Slovenska Bistrica izpadla iz mreže satelitskih urgentnih centrov

Datum:

Mreža satelitskih urgentnih centrov je za srednje velike in manjše občine izrednega pomena. A namesto da bi bilo takih centrov vedno več, jih bo očitno pod Golobovo vlado vedno manj.

Pod to vlado in novo zdravstveno ministrico očitno pacienti lahko pričakujejo še slabše stanje, kot ga že imajo. In kot da kaosa v zdravstvu še ne bi bilo dovolj, se zmanjšuje tudi število satelitskih urgentnih centrov po državi.

Kako je pri nas organiziran sistem  nujne medicinske pomoči? Po celotnem ozemlju Slovenije 24 ur dnevno 7 dni v tednu odprtih 54 točk, kjer lahko pacienti kadar koli dobijo nujno zdravniško pomoč. Od teh 54 točk jih je 10 v urgentnih centrih, ostalih 44 pa v ambulantah dežurnega zdravnika, ki delujejo v lokalnih zdravstvenih domovih in so enakomerno razporejeni po celotnem ozemlju Slovenije. Urgentni centri delujejo v bolnišnicah in imajo tako na voljo več diagnostičnih možnosti, medtem ko dežurna mesta delujejo v lokalnih zdravstvenih domovih. Dežurni zdravnik deluje v ambulanti nujne medicinske pomoči, hkrati pa se odzove na klice na 112 in v primeru potrebe izvozi z reševalnim vozilom na teren.

V Zdravstvenem domu Slovenska Bistrica s sedanjo kadrovsko zasedbo vedno teže pokrivajo obsežno območje slovenjebistriške, oplotniške, makolske in poljčanske občine z več kot 34 tisoč prebivalci. Število intervencij je precejšnje. Ker pri reševanju življenja nemalokrat štejejo minute, je ključno hitro posredovanje.

Zakaj je torej Slovenska Bistrica izpadla iz mreže satelitskih urgentnih centrov in ali boste upoštevali sklep lokalne skupnosti ter jo uvrstili nazaj v to mrežo? Nenazadnje je za to ministrstvo investiralo sredstva,” je v ponedeljek v državnem zboru ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel spraševala poslanka SDS Karmen Furman, ki tudi sama prihaja z območja Slovenske Bistrice!

Ministrica se je izgovarjala na kriterije in stroko, saj naj bi bila po besedah ministrice Slovenska Bistrica preblizu Maribora in naj zato ne bi spadala v (njihov) kriterij vsaj 40 kilometrov od urgentnega centra. Čeprav ministrica pravi, da se ne bo spremenilo praktično nič, pa to ni ravno tako. Poslanka Furman je namreč ministrico spomnila, da se je v Slovenski Bistrici že zmanjšal tim dežurne službe. In tu se bojijo, da bodo ostali tudi brez dežurnih služb. A ministrica goni svojo plat zgodbe, kot da bi Furmanova govorila steni.

e-maribor

Sorodno

Zadnji prispevki

Vaterpolisti Triglava dosegli največji klubski uspeh slovenskega vaterpola

Vaterpolisti Triglava iz Kranja so v evropskem pokalu zasedli...