Trumpova zmaga nad zveznimi sodniki

Datum:

Vrhovno sodišče ZDA je danes sklenilo, da zvezni sodniki ne morejo blokirati izvršnih ukrepov predsednika ZDA na celotnem ozemlju države, ampak le za države, posameznike in skupine, ki so vložile tožbo. Po poročanju ameriških medijev to velja za pomembno zmago predsednika Donalda Trumpa.

Vrhovno sodišče je odločalo o tožbi Trumpove vlade proti sodnim odločitvam, ki so blokirale njegov izvršni ukaz o ukinitvi avtomatičnega državljanstva za vse, ki so rojeni na ozemlju ZDA, poroča televizija ABC.

Vendar pa Trumpovi odvetniki niso vložili tožbe proti blokadam, ampak le proti pooblastilom posameznega zveznega sodnika, da sprejme blokado izvršnega ukaza za celotno ozemlje ZDA in sodišče ni sprejelo odločitve o tem, ali je poseg v pravico do državljanstva ustaven ali ne.

Trumpov ukaz so doslej blokirala vsa sodišča, kjer so bile vložene tožbe. 21 republikanskih držav se z njegovim ukazom strinja in Trumpova prepoved se bo načeloma tam lahko uveljavljala, dokler je ne bo ustavila nova tožba.

Liberalna sodnica Sonia Sotomayor je v odklonilnem mnenju manjšine treh liberalnih sodnic zapisala, da je šlo za odkrito sprenevedanje Trumpove vlade, ki se zaveda neustavnosti ukinitve pravice do državljanstva z rojstvom in želi to ukiniti na drug način, konservativna večina pa je to vladno igro sprejela. “Nobena pravica ni več varna. Vlada se lahko jutri odloči za prepoved molitve ali zaplembo orožja po ZDA,” je zapisala Sotomayor.

Sodnica Amy Comey Barrett je v mnenju večine zapisala, da se prošnji vlade za delno zadržanje predhodnih odredb, če so odredbe širše, kot je potrebno za zagotovitev popolne pomoči vsakemu tožniku, ki je upravičen vložiti tožbo.

Sodnica vrhovnega sodišča ZDA Amy Coney Barret (Foto: epa)

Pravni strokovnjaki to razlagajo kot odločitev, ki se je izognila glavnemu vprašanju, pravici do državljanstva. Trump želi pravico do državljanstva med drugim omejiti le na rojene v ZDA, pri katerih je državljan ZDA vsaj eden od staršev. Trump se je pritoževal, da noseče tujke prihajajo v ZDA rojevat samo zato, da otrok dobi državljanstvo, kar konservativci v ZDA označujejo za porodni turizem.

Omejitev pooblastil zveznih sodnikov za uvajanje blokad predsedniških ukrepov po vsem ozemlju ZDA je sicer novost v ameriškem pravnem sistemu.

C. Š.

Sorodno

Zadnji prispevki

Minister Šircelj: “Časovnica zmanjševanja javnofinančnega primanjkljaja še ni jasna”

Finančni minister Andrej Šircelj pravi, da bo dinamika zniževanja...

Predsednik DZ Zoran Stevanović podprl kolesarsko romanje Romarji upanja

Predsednik državnega zbora Zoran Stevanoviča je danes pred poslopjem...