Španski kmetje se pridružujejo valu protestov

Datum:

Španski kmetje so se pridružili evropskim kolegom in organizirali proteste po vsej državi. Tako kot kmetje drugod po EU zahtevajo več prožnosti od Evropske unije, strožji nadzor nad pridelki držav, ki niso članice EU in več pomoči svojih vlad. Velike demonstracije v središču Madrida so načrtovane za konec tega meseca.

V torek so se kmetje podali na ulice kmetijskih območij osrednje Španije, vozili traktorje v konvojih, trobili, mahali s španskimi zastavami in mahali s plakati. Protestirali so tudi v severovzhodni regiji Katalonije, južni regiji Andaluziji in Extremaduri na zahodu. Španski kmetje gojijo podobne zamere kot njihovi kolegi v Franciji, Belgiji, na Nizozemskem, v Italiji in drugih državah, ki so nedavno protestirale.

Pravijo, da jim predpisi, ki so del skupne kmetijske politike (SKP), skupaj z visokimi stroški goriva in energije otežujejo ustvarjanje dobička. “Stroški so, ko gre za pridelavo pšenice in ječmena, zelo visoki,” je dejal eden od kmetov, poroča BBC. “Plačati moramo za gnojila, pesticide, gorivo – to nas ubija. Plačujemo po zelo visokih cenah, a kljub temu prodajamo po nizkih.”

Francoski kmetje, ki protestirajo, so španske proizvajalce obtožili, da jim nelojalno nižajo cene, ker niso povsem upoštevali pravil EU, a španski kmetijski sektor podobno kritizira države, ki niso članice EU. Po poročanju BBC trdijo, da npr. za Maroko ne veljajo enaki okoljski in sanitarni predpisi kot za evropske proizvajalce, kar mu omogoča prodajo cenejših proizvodov. Vsi, tudi španski kmetje, trdijo, da so preveč omejeni z birokracijo in ne vidijo prihodnosti za svoj poklic. “DOGAJA SE. Španski kmetje so se zdaj pridružili vseevropskim protestom proti podnebni agendi. DELI – ste to videli v osrednjih medijih?” je ob videoposnetku protestov zapisal uporabnik X.

Težko stanje španskih kmetov je poslabšala suša. Na mnogih območjih države v zadnjih mesecih ni bilo običajnih količin dežja, kar vpliva na letino. Španija je največja proizvajalka oljčnega olja na svetu, vendar je nizka proizvodnja dvignila cene. Prejšnji teden je Katalonija razglasila izredne razmere zaradi triletne suše, najdaljše doslej.

Drugod se italijanski kmetje že teden dni zbirajo od severa do juga in prav tako protestirajo proti predpisom EU in birokraciji. Konec tega tedna se nameravajo zbrati v Rimu. Premierka Giorgia Meloni jih je podprla in dejala, da bo zeleni dogovor EU nesorazmerno prizadel življenja kmetov. Vendar so kmetje zaskrbljeni tudi zaradi vladnih načrtov za ukinitev davčnih subvencij za kmetijski sektor.

Foto: epa

Minuli teden je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen napovedala, da želi umakniti načrt za zmanjšanje uporabe pesticidov in ga opisala kot “simbol polarizacije”.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Boštjan M. Turk: “Čestitka delavstvu za 1. maj! Ne obupajte, še huje bo!”

Publicista in profesorja dr. Boštjana M. Turka smo vprašali...

Je partner Maše Kociper in vpliven odvetnik vpleten škandal?

Spomnite se naslednjič, ko vam bodo aktualni oblastniki pridigali...

[Video] Kangler na kmetijo povabil Goloba, namesto njega prišel nekdo drug

Nekdanji državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Franc...