Komisija Mojce Pašek Šetinc in Tamare Vonta za obračun z SDS se je sesula v prah

Datum:

“Lahko rečem, da je bila komisija, ki sem jo vodila sama, namenjena temu, da se na nek način obračuna s političnim nasprotnikom, s stranko SDS,” je nekdanja poslanka Gibanja Svoboda Mojca Šetinc Pašek v oddaji 24ur Zvečer priznala v zvezi s komisijo, ki naj bi preiskovala domnevno nezakonito financiranje strank, kar je sicer še danes ne moti. “Izjava Mojce Pašek Šetinc mene popolnoma nič ne preseneča,” pa pravi direktor Nove hiše in voditelj oddaje Kdo vam laže? na Novi24TV Boris Tomašič. 

Spomnimo. “Ne izključujem tega, kar piše na omenjenem portalu,” je poslanka Mojca Pašek Šetinc komentirala v zvezi navedbami Požareporta, ki se je razpisal okrog generalne sekretarke Gibanja Svoboda Vesna Vuković in njenega dostopanja do tajnih podatkov preiskovalnih komisij DZ. Na tiskovni konferenci je pojasnila, kaj je povedala v delu Delovega podkasta, ki ga je odgovorni urednik cenzuriral. Čeprav je Finančna uprava RS (Furs) zanikala namigovanja o pošiljanju podatkov osebam brez pravne obravnave in “posebnih dogovorih”, jih je poslanka postavila na laž. Priznala je namreč, da je Furs preiskovalni komisiji poslal obilico obsežne dokumentacije, ki presega akt o preiskavi, kar bi lahko pomenilo potencialno zlorabo podatkov (Več tukaj).

Med glavnimi preiskovanci komisije Mojce Pašek Šetinc in sedaj Tamare Vonte pa so bila podjetja, pod katera spadajo tudi mediji Nova24TV in Demokracija. Ker je želela komisija dokazati nedovoljeno financiranje Slovenske demokratske stranke iz tujine in preko omenjenih podjetij, smo za komentar povprašali direktorja Borisa Tomašiča.

Tomašič hvaležen premierjevi partnerici
“Mi in jaz osebno smo to trdili že veliko prej, ko se je vse skupaj začelo,” je v zvezi s priznanjem poslanke Mojce Pašek Šetinc, da je bila komisija, ki jo je vodila sama, namenjena temu, da se na nek način obračuna s stranko SDS, izpostavil Boris Tomašič.

“Ona je zgolj potrdila, da je komisija lov na čarovnice, napad na drugače politično misleče. Potrdila je tudi, zakaj smo ovadili njo in komisijo, ter da gre za nezakonito poseganje v zasebne družbe in ljudi,” je pojasnil in dodal, da se mu zdi vse skupaj popolnoma pričakovano. Kot pravi, pa je hvaležen premierjevi partnerici, da je rekla Robertu Golobu, da jo mora vreči iz stranke, da je sedaj to prišlo v javnost in da to vsi vemo.

Direktor Nova24TV in Demokracija Boris Tomašič (Foto: Nova24TV)

Poslanka Pašek Šetinc je v gostovanju na največji komercialni televiziji sicer pojasnila, da so s sklepom komisiji, ki jo je vodila, naročili, da bi njihovi strokovni sodelavci fizično prišli na Furs in si tam pogledali točno določen dokument v zvezi s točno določenim podjetjem, ki je bilo zajeto znotraj preiskave. “Tak sklep smo sprejeli in ga poslali na Furs. Furs nam je namesto tega vpogleda v dokument fizično na Fursu samem dobesedno posredoval vse podatke, s katerimi je razpolagal v tistem podjetju za zadnjih 15 let,” je pojasnila.

Povedala je, da je v trenutku, ko je bila opozorjena, do česa je prišlo, članom preiskovalne komisije predlagala, da dokumente, ki presegajo okvir parlamentarne preiskave in akt o preiskavi, nemudoma vrnejo na Furs. “To smo skušali storiti, ampak so nas službe državnega zbora opozorile, da se v arhivu državnega zbora avtomatično hrani kopija dokumentacije, ki pride v državni zbor,” je izpostavila in pojasnila, da imajo do te dokumentacije vedno dostop vsi poslanci, če zanjo vedo. To pomeni, da lahko podajo zahtevek predsednici državnega zbora člani določene preiskovalne komisije državnega zbora ali nekega delovnega telesa, kamor dokumentacija sodi.

Pašek Šetinc pravi, da so s Fursa posredovali več, kot so zahtevali
“Na Fursu niso sledili zahtevi, ampak so posredovali absolutno več, kot smo mi zahtevali. To je problem, s katerim smo se soočili,” vztraja poslanka, ki pravi, da lahko samo špekulira in ugiba, ali so bili tako pridni na Fursu, da so poslali vse, kar imajo o določenem podjetju, ali pa so dobili neko neformalno navodilo ali neformalni namig in poslali preveč. Ker po njenih besedah niso mogli vrniti dokumentacije, pravi, da je skladno s pooblastili, ki jih ima predsednik preiskovalne komisije, Poslovnikom državnega zbora in Zakonom o parlamentarni preiskavi omejila dostop do omenjene dokumentacije zgolj in samo na predsednika. Gradivo je tako sedaj vezano na Tamaro Vonta, razen če se je vmes kaj spremenilo.

Na vprašanje, kako gleda na delovanje parlamentarnih preiskovalnih komisij v sedanjem mandatu, je odgovorila, da so v vsakem primeru parlamentarne preiskovalne komisije najprej namenjene nekemu političnemu šovu. “Tudi zato, da se obračunava ali ne obračunava s pričami in temami. To je del politične arene, političnega cirkusa v Sloveniji. V to smer so parlamentarne preiskave šle.” Prepričana je, da imajo parlamentarne preiskave pretirana pooblastila, da dostopajo do nekih dokumentov. “Gre vendarle za politično preiskavo in ne kazenski pregon. Kriminalisti morajo zato, da zasežejo neko dokumentacijo, imeti odredbo sodišča, parlamentarci te odredbe ne potrebujejo.”

Obračunavanje s političnim nasprotnikom je sicer še danes ne moti
V zvezi s preiskovalno komisijo, ki jo je sama vodila, je izjavila: “Lahko rečem, da je bila ta, ki sem jo vodila sama, namenjena temu, da se na nek način obračuna s političnim nasprotnikom, s stranko SDS.” Na vprašanje, če je to takrat ni motilo, je odgovorila, da je še vedno ne moti, ker se ji je zdela ta preiskava utemeljena. Umestno se ji namreč zdi preiskovanje morebiti spornega financiranja političnih strank. V zvezi s preiskovalno komisijo, ki se ukvarja s sumi vplivanja na policijo, pa meni, da je bila ta komisija ustanovljena zgolj zato, da se očrni in kaznuje Boštjana Lindava in Tatjano Bobnar.

Foto: posnetek zaslona POP TV, oddaja 24ur Zvečer

“Da “večinski mediji” bolj slabo ali celo sploh ne poročajo o tokratnih navedbah poslanke Mojce Pašek Šetinc, čeprav so takrat, ko je še vodila – zdaj že povsem jasno tudi – močno zlorabljeno preiskovalno komisijo državnega zbora in bila poslanka vladajoče Svobode, pritekli na vsak njen namig in pisali cele romane,” je v zvezi z afero komentiral novinar Bojan Požar.  “Tole mi je pa vzelo sapo. To pomeni, da ne samo, da nimamo več pravne države, ampak država v temeljnih točkah (Furs) sploh ne deluje več,” je na družabnem omrežju X v zvezi z Watergateom Golobove Svobode komentiral publicist, analitik, profesor in prodekan Evropske akademije znanosti in umetnosti dr. Boštjan M. Turk.

Po Turkovem prepričanju bi to moral biti sedaj alarm med vsemi, začenši z “novinarji”. “Če pa to pogoltnemo, smo pristali v splošni anarhiji,” je prepričan. “Žal me ne preseneča, je pa seveda za sam slovenski demokratični sistem to skrajno zaskrbljujoče, če seveda navedeno drži (vsaj deloma). Gotovo pa ne bo nihče kolesaril zaradi skrbi za slovensko demokracijo, so zasedeni s preštevanjem evrčkov …”, pa je komentiral politolog dr. Miro Haček.

Da je v zvezi z zadevo zavrelo med državljani, pa pričajo tudi naslednji primeri komentarjev na družabnem omrežju X: “Si predstavljate, da bi ena poslanka SDS rekla na TV tole, kar je včeraj pri Slaku rekla Pašek Šetinc. Pa mediji bi noreli, da zlorabljajo oblast. Zato tudi ni upala povabiti Tomašiča na komisijo, ker bi se izkazalo, zakaj v resnici gre.”; “To je “delovanje” levičarjev. Z zamikom poročajo. V času “zamika” probajo olepšati zgodbo, najti kakršno koli povezavo z Janšo, pripraviti izgovore, opravičila. Nato svoje bajke predstavijo javnosti, se sklicujejo na izmišljene vire, …”; “No, jasno, zakaj se Golob tako otepa parlamentarne preiskave o Gen-I …”. Sicer pa je prvak največje opozicijske stranke Janez Janša že napovedal, da bo naslednja preiskovalna komisija preiskovala odgovore na Fursu. 

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Svoboda političnih čistk v medijih

Ob svetovnem dnevu svobode tiska, ki je bil včeraj,...

Romana Tomc ob dnevu svobode medijev: “Za leve piškotki, za desne kazni”

Evropska poslanka Romana Tomc je ob dnevu svobode medijev...

Vučić namočil Čeferina pri posredovanju za finale Lige Evropa

Če si v dobrih odnosih s predsednikom Evropske nogometne...

Manca Košir v poslovilnem pismu: Za več paliativne in negovalne oskrbe za umirajoče

V Slovenskem društvu Hospic, v katerem je Manca Košir kot prostovoljka več...