Je Lavrov patološki lažnivec ali zgolj preizkuša, do kod sta Zahod in EU pripravljena popuščati?

Datum:

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je politik in diplomat z veliko kilometrino – zato je treba njegove izjave ne glede na zavržnost ravnanj Rusije – po mnenju mednarodnega pravnika dr. Mihe Pogačnika razumeti v določenem kontekstu. Na trilateralnih mirovnih pogajanjih, ki so te dni potekala v Antalyi, je Lavrov namreč dejal, da Rusija ni napadla Ukrajine – in s tem seveda precej razburil svetovno javnost. Mnogi so Lavrova označili za psihopata, po mnenju mednarodnega pravnika pa je Lavrov v resnici preizkušal raven infantilne dekadence zahodnih držav, ki jih je Rusija po eni strani presenetila, po drugi strani pa se je v neki meri bojijo. 

V turški Antalyi so potekala trilateralna mirovna pogajanja med ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom in ukrajinskim zunanjim ministrom Dmitrom Kulebo; v pogovoru je sodelovala tudi Turčija, ki želi delovati kot mediator med obema državama. Mirovni pogovor sicer ni prinesel kakšnega oprijemljivega rezultata, je pa zato toliko bolj šokirala izjava Lavrova. Ruski zunanji minister je namreč dejal, da Ruska federacija ne načrtuje napadov na druge države, ob tem pa je poudaril, da tudi Ukrajine niso napadli. “Ukrajina predstavlja neposredno grožnjo varnosti Ruske federacije,” je pojasnil in dodal, da opazujejo nevarno vedenje zahodnih kolegov, vključno z Evropsko unijo, ki so prekršili svojo vlogo z dostavo smrtonosnega orožja Ukrajini. S tem je imel v mislih tudi protiletalsko orožje, ki ga po njegovih besedah trenutno uporabljajo teroristi in tako predstavlja grožnjo za civiliste.

Lavrov zrel za status vojnega zločinca
Izjava ruskega zunanjega ministra Lavrova, da Rusija ni napadla Ukrajine, je svetovno javnost seveda močno razburila in jo marsikdo označuje kot laž, saj laž tudi v resnici je. Postavlja pa se vprašanje, zakaj postavljati tako eklatantno neresnične trditve. Strokovnjak na področju mednarodnega prava dr. Miha Pogačnik meni, da Lavrov ni patološki lažnivec niti psihopat, kot se zaradi njegove izjave morda zdi mnogim. Je pa, glede na grozote, ki se dogajajo v Ukrajini – sem lahko vključimo zlasti jasno agresijo, nediskriminatorno obstreljevanje civilnega prebivalstva in celo zelo verjetno namerno obstreljevanje humanitarnih koridorjev – Lavrov vsekakor zrel kandidat za status vojnega zločinca. Njemu in predsedniku Vladimirju Putinu bo sodilo Mednarodno kazensko sodišče ali pa Rusi sami. Če torej Lavrov ni patološki lažnivec, kakšni so lahko razlogi za njegovo bizarno izjavo?

Lavrov je laž pokril z novo lažjo
Na Lavrovo izjavo Pogačnik gleda večplastno. Najprej je s svojo izjavo pokril izjavo predsednika Putina, da Rusija Ukrajine ne bo napadla, kar se je seveda izkazalo za laž. Laž je torej pokril z novo lažjo. Razlog za to potezo leži v pravilih vojnega prava, ki določajo, da je agresija prepovedana, zločina proti miru si ne Putin ne Lavrov seveda ne želita prilepiti na rame. Hkrati gre za poskus legitimacije invazije v smislu njene potrebnosti, češ ne gre za napad, ampak za samoobrambo. Tudi to je farsa, ker Rusija ni bila napadena –preventivna samoobramba, torej brez jasnega in delujočega napada, pa po mednarodnem pravu ni dopustna. Tudi če bi Ukrajina izdelovala biološko orožje ali kako drugače ogrožala Rusijo, to še ni razlog za ruski napad. V mednarodnem pravu grožnja namreč ni dovolj dober razlog za uporabo oborožene sile.

Dr. Miha Pogačnik (Foto: Veronika Savnik)

Preizkuša se, do kod sta Zahod in Evropska unija pripravljena popuščati
Naslednji Pogačnikov vidik je diplomatski. Po mnenju mednarodnega pravnika Lavrov preizkuša raven otroške dekadence zahodnih držav, ki jih je Rusija po eni strani presenetila, po drugi strani pa se je v neki meri bojijo. Prav temu je bil namenjen Putinov govor in temu je premišljeno namenjena izjava Lavrova. Preizkuša se raven odziva oziroma do kod sta zlasti Zahod in Evropska unija pripravljena popuščati. “S tega vidika se mi zdi odločna in proaktivna zunanja politika Slovenije povsem pravilna,” je izpostavil Pogačnik, kot zanimivost pa je še dodal, da se tovrstne izjave, ki ne vzdržijo resne presoje, zlasti uporabljajo v neformalnih pogovorih, včasih pa se jih poslužujejo tudi v uradnih, predvsem kot del pogajalske taktike. “Seveda redko kot povsem eklatantna neresnica, bolj pogosto pa kot izjava, v kateri zakamuflirani del vsebine ne drži, pri čemer se poskuša detektirati stopnjo pozornosti, inteligentnosti in popustljivosti ali nepopustljivosti nasprotne strani,” je pojasnil Pogačnik. V profesionalnih pogajalskih delegacijah s širšo sestavo je po navadi ena oseba – lahko pa tudi več – posebej zadolžena za spremljanje obrazne mimike in drugih reakcij nasprotne strani. Nasprotno taktična odločitev pa je, kako odreagirati na takšne “vabe”.

Sara Bertoncelj

Sorodno

Zadnji prispevki

Emilijo Stojmenovo Duh in njene prenosnike rešili koalicijski poslanci

Državni zbor je danes obravnaval interpelacijo ministrice za digitalno...

Kandidata za vrh stranke SD tekmujeta v ekstremizmih izključevanja

"Kandidati za vrh stranke SD tekmujejo v ekstremizmih izključevanja...

V Svobodi nimajo niti sedmih evrokandidatov?!

Ni vprašanje, kako to, da imajo v Svobodi zgolj...

Je vlada Metsolo zavedla glede Janševega obiska Ukrajine?

V torek je Državni zbor nagovorila predsednica Evropskega parlamenta...