Sramotna bilanca Jankovićevega “izjemno uspešnega projekta” Stožice: 135-milijonska bančna luknja in nepoplačani podizvajalci

Datum:

Kakšna je bilanca “izjemno uspešnega projekta” Stožice, kot ga je na zaslišanju pred preiskovalno komisijo o ugotavljanju zlorab v slovenskem bančnem sistemu ter ugotavljanju vzrokov in odgovornosti za že drugo sanacijo bančnega sistema v samostojni Sloveniji, ki jo vodi poslanec SDS dr. Anže Logar, poimenoval ljubljanski župan Zoran Janković? 135 milijonov evrov globoka bančna luknja od propadlega projekta Grep, ki je prešla na t. i. slabo banko, 17 milijonov evrov nepoplačanih računov podizvajalcem s strani Grepa ter 13 milijonov evrov neplačanih računov podizvajalcem s strani Energoplana in Gradisa skupine G.

“Jaz se pišem Janković, kaj imam jaz s tem?” je bilo eno prvih vprašanj, ki jih je Janković naslovil na dr. Anžeta Logarja, kot da ne bi vedel, kdo na preiskovalni komisiji zastavlja vprašanja, in kdo odgovarja. “Ne vem, po kakšnem ključu sem danes tukaj,” se je še spraševal.

V nadaljevanju je preiskovalno komisijo označil za politični cirkus in večkrat ponovil že znane mantre, da on nima ničesar z bančno luknjo, za slednjo pa, da so krive banke in njihova vodstva, ki Grepu niso podelila potrebnih kreditov, s pomočjo katerih bi projekt pripeljali do konca – in to kljub temu, da je njegov dober prijatelj Zlatko Sraka, direktor Grepa in Energoplana, na zaslišanju pred dnevi dejal, da mu je Janković ponudil pomoč pri prepričevanju bankirjev, da bi mu podelili vedno nove kredite, vendar se je temu uprl tedanji predsednik uprave NLB Božo Jašovič, ki je Sraki na enem izmed sestankov zabrusil: “Jaz ne rabim Jankovića tukaj, vi se sami pogajate.”

Na trenutke je postal aroganten in vidno razburjen
Janković je na zaslišanje prišel v spremstvu odvetnika, ki mu je večkrat svetoval, naj na vprašanje ne odgovori. Za nekatere Jankovićeve posle sicer tečejo sodne preiskave, zato je Janković pri vprašanjih v zvezi z njimi uporabil danes že sloviti stavek svojega sina Jureta Jankovića“odgovor je enak prejšnjemu”. “Vem, da smo tu zaradi političnega cirkusa, volitve so tu,” je dejal že uvodoma ter napovedal, da bo odgovarjal le na vprašanja, ki se mu zdijo smiselna. Preiskovalni komisiji je v nadaljevanju predal vso dokumentacijo glede projekta Stožice vse od leta 1985, češ da tam najdejo vse, kar jih zanima.

Na trenutke pa je bil Janković med zaslišanjem vidno razburjen in aroganten. V nekem trenutku je celo zagrozil, da bo odšel iz dvorane, in dejal, da je predsednik preiskovalne komisije tisti, ki bi se moral naučiti olike. “Ko mi boste našli primerljivo dvorano in stadion na svetu, za takšno ceno, se pa lahko pogovarjamo o tem,” je še zabrusil dr. Logarju.

Za kosila so zapravljali astronomske vsote, račune plačujemo davkoplačevalci
Že omenjeni Zlatko Sraka je na nedavnem zaslišanju na preiskovalni komisiji priznal tudi, da so si vodilni možje pri gradnji Stožic tedensko privoščili za navadnega smrtnika nepredstavljivo draga kosila – kosilo za štiri osebe za kar 800 evrov, zraven pa so, seveda, sodili cigare in viski. “Na koliko večerjah in kosilih ste bili vi?” je zanimalo predsednika preiskovalne komisije. “Tudi slučajno ne mislim razlagati,” pa je odgovoril Janković in dodal, da dr. Logarju  predlaga, naj gre v Prijedor na čevapčiče, češ da imajo tam dober jedilni list. V zvezi z vplivnimi prijatelji pa je Janković še povedal, da lažje pove, kdo so njegovi sovražniki, kot pa kdo so njegovi prijatelji.

Foto: STA

Glede političnega udejstvovanja in Pozitivne Slovenije je Janković dejal, da ima danes, leta 2018, večji vpliv, kot pa ga je imel leta 2010, ko so gradili Stožice.

Osmoljeni podizvajalec Jankovića postavil na laž
V nadaljevanju je pričal še Ivan Hrženjak, eden od podizvajalcev pri projektu Stožice, ki je razkril, da do danes ni dobil vsega plačila za opravljeno delo in da zaradi tega še danes odplačuje kredite. Kmalu potem, ko so se dela zaključila in je projekt obstal, so po Hrženjakovih besedah tako Janković kot direktorja Grepa in Energoplana Uroš Vogrin in Zlatko Sraka podizvajalcem zatrjevali, da bodo poplačani. “Hodili so po objektu in govorili, da bo vse plačano, vse so obljubili,” je dejal Hrženjak. In kaj se je zgodilo pozneje, kaj se dogaja danes? “Danes niso več dosegljivi, ko kličemo na občino, nimajo časa, da bi nas sprejeli,” je še priznal Hrženjak.

Preiskovalna komisija pod vodstvom dr. Anžeta Logarja je tako zaključila z zaslišanji. “Sprememba glede odstopa predsednika vlade je dinamiko dela naše komisije rahlo spremenila. Sedaj prihajamo v fazo zaključevanja in potrjevanja poročila znotraj preiskovalne komisije, potem sledi potrjevanje na seji državnega zbora,” je že v petek napovedal dr. Logar, ki tudi poudarja, da bodo ugotovitve zaključnega poročila v nekaterih primerih zagotovo veliko presenečenje, saj bo dokument pokazal na stranpoti slovenskih bankirjev in tudi drugih javnih ali manj javnih sfer, ki so lomastile po dveh največjih državnih bankah. V naslednjem koraku pa bo preiskava izključna odgovornost organov pregona in sodstva, je še povedal predsednik Logar.

C. Š.

Sorodno

Zadnji prispevki

Boštjan M. Turk: “Čestitka delavstvu za 1. maj! Ne obupajte, še huje bo!”

Publicista in profesorja dr. Boštjana M. Turka smo vprašali...

Je partner Maše Kociper in vpliven odvetnik vpleten škandal?

Spomnite se naslednjič, ko vam bodo aktualni oblastniki pridigali...

[Video] Kangler na kmetijo povabil Goloba, namesto njega prišel nekdo drug

Nekdanji državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Franc...