Slovenija v boj proti afriški prašičji kugi

Datum:

Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) skupaj z Upravo Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin v letu 2023 združuje moči v vseevropski kampanji v podporo boju proti afriški prašičji kugi (APK). Kampanja #StopASF, ki poteka že četrto leto, ozavešča rejce, lovce in veterinarje v osemnajstih evropskih državah, vključno s Slovenijo, o tej zelo nalezljivi bolezni in jih spodbuja k ukrepanju za ustavitev njenega širjenja. 

Afriška prašičja kuga je v zadnjem desetletju dramatično vplivala na evropski sektor prašičereje in še naprej ovira lokalna in regionalna gospodarstva. Najnovejši podatki sicer kažejo spodbudne znake, da bi vsa prizadevanja za zaustavitev širjenja virusa lahko bila učinkovita, vendar pa slika po Evropi ni v celoti pozitivna, zato moramo ostati pozorni. Rejci, lovci in veterinarji imajo še posebej pomembno vlogo pri zgodnjem odkrivanju bolezni,” je dejal Bernhard Url, izvršni direktor EFSA.

Kampanja #StopASF spodbuja rejce, veterinarje in lovce, naj “odkrijejo, preprečijo, prijavijo” primere APK pri domačih in divjih prašičih. Akcija poteka v sodelovanju z lokalnimi organi v osemnajstih državah, v Sloveniji pa jo vodi Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Čeprav APK v Sloveniji še ni bila potrjena, Uprava z vso resnostjo in zaskrbljenostjo pristopa k izvajanju ukrepov za zmanjševanje tveganja za vnos in širjenje bolezni. Kakor se lahko na vnos bolezni po naravni poti – se pravi z divjimi prašiči – pripravimo, pa vnos bolezni, za katero je odgovoren človeški faktor, ne moremo predvideti. Zato so glavne aktivnosti usmerjene v ozaveščanje o APK tako rejcev, lovcev, veterinarjev kot tudi javnosti, saj verjamemo, da lahko le na ta način zmanjšamo možnosti vnosa oziroma nadaljnjega širjenja bolezni,” je dejala dr. Blaža Nahtigal, EFSA informacijska točka v Sloveniji.

V novem poročilu[1], ki ga je danes objavila agencija EFSA, se je leta 2022 število izbruhov APK v populacijah domačih in divjih prašičev v državah, kot so Romunija, Poljska in Bolgarija, v primerjavi s prejšnjim letom precej zmanjšalo. Vendar se je APK ponovno pojavila v Grčiji in na Češkem ter se še naprej širi v državah, ki mejijo na EU, kot sta Srbija in Moldavija. V Severni Makedoniji je bil primer prvič prijavljen leta 2022. V Sloveniji bolezen še ni bila ugotovljena.

[1] EFSA poročilo: ‘Epidemiological analysis of African swine fever in the European Union during 2022.’

Sara Kovač

 

Sorodno

Zadnji prispevki

Nizozemska policija morala s silo rešiti problem propalestinskih študentov

Nizozemska policija je davi z množičnimi aretacijami prekinila propalestinski...

Čistilna naprava Jesenice ob vednosti odgovornih v Savo spušča fekalije?

Zeleno-rdeča leva politika se pogosto kiti s skrbjo in...

Vitanje: Varnostniki in redarji tepli obiskovalce veselice

Očitno se veselica v Vitanju ni ravno končala po...

V petih dneh 1.225 kilometrov za ustvarjanje nasmehov in spreminjanje prihodnosti

Danes kolesarji začenjajo prvo od petih etap največjega vseslovenskega...