Rupar: Za prihodnje leto razen rednih transferjev niti beseda o usklajevanju pokojnin z inflacijo. Mi se bomo borili za to!

Datum:

Ker jih vlada ne sliši in ne izpolni danih obljub, zagotovljenih z ustavo, upokojenci potrebujejo novega glasnika. Ljudska iniciativa Glas ljudstva prerašča namreč v stranko, ki si bo prizadevala za vstop v parlament. Vodja bodoče stranke Pavel Rupar napoveduje za petek, 1. decembra, nov shod upokojencev. Kot pravi Rupar, si ljudje zaslužijo pravičen dvig pokojnin, ne zdi pa se mu tudi prav, da so v državnem zboru pri glasovanju o uskladitvi socialnih transferjev z inflacijo povsem pozabili na upokojence.

V zvezi s protestom, ki bo 1. decembra ob 15. uri na Trgu Republike v Ljubljani, je Pavel Rupar povedal, da zahteve večinoma ostajajo enake. “Želimo pravičen dvig pokojnin. V četrtek so ljudje za celo leto dobili recimo temu miloščino v višini 1,8 odstotka. Če si predstavljate, kaj pri ljudeh, ki imajo 500 evrov pokojnine, pomeni denar za dva kilograma kruha, potem bom rekel, da se nekdo močno norčuje iz upokojencev, in to ni sprejemljivo,” je kritičen Rupar, ki je spomnil, da so že na začetku leta zbirali podpise za zakon o dvigu pokojnin v višini 20 odstotkov, podali pa so tudi druge zahteve. “Kako sramotno se ta vlada, državni zbor in vsi vladajoči delajo norca iz deset tisočih ljudi, ki so šli na upravo enoto podpret ta zakon, pa še danes ni prišel niti v prvo obravnavo, kaj šele, da bi bil sprejet. Torej višina 1,8 pomeni posmeh, zaničevanje”, je prepričan.

Napovedal je, da bodo šli na shodu pred vlado, kjer bodo glasni. Želi pa si vseeno, da je shod miren, dostojanstven, je pa dejstvo, da v ljudeh poka. Stanje v Sloveniji je namreč porazno. “Vsi čakamo, da neka ptica odleti, a za njim je cel konglomerat ljudi, ki bodo še naprej odločali. Zelo se bojim, da Slovenija tone v še hujšo krizo, v kateri smo sedaj.” Po besedah Ruparja bodo na shodu opozorili tudi na druge anomalije: na težave zaposlenih upokojencev, na oskrbovalnine v domovih, ker jim nikakor ne gre v račun, da se ljudi, ki so bili primorani biti na minimalni plači, na podlagi tega pa imajo sedaj izredno skromno pokojnino, obremeni s takimi vsotami, če še sami zase ne morejo poskrbeti. Mlade poziva, naj pomagajo svojim staršem, a pravi, da do neke mere pa vendarle ti niso dolžni zastavljati svojega premoženja.

V nadaljevanju pogovora se je Rupar dotaknil nedavnega glasovanja o usklajevanju socialnih transferjev z inflacijo. “Socialni transferji gredo družinam z velikim številom otrok, ki pa niso slovenske. Slovenci žal, mladi ne morejo in ne upajo več rojevati, v Slovenijo pa prihajajo ljudje, ki se prek socialnih transferjev mastijo z našim denarjem,” je povedal in dodal, da zameri celotni politiki, pa naj bo to pozicija, opozicija, vlada, Golobovi, Janševi, nihče se namreč spet ni spomnil na upokojence. “Meni je to absurdno, zelo mi je hudo, da do tega prihaja. Do obeh strani bom zelo kritičen. Ne enačim, da so vsi enaki, ampak to pot pa lahko rečem, da so pri sprejemanju proračuna, pri sprejemanju denarja za prihodnost, za naslednji dve leti, popolnoma pozabili na upokojence”, je bil kritičen.

“Obljubljajo nam sicer 8,2 odstotka v februarskem poračunu za nazaj,” je povedal in dodal, da to nikakor ni zasluga Janeza Sušnika, ki je bil te dni pri Golobu, ampak posledica njihovih shodov. “Naši shodi so tisti, ki so vladajočim nekoliko nagnali strah v kosti. A to je poračun za nazaj. Mi smo še zmeraj v minusu za inflacijski odstotek v preteklem letu (za leto 2022). Za prihodnje leto pa razen rednih transferjev upokojencem niti ena beseda o usklajevanju z inflacijo. Mi se bomo borili za to, naj bo to Inštitut 1. oktober, Glas upokojencev.  Ni prav, da se je upokojence izpustilo, ni pošteno do ene tretjine prebivalstva (ni pošteno do volivcev, leve, desne opcije, do ljudi, ki so prišli iz bivše Jugoslavije)”, je pojasnil. V zvezi z višanjem pokojnih v odstotkih po Ruparjevih besedah prihaja do ogromnih razlik, če namreč nekdo dobi 8 tisoč pokojnine, pomeni 10 odstotkov povišanja pokojnine pribitek v višini 800 evrov, nekdo, ki ima 700, pa dobi 70 evrov. “Ta razlika se mora zmanjšati, se nekje ustaviti. So zakoni, ki se lahko oblikujejo, lahko spreminjajo. Vsi ljudje bi morali biti zmožni preživeti z normalnimi prihodki,” je prepričan.

“Nismo ne levi, ne desni”
“Nismo ne levi, ne desni. Še manj smo Janševi, še daleč najmanj pa Golobovi. Tukaj smo upokojenci, ki zahtevamo svoje pravice, svoje dostojanstvo in dostojno življenje, ki smo si ga zaslužili. Nič več nočemo,” je pojasnil Rupar in med drugim izpostavil, da so pripravili tudi pobudo za upokojence, ki si želijo biti aktivni. “To pobudo smo pripravili in smo jo že vložili na Ustavno sodišče RS. DeSUS nas je hotel izigrati, prehiteti, vendar jim žal ni uspelo. Opravičujem se jim, ampak tovariši niso ravno hitri, mi smo zadevo strokovno in dobro pripravili,” je povedal in spomnil, da za vse tiste, ki bi še radi delali, denimo kakšni strokovnjaki, tisti, ki imajo izkušnje, velja 119. člen zakona o pokojninskih razmerjih, ki govori, da mu država vzame od 60 do 80 odstotkov pokojnine, čeprav je plačeval celo dobo. “Če je to komu logično, sem jaz nor“, je poudaril. Meni, da bi jim moralo pripadati 100 odstotkov,  “saj če bi ta denar na banko nosili, bi bil ta tam. Vzamejo jim skoraj celo pokojnino, ker dobivajo plačo. Upokojenci, strokovni, izobraženci z znanjem nočejo delati”, je poudaril in dodal, da se po drugi strani posluša o migrantih, kako jih rabimo, a ne znajo ne jezika, njihova izobrazba je dvomljiva, izkušenj nimajo, naša vlada pa jim daje prednost in več denarja kot upokojencem, ki bi radi delali. “Upam, da bo ustavno sodišče hitro odločilo”.

Foto: Nova24TV

RTV-prispevek je veliko breme za upokojence z nizkimi pokojninami
Dotaknil se je tudi stanja na RTVS, ki se je znašla v finančni stiski. Kot pravi, je 12 evrov na mesec veliko breme za upokojence z nizkimi pokojninami. “Ob novem letu se povečujejo vdovske, minimalne pokojnine. Ampak hkrati za tistih 24 evrov nihče ne omenja, da bodo ljudje avtomatsko izgubili 35 evrov za zavarovanje, če prištejejo dvanajst in nekaj evrov za negledljivo RTVS, je to kar 10-odstotni strošek za marsikoga na mesec,” je kritičen Rupar, ki pravi, da ne želijo plačevati za tak program, čistke, norije, ki se ga po njegovih besedah gre levi fašizem. V zvezi s pobudo iniciative Glas ljudstva je povedal, da več kot 34 tisoč ljudi ne želi več plačevati RTV-prispevka. “Ta izguba se jim nekje pozna.” Rupar je kritičen do napovedi ukinjanja Big banda RTVS, simfoničnega orkestra RTVS … “Ti Forbiciji, ti ljudje, ki ne vedo, zakaj so tam, razmišljajo, da bodo ukinjali, naj raje ukinejo sebe in zakon o RTVS. Potem bo stanje boljše, ljudje bodo raje gledali RTVS. Konec koncev ni vse zanič na RTVS, a to, kar se dogaja z vodstvom, je nesprejemljivo.” Ker je mogoče prebirati, da se z Golobom dogovarjajo o ukinitvi RTV-prispevka in da bi to preoblikovali v poseben davek, namenjen RTV programu in tistim, ki so tam zaposleni, je opozoril, da naj več ne izzivajo upokojencev in slovenskega naroda, ker v ljudeh vre. “Če pride do davka, bo shod pred RTVS. To, kar počnejo, ni normalno za neko demokracijo”, je prepričan. Poziva, naj se naredi demokratičen program, predvaja shod upokojencev, da naj pridejo na tiskovno konferenco tudi drugih ljudskih iniciativ, ne samo nekaterih, da se torej poroča o upokojencih, saj ti predstavljajo tretjino gledalcev, eno tretjino plačnikov.

Prvih 300 soustanoviteljev, ki bodo overjeni obrazec poslali na naslov društva, bodo postali častni gostje
V zvezi z ustanavljanjem stranke je povedal, da bo ustanovni kongres 20. januarja v Ljubljani. Na strani Društva 1. oktober je po njegovih besedah med drugim objavljen statut, poslovnik ustanovnega kongresa, pravilnik o delovanju, objavljene so kandidatne liste za izvršilni, nadzorni odbor, tudi za predsednika stranke, ki se bo imenovala Glas upokojencev. “Zbiramo pripombe na vse akte, te bomo preučili, jih dali delegatom v premislek na glasovanje. 80 delegatov bo odločalo,” je napovedal in dodal, da zbirajo podpise na upravni enoti v zvezi s soustanoviteljstvom nove stranke. Prvih 300, ki bodo soustanovitelji, torej bodo overili obrazec v podporo stranki, ga poslali na naslov društva, bodo postali častni gostje v dvorani, kjer bo zelo slovesno. Po njegovih besedah gre za prvo stranko v samostojni Sloveniji, ki je rojena iz ljudske iniciative. Ljudje pa imajo tudi vpliv na same spremembe, statut. “Vesel sem, gremo v boj za upokojence. Ne samo v boj za pokojnine, veliko je še namreč drugih področij. Če nas ni v parlamentu, vidite, kaj se dogaja. Smo na pravi poti. Naše vodilo je, da bo življenje boljše, sledite nam, pridružite se nam, podprite nas na upravni enoti,” je zaključil.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Se je v Ilirski Bistrici NSi postavila na levo?

NSi – tako kot na državni ravni – ponekod...

Elektrotrgovci “kasirajo” – cena elektrike na borzah pada, na položnicah ostaja visoka

"Nižjo ceno, kot bi nam jo zaračunali elektrotrgovci, plačujemo...

[Javnomnenjska anketa] SDS se obeta visoka zmaga na evropskih volitvah

Podpora vladi Roberta Goloba še naprej pada. Po zadnji...

Mestni svetnik Primc: Dogajajo se veliki premiki okoli C0, a ni še konec

"Stroka že od istega začetka opozarja na to; in...