga ministrstva.

Seznam zaključenih projektov in projektov v teku je dostopen na tej povezavi, a brez navedbe, katero ministrstvo je financiralo oz. financira kakšen projekt. Ko je direktor CMSR postal Dejan Prešiček, so namreč v PDF predstavitvah projektov izbrisali celo rubriko “izvajalec projekta”, a so jo pred kratkim, ko so bili na to opozorjeni, ponovno vključili.

Direktor CMSR Dejan Prešicek. (Foto: STA)

Naš vir pri tem izpostavi primer projekta Rekonstrukcije in nadgradnja čistilne naprave v Žitomirju v Ukrajini, ki se je začel novembra 2019, končal pa marca 2024. Gre za več kot 12-milijonski projekt, ki ga je Republika Slovenija sofinancirala z 2.840.756,00 evri, izvajalec projekta pa je bil Esotech, d. d., Velenje. Direktor Inštituta 1. maj je prej omenjeni bivši politik in funkcionar SD Jan Škoberne, predsednik uprave Esotech d. d. pa njegov oče Marko Škoberne.

Obvod za financiranje stranke in “strankarskih” podjetnikov prek CMSR in Inštituta 1. maj?

Gre pri tem za posredno povezavo med CMSR in inštitutom 1. maj? Inštitut sta sicer leta 2022 ustanovila predsednica SD Tanja Fajon in nekdanji glavni tajnik SD Klemen Žibert. Da gre za “obvod prepovedi financiranja politične stranke” in da je financiranje Inštituta 1. maj “sporne narave” sumijo celo nekateri pomembni člani SD, med drugim novi glavni tajnik stranke Matevž Frangež.

Vprašanja za ministrstvo za zunanje in evropske zadeve

Vprašanje glede financiranja CMSR smo poslali za ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Ker so na spletu dostopni le podatki za leto 2022, nas zanima, katere projekte CMSR je v obdobju 2022 in 2023 sofinanciralo ministrstvo za zunanje zadeve, v kakšni višini in kdo so dejanski izvajalci projektov.

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Je Iran izgubil predsednika v helikopterski nesreči?

V iranski provinci Vzhodni Azerbajdžan je strmoglavil helikopter, na...

[Video] Tina Gaber kljub Golobovim zagotovilom promovirala drago restavracijo

Spremljevalka predsednika vlade Tina Gaber je pričela znova oglaševati...