Tako zavaja Amnesty International o smrti palestinskega poveljnika

Datum:

V izraelskih zaporih je umrl Walid Daqqa. Amnesty International ga je v javni objavi označil kot zgolj pisatelja, ki je preživel velik del svojega življenja v zaporu in kot nekoga, ki mu je bila kršena pravica do življenja. Ne povedo, da je bil obsojen zaradi smrti izraelskega vojaka, ki ga je ugrabila skupina Palestincev, nato brutalno mučila, kasneje pa ubila in odvrgla. 

Walid Daqqa sicer ni bil obsojen, da je sodeloval pri ugrabitvi niti pri mučenju. Izraelsko vojaško sodišče ga je obsodilo na podlagi tega, ker je poveljeval skupini, povezani s PFLP (Palestinian front for the liberation of Palestine), ki je tudi izvedla brutalni zločin. Daqqa poveljstva zločinski skupini ni priznal.

Ugrabitev in smrt mladega Moshe Tamama leta 1984 je bila še posebej brutalna. Skupina zločincev ga je najprej ugrabila. Sledilo je mučenje. Najprej je trpel udarce svojih palestinskih ugrabiteljev. Nato so iztaknili oči in ga kastrirali. Na koncu so ga ustrelili in odvrgli. Star je bil 19 let.

Moshe Tamam (Vir: Honor Israels fallen)

Walid Daqqa je za poveljevanje skupini prejel dosmrtno kazen brez pogojnega izpusta. Kazen je bila kasneje zmanjšana na 37 let za zaprtimi vrati zapora, kasneje pa je prejel še dve dodatni leti zaradi tihotapljenja mobilnih telefonov.

Daqqa je leta 2021 zbolel za redko obliko raka na kostnem mozgu. Njegove prošnje so bile zavrnjene zaradi izraelske protiteroristične zakonodaje, ki onemogoča krajšanje kazni zapornikom, ki so bili obsojeni zaradi zločinov, povezanih s terorizmom. Umrl je 7. aprila letos, star 62 let.

V zaporu je preživel 37 let. V vmesnem času se je izobraževal, prejel je diplomo in magisterij, delal naj bi tudi na doktoratu. Bil je eden od najstarejših palestinskih zapornikov (po stažu) v izraelskih zaporih. V vmesnem času se je zaradi svojih pisanj uspel profilirati kot nekakšen palestinski simbol.

Amnesty International prezrl pomemben del zgodbe
Mednarodna organizacija Amnesty International, ki svoje poslanstvo vidi v uveljavljanju človekovih pravic, je v javni objavi očitno namernost spregledala dejstvo, da Daqqa ni bil zgolj pisec, temveč tudi, kot je ugotovilo sodišče, posredno udeležen v hudem zločinu. To dejstvo so uspeli navesti šele nekje na dnu celotne objave.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Boštjan M. Turk: “Čestitka delavstvu za 1. maj! Ne obupajte, še huje bo!”

Publicista in profesorja dr. Boštjana M. Turka smo vprašali...

Je partner Maše Kociper in vpliven odvetnik vpleten škandal?

Spomnite se naslednjič, ko vam bodo aktualni oblastniki pridigali...

[Video] Kangler na kmetijo povabil Goloba, namesto njega prišel nekdo drug

Nekdanji državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Franc...