Svetovni dan raka letos v Sloveniji zaznamujejo “PRAVI MOŠKI”

Datum:

Za rakom pogosteje zbolevajo moški kot ženske. Podatki iz Registra raka Republike Slovenije kažejo, da je od leta 2011 za rakom zbolelo že več kot 7.000 moških na leto. Zato je na mestu letošnja preventivna akcija ozaveščanja o vrstah raka, ki prizadene moške, bolj znana pod sloganom “Pravi moški”. 

Leta 1986 so strokovnjaki programa Evropa proti raku izdelali prvo različico Evropskega kodeksa proti raku. Nova spoznanja o nevarnostnih dejavnikih raka in ukrepih za čim prejšnje odkrivanje morebitne bolezni so vodila do dopolnitev kodeksa najprej leta 1995, potem 2003 in nato še leta 2014.

Večina novih nasvetov je takšne narave, da upoštevanje le-teh ne zmanjša le grožnje raka, pač pa tudi drugih kroničnih bolezni, predvsem bolezni srca in žilja.

Še vedno velja 12 splošnih nasvetov, kako se izogniti tej bolezni:
1. Ne kadite.
2. Ne kadite v navzočnosti drugih.
3. Vzdržujte zdravo, normalno telesno težo.
4. Vsak dan bodite telesno dejavni.
5. Prehranjujte se zdravo.
6. Omejite vse vrste alkoholnih pijač.
7. Previdno se sončite.
8. Na delovnem mestu se zaščitite pred nevarnimi snovmi, ki povzročajo raka.
9. Varujte se pred ionizirajočim sevanjem.
10. Priporočilo ženskam: dojite in omejite jemanje hormonski zdravil za lajšanje menopavznih težav.
11. Cepite otroke proti hepatitisu B (novorojenčki) in humanim papilomskim virusom (HPV) (deklice).
12. Udeležujte se organiziranih presejalnih programov.

Svetovni dan boja proti raku vsako leto obeležujemo 4. februarja z namenom ozaveščanja ljudi o možnostih preprečevanja in čimprejšnjega odkrivanja raka.

Društvo onkoloških bolnikov Slovenije in Zveza slovenskih društev za boj proti raku sta v sodelovanju z Onkološkim inštitutom Ljubljana in Ministrstvom za zdravje ta teden v dneh pred svetovnim dnevom raka v prostorih Onkološkega inštituta predstavila vseslovensko akcijo ozaveščanja o vrstah raka, ki prizadene moške.

Eden izmed ambasadorjev projekta, radijski voditelj Janez Dolinar, opozarja: »Z veseljem podpiram akcijo, ker imam z rakom osebno izkušnjo in ker je rak tudi sicer pustošil po naši družini! Moramo biti pozorni in ob vsaki večji težavi poiskati pomoč! Ne se hecat’ – za življenje gre!«

Glavno sporočilo in namen akcije sta moške intenzivneje seznanjati z možnostmi preprečevanja in čim prejšnjega odkrivanja raka. Vodje projekta so zapisali: Pravi moški ima svoje male razvade, vendar v njih ne pretirava. Predvsem pa se redno pregleduje, pozorno spremlja svoje počutje in se že ob najmanjši telesni spremembi odloči za preventivni pregled. Pravi moški bo storil vse, da se izogne najpogostejšim rakom, ki pestijo sodobnega moškega.

Najpogostejše vrste raka, za katerimi obolevajo moški, so:

  • Rak mod ogroža predvsem mlajše moške, lahko pa za rakom zbolijo tudi moški v zrelih letih.
  • Rak prostate je pogost, vendar dobro obvladljiv. Med najpogostejše dejavnike tveganja se uvrščajo starost, vpliv v družini in življenjski slog.
  • Rak debelega črevesa in danke je dobro ozdravljiv, še posebej, če se ga odkrije dobolj zgodaj.
  • Kajenje, debelost in zvišan krvni tlak povečajo tveganje za nastanek raka pljuč.
  • Za raka glave in vratu sta najpogosteje ‘kriva’ kajenje in sočasno uživanje alkohola ob manj kakovostni prehrani in pomanjkljivi ustni higieni.

Pravi moški se zaveda, da s svojim zdravjem skrbi tudi za srečo svojih najbližjih. Zato z zdravim načinom življenja zmanjša tveganje za razvoj rakave bolezni ali omogoči njeno pravočasno odkritje, ki bistveno poveča možnosti ozdravitve, so še zapisali v kampanji PRAVI MOŠKI.

Aleksander Mežek, eden od ambasadorjev projekta Pravi moški, je povedal:

»V letih po mojem soočanju z rakom, je medicinska znanost na področju odkrivanja in zdravljenja te bolezni veliko napredovala. Še vedno pa velja dejstvo, da je najuspešnejša zaščita osebnega zdravja pravočasno odkritje in nevtralizacija sprememb, ki se lahko pojavijo v telesnem tkivu. Zato je nadvse pomembno opraviti občasne, a redne medicinske preiskave, ki so ključne za uspešno in neinvazivno zdravljenje. S podporo akciji »Pravi moški«, podpiram tudi odgovorno in preventivno odkrivanje te bolezni.«

V. V.

 

Sorodno

Zadnji prispevki

Ukradeni otroci v SFRJ in mame, ki iščejo resnico

Komisija DZ RS za peticije je po slabem letu...

Večina Slovencev odločno proti migrantskim centrom

V zadnji javnomnenjski raziskavi agencije Parsifal so anketirance vprašali,...

Največ denarja iz medijskega sklada za Odlazkove medije

Ministrstvo za kulturo je pod vodstvom Aste Vrečko iz...

Američani delajo več kot “neambiciozni” Evropejci

Evropejci so manj ambiciozni in ne delajo tako trdo...