V Indoneziji supervolitve: Izbirajo kar med 245 tisoč kandidati!

Datum:

V Indoneziji, ki šteje več kot 264 milijonov prebivalcev, so se v sredo začele največje enodnevne volitve na svetu, na katerih bodo volivci odločali o zmagovalcih na lokalnih volitvah, parlamentarnih volitvah in predsedniških volitvah. Prvi rezultati naj bi bili znani kmalu po zaprtju volišč, uradni pa šele maja.

Več kot 190 milijonov Indonezijcev se je v sredo ob 7. uri zjutraj (točno v torek ob polnoči po našem času) lahko odpravilo na volitve, ki so se odprle v Papui, in bodo po poročanja portala Yahoo trajale do 22. ure (15. ure po našem času), ko se bodo zaprla še zadnja volišča na Sumatri.

Nekateri volivci države, v kateri je kar 90 odstotkov prebivalcev muslimanov, so pred odhodom na volišča odšli v mošejo k dnevni molitvi. Na volitvah kandidira 245 tisoč kandidatov, ki se potegujejo na volitvah na vseh ravneh, kar je prvič v zgodovini države. V igri so tako predsedniški stolček, mesta v parlamentu, kot tudi mesta na lokalni ravni.

Eden bi gradil, drugi preiskoval
Za mesto predsednika se potegujeta trenutni predsednik, 57-letni Joko Widodo, in 67-letni nekdanji general Prabowo Subianto. Ankete dajejo prednost Widodu, ki je v svoji predvolilni kampanji obljubil izgradnjo cest, letališč in druge potrebne infrastrukture. Za svojega podpredsednika si je izbral islamskega klerika Ma’rufa Amina, v prid pa mu ne govori niti dejstvo, da se je pod njegovo vladavino povečalo število diskriminatornih napadov na druge verske ločine.

Indonezijski predsedniški kandidat Prabowo Subianto (Vir: Twitter)

Subianto po drugi strani obljublja, da bo postavil Indonezijo na prvo mesto. Oblast v Džakarti obtožuje, da je prodala državo tujim interesom. Njegov izbranec za podpredsednika je 49-letni finančnik Sandiaga Uno. Subianto je v svoji kampanji obljubil močnejšo vojsko, več denarja za obrambo in ponoven vpogled v milijarde dolarjev kitajskih investicij. S temi obljubami naj bi po pisanju Yahooja dvoril islamskim fundamentalistom.

S črnilom proti volilni prevari
Volitve v Indoneziji pa bo ravno tako zaznamovala prisotnost odobrenega “halal črnila”. Vsak volivec mora, ko odda izpolnjeno glasovnico, namočiti prst v črnilo, s čimer naj bi preprečili večkratno glasovanje, kar se še vedno dogaja v državi.

Ivan Šokić

Sorodno

Zadnji prispevki

Alarmantni podatki: Izvoz in uvoz padata!

Slovenija je marca izvozila za 5,1 milijarde evrov blaga,...

Ob svetovnem dnevu medijev slovensko ustavno sodišče ne zagotavlja svobode izražanja

"Ta mesec mineva leto dni, odkar je slovensko ustavno...

Pester 2. maj za novomeške policiste: Klali so ovce in kradli kot srake

Na območju policijske uprave Novo mesto so obravnavali 222...

Gazprom priznal: Zahodne sankcije so nam povzročile 6,4-milijardno izgubo

Ruski energetski velikan Gazprom je lani zabeležil 629 milijard...