Ustavno sodišče na pomoč oblastnikom za preprečitev parlamentarne preiskave o energetiki

Datum:

Levosučno ustavno sodišče se je postavilo na stran vladajoče garniture, zlasti pa predsednice DZ-ja Klakočar Zupančič. Sprejelo je odločitev, da sklep o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o parlamentarni preiskavi ni v neskladju z ustavo. Zahtevo za oceno ustavnosti sklepa je podala SDS.

Predlog zakonske novele o parlamentarni preiskavi je v postopek vložila predsednica DZ-ja Urška Klakočar Zupančič. DZ jo je sicer kar dvakrat potrdil. Novela zakona predvideva uvedbo mehanizma, v skladu s katerim bi lahko v 30-dnevnem roku, potem ko bi bil akt o odreditvi preiskave objavljen v uradnem listu, več predlagateljev zahtevalo, da o skladnosti parlamentarne preiskave z ustavo in zakonom odloči ustavno sodišče, poroča STA.

US mora o zadevi odločati absolutno prednostno, in sicer najkasneje v 60-tih dneh. Dokler se sodišče ne izjasni, ne more biti imenovana preiskovalna komisija. Če US spozna, da akt ni skladen, bodisi z ustavo bodisi z zakonom, ga razveljavi. SDS je nato sredi septembra v DZ vložila pobudo za začetek postopka za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona o parlamentarni preiskavi, podprto z več kot 3000 podpisi.

Ustavno sodišče pomaga vladi preprečiti preiskavo Golobovih spornih poslov v državni energetiki. Foto: fotomontaža Demokracija

Zadevo je “požegnalo” šest levosučnih ustavnih sodnikov!
Toda DZ je na predlog koalicije sprejel sklep o nedopustnosti referenduma. V SDS menijo, da se z novo ureditvijo ustvarja nova protiustavnost. Ustavno sodišče je odločitev sprejelo s šestimi glasovi proti dvema. Proti sta bila ustavna sodnika Klemen Jaklič in Rok Svetlič.

SDS: Klakočarjeva želi preprečiti parlamentarno preiskavo o energetiki!
Spomnimo: Novela zakona o parlamentarni preiskavi je sicer precej napela odnose v DZ. Opozicija in DS so koaliciji in predsednici DZ med drugim očitali, da želi z novelo preprečiti parlamentarno preiskavo, s katero bi pod drobnogled vzeli slovensko energetiko. SDS in NSi pa sta zaradi tega predsednico DZ-ja celo kazensko ovadili zaradi suma zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic in nevestnega dela v službi.

Domen Mezeg

Sorodno

Zadnji prispevki

Športne igre SDS 2025 – zmagovalka je savinjsko-šaleška regija

Ravne na Koroškem so gostile 24. letne igre SDS....

V Bohinju prihaja do skrivnostnih poginov hišnih ljubljenčkov

Iz Bohinja prihajajo zaskrbljujoče vesti o skrivnostnih poginih hišnih...