Slovenija vse bolj tone na lestvici ekonomske svobode

Datum:

Vlado Roberta Goloba bo poleg neuspešnega vodenja države zaznamovalo tudi opazno zmanjšanje ekonomske svobode. Glede na podatke, ki jih zbira ameriška nevladna organizacija Heritage Foundation, trenutno zasedamo 44. mesto. 

“Na lestvici ekonomske svobode še kar naprej tonemo. Do kdaj še oziroma kdaj bomo dosegli dno? Imamo načrt, kako obrniti ta negativni trend?” se sprašuje nekdanji veleposlanik v ZDA Tone Kajzer.

Trenutno se nahajamo na 44. mestu in smo slabši kot Hrvaška (na 39. mestu) in Češka (na 24. mestu). Na prvem mestu je Singapur, na zadnjem, tj. na 176. mestu, pa Severna Koreja.

Lansko leto je bila Slovenija nekaj mest višje, in sicer na 37. mestu (več), predlani pa na 32. mestu. Gre za posledico socialistične vlade in njenih politik.

Prav tako velja, da je gospodarska svoboda leta 2024 v svetovnem merilu dosegla najnižjo vrednost v zadnjih 23-ih letih. Še naprej se zmanjšuje tudi ekonomska svoboda ZDA, ki je na 25. mestu (tukaj).

Indeks ekonomske svobode je bil najvišji v času zadnje Janševe vlade, po menjavi oblasti pa je strmoglavil. (Foto: Heritage)

Podatki, ki jih vsako leto zbere organizacija Heritage, se nanašajo na sledeča področja: poslovanje, trgovina, uprava in politika. Rezultat 100 pomeni, da je država v ekonomskem smislu najsvobodnejša.

Kaj pove indeks ekonomske svobode?
Z zgornjega grafa je mogoče razbrati spreminjanje ekonomske svobode v Sloveniji, in sicer po posameznih letih. V državah, ki so bližje rezultatu 100, vlade bolj spodbujajo podjetništvo (ugodni davki) in inovacije.

Nižja vrednost indeksa povezana s krhanjem demokratičnih svoboščin
Višja indeksna vrednost med drugim rezultira v večji finančni blaginji. Življenjska doba je v povprečju daljša, ljudje so bolj zdravi in izobraženi ter bolj skrbijo za naravno okolje. Večja ekonomska svoboda torej ugodno vpliva tudi na druga družbena področja.

Podatki kažejo, da so ekonomsko svobodnejše družbe uspešnejše. Poleg socialnega napredka imajo takšne države tudi višji BDP na prebivalca in bolj demokratično oblast. Indeks kaže tudi to, ali lahko prebivalci posameznih držav svobodno izbirajo način življenja, kakršnega si resnično želijo.

Domen Mezeg

Sorodno

Zadnji prispevki

Boštjan M. Turk: “Čestitka delavstvu za 1. maj! Ne obupajte, še huje bo!”

Publicista in profesorja dr. Boštjana M. Turka smo vprašali...

Je partner Maše Kociper in vpliven odvetnik vpleten škandal?

Spomnite se naslednjič, ko vam bodo aktualni oblastniki pridigali...

[Video] Kangler na kmetijo povabil Goloba, namesto njega prišel nekdo drug

Nekdanji državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Franc...