“Državni zbor mora do 10. junija sprejeti še nekaj temeljnih stvari, in sicer ustavni zakon za zaščito interesov slovenskih davkoplačevalcev ter poročila preiskovalnih komisij”, je dejal vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko, potem ko se je danes udeležil posvetovanj pri predsedniku republike Borutu Pahorju. Pogovor je tekel o postopkih, ki bodo sledili odstopu predsednika vlade Mira Cerarja.
Za sprejetje kvalitetnega ustavnega zakona je potrebno dovolj časa
“Naše stališče se, kljub temu, da je predsednik vlade odstopil, ni spremenilo. Mi še vedno zagovarjamo, da se volitve razpišejo 10. junija,” je po posvetu v izjavi za medije povedal vodja poslank in poslancev SDS. Po njegovih besedah za to obstaja več objektivnih okoliščin. Ob tem je izpostavil, da je treba na podlagi soglasja, ki je bilo doseženo na komisiji za nadzor javnih financ, sprejeti ustavni zakon v povezavi z NLB. “Za to so potrebni določeni roki in priprave, potrebujemo tudi dovolj časa, da se pripravi dovolj kvalitetno besedilo ustavnega zakona, s katerim se bo zaščitilo interese slovenskih davkoplačevalcev,” je povedal Tanko.
Ni primerno, da zaradi predčasnih volitev delo preiskovalnih komisij obtiči
“Prav tako se zaključuje delo preiskovalnih komisij, nekatere so že sprejele končno poročilo, dve imata ta postopek še v teku, in menimo, da ni primerno, da ta poročila obtičijo zgolj pri preiskovalnih komisijah in da niso obravnavana na plenarnih sejah,” je nadalje glede datuma razpisa volitev za 10. junij utemeljil Tanko. “Kakšna bo dinamika sprejemanja poročil, je seveda odvisno tudi od dela preiskovalnih komisij, a gre za temeljne in ključne stvari, ki obremenjujejo slovensko politiko. Gre predvsem za dejanja, povezana s korupcijo, s pranjem denarja, za dejanja, ki so tako ali drugače povezana s kaznivimi dejanji in bančno luknjo, z nepotrebnimi ali predragimi investicijami, in o teh stvareh je prav, da se izrečemo v državnem zboru in tudi ta poročila potem pošljemo preiskovalnim organom, ki nadaljujejo s postopki,” je še povedal vodja poslanske skupine SDS.
Dejal je še, da bo v tem času najbrž odprto tudi kakšno vprašanje glede neizvajanja arbitražnega sporazuma. “Tu se postavljajo nekatere dileme o tem, kaj je smiselno, ali ustrezne postopke predlaga Evropski komisiji vlada ali državni zbor. S temi stvarmi ni mogoče kar tako pohiteti, mislim pa, da je mogoče vse izpeljati in da se da vse narediti do razpisa volitev, do 10. junija,” je ocenil Tanko.
Skrajševanje roka predstavlja problem
Izpostavil je tudi, da skrajševanje rokov na minimum predstavlja težave za določen del volilnega telesa, “predvsem gre za glasovanja po pošti in tujino.” “Menimo, da v tem konkretnem času ni potrebe, da bi se stvari skrajševale in omejevale možnost odločanja tega dela volilnega telesa,” je dodal Tanko.
Na vprašanje, ali je 10. junij za razpis predčasnih volitev možen datum, če bi vsi postopki tekli normalno, je Tanko odvrnil, da 10. junij zagotovo je možen rok, “kar vam bo povedal vsak, ki se ukvarja s procedurami, lahko je krajši, lahko je tudi daljši, a 10. junij je gotovo datum, ko je mogoče izvesti tudi predčasne volitve.”
Datum referenduma v rokah Državne volilne komisije
Na vprašanje o tem, kdaj bo referendum o drugem tiru, pa je vodja poslank in poslancev SDS odvrnil, da je datum v rokah Državne volilne komisije. “Kako bodo oni na osnovi obvestila sodišča sestavili rokovnik, je v njihovi pristojnosti. Nam se zdi, da je najprimerneje, da se tako referendum kot volitve izvedejo sočasno,” je povzel Tanko in dodal, da imajo mnoge bogatejše države več vrst odločanja na isti, volilni dan, “in to bi lahko naredili tudi pri nas, ki nismo tako bogata država, kot druge države.”
Na vprašanje, če bi moral izpostaviti eno stvar v času Cerarjeve vlade, kaj bi izpostavil, pa je Tanko odvrnil: “Dejstvo, da je začel opravljati tekoče posle šele sedaj.”
A. G.