Ameriški predsednik Donald Trump je 12. februarja opravil telefonski pogovor z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim ter dejal, da se bodo pogajanja o koncu vojne v Ukrajini začela “takoj”.
V odčitku pogovora, objavljenem na Truth Social, je Donald Trump o pogovoru z Vladimirjem Putinom dejal: “Razpravljala sva o Ukrajini, Bližnjem vzhodu, energiji, umetni inteligenci, moči dolarja in različnih drugih temah.“
“Dogovorila sva se, da bomo sodelovali zelo tesno, vključno z obiskovanjem držav drug drugega. Dogovorili smo se tudi, da naši ekipi nemudoma začneta pogajanja, začeli pa bomo tako, da bomo poklicali predsednika Ukrajine [Volodimirja] Zelenskega, da ga obvestimo o pogovoru, kar bom zdaj storil,” je zapisal Trump. Tako Washington kot Moskva sta v svojih opisih klica nakazala, da sta moža prevzela spravljiv ton.
“Predsednik Putin je celo uporabil moj zelo močan moto kampanje ‘ZDRAV RAZUM’. Oba zelo verjameva v to,” je zapisal Trump. Kremelj je sporočil, da sta Trump in Putin govorila skoraj 90 minut. Trump je že več tednov nakazoval svojo željo po pogovoru s Putinom, medtem ko si prizadeva za rešitev ukrajinskega konflikta.

Medtem ko so ameriški uradniki ta teden potovali po Evropi, so začeli zavzemati jasnejša stališča o tem, kako bi lahko izgledal zaključek ukrajinske vojne. Obrambni minister Pete Hegseth je v govoru na konferenci v Bruslju dejal, da je pridružitev Kijeva Natu nerealna in da ZDA ne bodo več dajale prednosti evropski in ukrajinski varnosti, saj Trumpova administracija preusmerja svojo pozornost na varovanje meja ZDA in odvračanje vojne s Kitajsko. Medtem je Trump govoril o sklenitvi dogovora z ukrajinskim predsednikom Zelenskim za ameriški dostop do dragocenih redkih zemeljskih mineralov v državi kot plačilo za nadaljnjo ameriško pomoč. Trump je s slednjim govoril kmalu po telefonskem pogovoru s Putinom. Zelenski je po poročanju Kyev Independent odprt za pogajanja, a obstajajo meje, ki jih Ukrajina ne bo prestopila.
Zelenski bo v Münchnu iskal podporo
Zelenski in več visokih ameriških uradnikov, vključno s Trumpovim odposlancem za Ukrajino in Rusijo Keithom Kelloggom ter podpredsednikom JD Vanceom, se bodo udeležili varnostne konference v Münchnu med 14. in 16. februarjem. Na konferenci bo Zelenski poskušal okrepiti mednarodno podporo Ukrajini, obenem pa razjasniti rdeče črte, ki jih Kijev ni pripravljen prestopiti.
Ruske ozemeljske zahteve ostajajo kamen spotike
Rusija je leta 2014 priključila ukrajinski polotok Krim, leta 2022 pa tudi regije Herson, Zaporožje, Doneck in Lugansk. Kljub temu Rusija le delno nadzoruje zadnje štiri regije. Poslanec ukrajinske opozicijske stranke Evropska solidarnost Volodimir Arjev je poudaril, da priznavanje zahtev nad okupiranimi ozemlji ni sprejemljivo. Možni kompromis bi lahko bil izmenjava ozemelj in zamrznitev frontne črte, kljub vsemu pa Ukrajina zahteva varnostna zagotovila.

Ukinitev sankcij in preložitev članstva v NATU
Med ključnimi vprašanji ostaja tudi usoda sankcij proti Rusiji. Po predlogih Trumpovih svetovalcev bi bile nekatere sankcije postopoma odpravljene v zameno za spoštovanje mirovnega sporazuma s strani Moskve. Kljub pritiskom Kijev ne namerava uradno opustiti težnje po članstvu v Natu. “Članstvo Ukrajine v Natu je strateški cilj in Ukrajina mora za vsako ceno vztrajati pri tem,” je dejal Aryev. Strokovnjaki se strinjajo, da so morebitna mirovna pogajanja še v povojih, veliko pa bo odvisno od tega, ali bodo ukrajinske zahteve in varnostna jamstva dovolj močna, da preprečijo prihodnje agresije Rusije. Trumpova administracija pa bo morala uravnotežiti med podporo Ukrajini in pritiskom na Kijev, da sprejme določene kompromisne pogoje.
Steve Witkoff, ki bo med glavnimi Trumpovimi pogajalci o konfliktu, je v sredo izpostavil izpustitev neupravičeno pridržanega Američana Marca Fogla kot “prikaz, kakšne so možnosti” za prihodnost ruske vojne v Ukrajini.

“Mislim, da je to morda znak, kakšen bo ta delovni odnos med predsednikom Trumpom in predsednikom Putinom v prihodnosti in kaj to lahko pomeni za svet na splošno, za konflikte in tako naprej. Mislim, da sta imela odlično prijateljstvo, in mislim, da se bo zdaj nadaljevalo, in to je res dobra stvar za svet,” je dejal.
A. H.