So si Ukrajinci pri sestrelitvi ruskega letala A-50 AWACS pomagali s posebnim dronom?

Datum:

Rusi so po poročanjih izgubili še eno letalo za zgodnje opozarjanje in kontrolo tipa A-50 AWACS. Medtem ko slednji vztrajajo, da so letalo sestrelili kar sami, pa Ukrajinci trdijo, da niti slučajno in da je odgovornost za strmoglavljenje letala, vrednega 330 milijonov dolarjev, na njihovi strani. 

Indijski strokovnjak meni, da posnetek sestrelitve letala kaže na to, da Ukrajinci ciljajo na ruska letala, ki letijo na razdalji več kot 200 km, in sicer tako, da brezpilotno letalo prilagodijo na sprejemanje podatkov o tarčah s strani zahodnih nadzornih sistemov, nato pa ti raketo izstrelijo v tarčo s pomočjo infrardečega vodenja.

Mehanizem, s katerim je Ukrajina v nekaj več kot mesecu dni uspela sestreliti drugi ruski “leteči radar”, letalo Iljušin Il-76, ostaja še naprej zakrit v tančico skrivnosti. Sodeč po videoposnetku se zdi, da Ukrajina izvaja nekaj podobnega “projektu Longshot” ameriške agencije za napredne obrambne raziskave (DARPA).

V okviru projekta Longshot, kjer je bila leta 2023 dosežena tretja in zadnja faza predstavitve in testiranja, so razvijali brezpilotno letalo, ki bo nosilo rakete zrak-zrak. Dron bodo prevažala bojna letala, kar bo letalu omogočilo, da zadene tarče daleč zunaj dosega trenutnih raket.

S pomočjo posebnih dronov želijo izboljšati učinkovitost bojevanja v zraku. (Foto: posnetek zaslona YouTube)

Upokojeni častnik indijskih zračnih sil Sameer Joshi je dal vedeti, da ruske zračne sile niso toliko naivne, da bi kar tako ogrozile svoja vitalna zračna sredstva. Ukrajinci imajo zdaj očitno brezpilotno letalo, prirejeno za prestrezanje več kot 200 km oddaljenih ruskih zračnih sredstev, ki je vodeno s podatki, pridobljenimi s pomočjo nadzornega sistema dolgega dosega, nato pa s smrtonosno natančnostjo v tarčo izstrelijo raketo Stinger ali ASRAAM, ki za sledenje uporablja infrardeče valovanje.

“Menim, da je ukrajinski koncept Longshot lahko realen,” je ob tem zaključil in za Eurasian Times povedal, da bo projekt LongShot pomagal ustvariti ofenzivno robotsko komponento pred platformami s posadko, ki bo produkt sodelovanja med človekom in strojem.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Tito in partizani so kolaborirali celo z SS in gestapom

Josip Broz in njegovi podrepniki so med drugo svetovno...

Propad socialnega dialoga

Ekonomsko-socialni svet (ESS) je bil ustanovljen 25. aprila 1994,...

CDU se odmika od osovražene politike Angele Merkel

Nemška krščansko-demokratska unija (CDU) si prizadeva ponovno pridobiti oblast...

[Video] Prazne predvolilne obljube Golobove vlade

Na začetku oddaje Kdo vam laže? se je Boris...