Predstavniki Trumpove administracije v skupinski pogovor pomotoma vključili urednika medija

Datum:

Najvišji člani Trumpove administracije so v svoj zasebni komunikacijski kanal na aplikaciji Signal pomotoma vključili urednika revije Atlantic Jeffreya Goldberga. Videl je podrobnosti ameriških operacij zoper jemenske Hutije, del pogovora pa se nanaša tudi na Evropsko unijo. Oblasti avtentičnosti pogovora niso zanikale.

V pogovor naj bi bili vključeni ameriški sekretar za obrambo Pete Hegseth, podpredsednik ZDA J. D. Vance, direktor angecije CIA John Ratcliff, svetovalec za nacionalno varnost Mike Waltz, direktorica nacionalne obveščevalne agencije Tulsi Gabbard in državni sekretar Marco Rubio in drugi. V celotnem pogovoru naj bi bilo 18 ljudi.

Po oceni ameriškega sveta za nacionalno varnost je serija sporočil avtentična. Trenutno preučujejo, kako je bilo sploh možno, da se je urednik Atlantica znašel v skupinskem pogovoru.

“Če so že izbrali naključno telefonsko številko, vsaj ni šlo za nekoga, ki podpira hutijevce, saj so delili podatke, ki bi po mojem mnenju lahko ogrozili življenja ameriških vojakov, ki so bili vpleteni v to operacijo,” je Goldberg povedal PBS.

Uvodoma je mislil, da gre za potegavščino, tako je bil priča podrobnostim napada na jemenske Hutije dve uri, preden je do teh prišlo. Goldberg trdi, da je material, ki ga je uspel videti, vključeval operativne podrobnosti napadov, vključno s tarčami, oborožitvijo, ki bi jih v napadu uporabilo Združeno kraljestvo, kot tudi zaporedje napadov.

Komentarji o EU in Trumpova brezbrižnost
Ko so novinarji povprašali ameriškega predsednika Donalda Trumpa o incidentu, je dejal, da s tem ni seznanjen. Tiskovna predstavnica Bele hiše je dejala, da Trump ohranja polno zaupanje v svojo ekipo za nacionalno varnost, vključno z Mikom Waltzem. Prav Waltz naj bi Goldberga vključil v skupinski pogovor. Ko so o incidentu povprašali ameriškega državnega sekretarja Hegsetha, je ta urednika označil kot prevarantskega in močno diskreditiranega. Samega incidenta ni naslovil.

Posebno pozornost evropske javnosti pa je pritegnilo nestrinjanje podpredsednika Vanca s Trumpom. Izseki pogovora kažejo, da Vance nasprotuje vojaškim operacijam v Jemnu, saj po njegovi oceni Hutiji predstavljajo večjo nevarnost evropskemu pomorskemu prometu, medtem ko je nevarnost za ameriško trgovino minimalna.

“Sovražim to, da bomo spet reševali Evropo,” je zapisal Vance. Oseba s kraticami S. M., verjetno Trumpov svetovalec Stephen Miller, pa v komunikaciji reče, da bi morale ZDA od Evrope zahtevati gospodarske koristi, če jim uspe ponovno vzpostaviti svobodo navigacije.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Latinskoameriški komunistični diktatorji preganjajo praznovanje velikega tedna

Krščanstvo preganjajo po vsem svetu – najbolj strastni so...

Tretji dan blokade Radiotelevizije Srbije

Blokada Radiotelevizije Srbije (RTS) je vstopila v svoj tretji...

[Video] O razsodbi zadeve Trenta: Janša je resna grožnja globoki državi, sodnica čaka na njihova navodila

V tokratni oddaji Aktualno so udeleženci osvetlili zaključna dejanja...