Nekdanji vodja ruske diplomacije: Fantje iz KGB-ja niso preboleli poraza Sovjetske zveze z ruskim ljudstvom v hladni vojni

Datum:

Andrej Kozirev, nekdanji vodja ruske diplomacije, je Putinovo vojsko imenoval “Potemkinova vojska”. Ne verjame, da bo Rusija uporabila jedrsko orožje, in verjame, da je Putin racionalen, vendar nemoralen akter. Kozirev je bil odkrit kritik ruske invazije na Ukrajino in odnosa ruskega predsednika Vladimirja Putina do zahoda, pri čemer je izjavil: “Vsi ti fantje, večinoma iz KGB, se nikoli niso strinjali, da je Sovjetska zveza izgubila hladno vojno z ruskim ljudstvom skupaj z demokratičnim svetom zunaj. To želijo ustaviti. In zdaj mislijo, da je ta bitka njihova zadnja in odločilna.”

Andrej Kozirev, nekdanji prvi minister za zunanje zadeve Ruske federacije pod predsednikom Borisom Jelcinom, je v prispevku za New Lines Magazine odkrito obsojal Putinovo vojno proti Ukrajini, skozi razpravo pa je skušal pojasniti svoj vidik “Putinove racionalnosti”. Med svojimi besedami je izrazil tudi občudovanje nad sposobnostjo Zahoda, da svoja dejanja preuči in je do svojih napak kritičen, medtem, ko pravi, da “Rusija tega ni zmožna, Rusija se ne pokesa“. Kozirev se absolutno strinja, da je to, kar Putin počne, grozno, vendar ni iracionalno, da pa bi to razumeli, je potrebno razmišljati kot on. Kozirev navaja, da so se v Putinovih izračunih hkrati združila tri prepričanja: država Ukrajina kot država; stanje ruske vojske in geopolitično stanje Zahoda.

Denar za posodobitev ruske vojske je šel za jahte in vile
Po mnenju Kozireva Putin Ukrajine ne vidi kot države, kar pa posledično pomeni, da tudi v sam obstoj ukrajinske nacije ne verjame. Z revolucijo dostojanstva in z odstavitvijo Viktorja Janukoviča, ki je bil naklonjen Rusiji in njeni oblasti, je Putin izgubil vse upe, da bo Ukrajina ostala naklonjena Kremlju, za kar pa je obtoževal Zahod. In ker ni šlo zlepa, se je lotil tega s prisilo. Kozirev priznava, da je tudi on v času svojega delovanja kot nekdanji vodja ruske diplomacije iz časa Borisa Jelcina začel verjeti lastnim propagandistom, da Ukrajini vlada nacistično-banderova hunta, kar pa je bo njegovih besedah “popoln izgovor za” denacificiranje “Ukrajine”. V nadaljevanju se je lotil ruske vojske, ki jo je zadnjih 20 let Kremelj poskušal posodobiti. Namenil ji je ogromen del proračuna, ki pa je bil pokraden in porabljen za jahte na Cipru. Ker pa mu tega nihče ni upal priznati, je “posodobljena ruska vojska” ostala laž, prevara.

Ruski predsednik Vladimir Putin (Foto: epa)

Rusija je podcenjevala moč Zahoda in EU
Po besedah ​​Kozireva je ruska vladajoča elita v lastni propagandi verjela, da je ameriški predsednik Joseph Biden nekompetenten akter, ena od potrditev je bil umik iz Afganistana. Enako pa naj bi mislili tudi za EU, saj so bile njihove sankcije uvedene leta 2014 “mile”. In če so vsa našteta dejstva resnična, Putinov cilj pa je povrniti “Slavo Ruskega cesarstva”, karkoli že to pomeni, je potem po besedah Kozireva Putinov napad na Ukrajino povsem racionalen, vendar je nemoralen. “Putin ni nor, se je pa močno zmotil o svojih prepričanjih,” je dejal in dodal, da Putin in njegov ožji krog trenutno dogajanje vidijo kot dogodek ključnega pomena, niso pa pričakovali, da bo to spodbudilo svetovno gibanje v smeri demokracije.

Foto: epa

Sankcije proti Rusiji so nujne in morajo ostati
Kar zadeva trditev, da je za vojno v Ukrajini kriv Zahod, se Kozirev s tem ne strinja in pravi, da je to le propaganda. Propaganda ustvarjena s strani akademskih mislecev, ki živijo na veliki nogi in obstajajo le zato, da bi se strinjali z režimom Rusije in manipulirali s Putinom. Po njegovem mnenju so edini pravi analitiki disidenti, ostali pa so “navidezni ljudje, tako kot v Sovjetski zvezi in izdelujejo zahodne prvake Putinovega režima, bedake in koristne idiote.” Sankcije proti Rusiji bi morale po njegovem mnenju ostati vse dokler niso izpolnjeni določeni pogoji znotraj Rusije pri čemer je Kozirev poudaril, da mora Zahod poznati svojega sovražnika, kot je nekoč poznal Sovjetsko zvezo, in z njim ustrezno ravnati. Težava po njegovem mnenju ni le v Putinu, ampak v celotnem režimu zato je sankcioniranje namenjeno predvsem režimu, vsaj dokler Rusija ne bo imela svobodnega tiska in dokler ne izvede svobodnih in poštenih volitev. In kar zadeva uporabe jedrskega orožja proti Zahodu, ga Putin ravno zaradi svoje racionalnosti ne bo namerno uporabil, saj se zaveda, da bi neselektivno obstreljevanje v bližini jedrske elektrarne lahko povzročilo nenamerno jedrsko katastrofo v Ukrajini. Končni sklep je, da Zahod ne bi smel “pristati na kakršno koli enostransko popuščanje ali preveč omejevati podpore Ukrajini zaradi strahu pred jedrsko vojno,” je zaključil nekdanji ruski zunanji minister.

Tanja Brkić

Sorodno

Zadnji prispevki

Premierjeva partnerka tudi vodja volilne kampanje za EU volitve?

Od nekdanje misice do svetovalke celotni vladi – in...

[Video] Jelinčič ne gre na evropske volitve

"Očitno bodo spet ukradli volitve. Tokrat evropske. Tudi zaradi...

Dežman: Titofilni konzervativci so ljudje v slovenskih strokah, medijih in v politiki

Dr. Jože Dežman je pod patronatom evropske poslanke Romane...

Britanski parlament namerava prihodnjim generacijam prepovedati tobak

Britanski parlamentarci so v drugem branju večinsko potrdili zakon...