Putinu nož v hrbet zaril tudi njegov “zaveznik”

Datum:

Vodja urada ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega Andrij Jermak je ta konec tedna prek Telegrama potrdil, da je Savdska Arabija Ukrajini namenila 400 milijonov dolarjev pomoči, od tega kar 300 milijonov v nafti in njenih derivatih. Jermak je ob tem poudaril na pomen podpore, ki jo je bil Kijev deležen ob obletnici krvavega spopada s strani enega najmočnejših gospodarstev na Bližnjem vzhodu.

Dokument z imenom Skupni program sodelovanja in humanitarne pomoči je bil podpisan v Kijevu v znak izpolnitve obljube, ki jo je prestolonaslednik Mohamed bin Salman dal ukrajinskemu predsedniku Volodimirju Zelenskemu že oktobra 2022, v njegovem imenu pa ga je potrdil vodja savdske diplomacije Faisal bin Farhan Al-Saud.

Od paketa v skupni vrednosti 400 milijonov dolarjev bo 100 milijonov v Kijev prispelo v obliki humanitarne pomoči, kar 300 milijonov pa se bo nanašalo na nafto in njene derivate. Gre za sporazum, ki sta ga v imenu prestolonaslednika sopodpisala njegov svetovalec Abdullah Al-Rabeeah in podpredsednik ukrajinske vlade Oleksander Kubrakov.

Foto: Zelenski FB, posnetek zaslona

Savdski zunanji minister se se je srečal tudi z ukrajinskim kolegom Dmitrom Kulebo in vodjo urada ukrajinskega predsednika Andrijem Jermakom in razpravljal o možnostih za izboljšanje dvostranskega sodelovanja na številnih področjih. Tiskovna agencija Savdske Arabije je slovesnost podpisa memoranduma označila za “simbol podpore Riada Kijevu v tem oboroženem spopadu”. Sam prestolonaslednik Salman je v petek v telefonskem klicu predsedniku Zelenskemu izrazil pripravljenost za posredovanje pri iskanju miroljubne rešitve, poroča Jutranji list.

Savdska Arabija je konec lanskega leta glasovala za resolucijo ZN, ki je obsodila ruske poteze za priključitev ukrajinskega ozemlja. Omenjeno odločitev je Kijev pohvalil in jo interpretiral kot podporo Riada ozemeljski celovitosti Ukrajine. Poleg tega je imel savdski prestolonaslednik ključno vlogo pri posredovanju pri izpustitvi 10 vojnih ujetnikov različnih narodnosti v okviru izmenjave vojnih ujetnikov med Rusijo in Ukrajino. Medtem pa je prestolonaslednik ostal v rednih stikih z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, da bi razpravljal o sodelovanju v okviru OPEC+ (Organizacije držav izvoznic nafte in zaveznic, ki jih vodi Rusija). Voditelja sta se osredotočila na ohranjanje stabilnosti naftnega trga v luči rusko-ukrajinske vojne, kot so zahodne sankcije na moskovsko naftno industrijo in uvedba cenovnih omejitev za ruske izdelke. Poraja se vprašanje, ali bo Putin izkazano pomoč Savdske Arabije videl kot izdajo.

Sara Kovač

Sorodno

Zadnji prispevki

Pirnat je imel odprt davčno ugodnejši s.p.

Pravnik Rajko Pirnat se je nedavno obregnil ob ustavnega...

Bo Golob kot Bratuškova pogorel na zaslišanju, če se samopredlaga za evropskega komisarja?

Tragikomedija z imenovanjem slovenskega spitzenkandidata za evropskega komisarja se...

Protimigracijska AfD postaja prva izbira mladih do 30 let

Nemška mladina je vse bolj desnonazorska. Prva politična izbira...