Vedno ista zgodba: odbor za pravosodje zavrnil priporočilo SDS za preiskavo zlorab in pritiskov v pravosodju – vladajoče večine ne zanimajo zlorabe, pač pa še naprej ščiti svoje interese

Datum:

Odbor za pravosodje ni podprl predloga priporočila SDS, s katerim bi DZ pristojnim organom priporočil opravo analize javno znanih zlorab in pritiskov v pravosodju ter pripravo zakonskih sprememb na tej podlagi. Poslanci koalicije so namreč ocenili, da predlog nedopustno posega v odprt sodni postopek. DZ bo tako o priporočilu opravil le razpravo.

Poslanci SDS so sprejem priporočila predlagali, ker ocenjujejo, da je v nekaterih konkretnih sodnih primerih prišlo do zlorab pa tudi do nedopustnih pritiskov na sodne odločitve. Med primeri, kjer naj bi prišlo do zlorab, izpostavljajo primere Patria, Kangler in Magajna, med nedopustnimi pritiski na sodne odločitve pa primer sodnika Zvjezdana Radonjića, ki je ob izreku oprostilne sodbe Milku Novič opozoril na domnevne pritiske med sojenjem.

Poslanci SDS so zato med drugim predlagali, na DZ priporoči vladi, da skupaj s policijo in državnim tožilstvom opravi analizo vseh postopkov v primeru Novič ter na podlagi ugotovitev predlaga potrebne zakonske spremembe. Vrhovnemu sodišču pa bi DZ priporočil, da opravi analizo postopkov sojenja v primerih Patria, Kangler in Magajna ter po potrebi predlaga ustrezne zakonske rešitve.

Ne gre za pritiske, temveč za razpravo
Anja Bah Žibert
(SDS) je pojasnila, da njihov namen ni razprava o konkretnih odprtih postopkih, ampak o pritiskih, na katere je opozoril tudi sodnik Radonjić. Njen poslanski kolega Anže Logar je dodal, da DZ s priporočilom nikomur ničesar ne ukazuje, pač pa le priporoča. Menil je, da težava ni v samemu priporočilu, ampak bodisi v tem, da ga predlaga opozicija, bodisi v tem, da v koaliciji ne vedo, kako ravnati potem, ko je bil predlog ustrezno spremenjen. Eva Irgl (SDS) je menila, da je naloga DZ, da razpravlja o stanju v pravosodju, “še posebej takrat, ko ugotovimo, da so se dejansko dogodili neki pritiski“. Na splošno so poslanci SDS ocenjevali, da bi bilo priporočilo nujno sprejeti, saj da nekateri konkretni primeri kažejo, da imamo v pravosodju resne težave.

Ministrica za pravosodje Andreja Katič je navedbe zanikala rekoč, da vsakoletno ocenjevanje s strani Evropske komisije kaže, da se delo pravosodja pri nas izboljšuje. Glede primera Radonjić je dejala, da je takoj potem, ko je sodnik opozoril na pritiske, zaprosila za pojasnila odgovorne, hkrati pa javno obsodila vse morebitne pritiske na sodnike. Ker odbor poročila po skoraj šesturni razpravi ni podprl, DZ na ponedeljkovi izredni seji o njem ne bo glasoval, pač pa bo le opravil razpravo.

Spomnimo. Sodnik Zvjezdan Radonjić je v svoji obrazložitvi oprostilne sodbe Milku Noviču, ki  je bil oproščen za umor nekdanjega direktorja Kemijska inštituta, izpostavil oziroma opozoril na hude pritiske, ki jih je bil deležen v času procesa, s katerimi se ga je hotelo disciplinirati in diskreditirati, ker je proces vodil po edinem pravem in nujnem načelu pravičnosti. Že po prvih narokih v omenjeni zadevi so se začeli pritiski na predsednika okrožnega sodišča, da naj sodnika Radonjića disciplinira in da naj ta sodi, kot je treba. Kaznovanje sodnika Radonjića naj bi predlagal vodja specializiranega državnega tožilstva Harij Furlan. K sodniku Radonjiću je ves čas prihajala sodnica, ki je bila bojda neposredno v stikih z državnimi tožilci, in mu namigovala, naj Noviča ne oprosti. Sodnik Radonjić je bil priča medijskim pritiskom in brskanju po njegovem zasebnem življenju, celo po njegovih zdravniških mapah. Ob izreku je še napovedal, da ker je želel zagotoviti pošteno sojenje, ne bo nikoli napredoval, čez mesec dni pa se bo verjetno znašel v suspenzu.

Do sedaj so opozorila o nepravilnostih v pravosodju prihajala predvsem zunaj tega sistema, sedaj pa je res konkretno opozorilo prišlo neposredno iz sodniških vrst. “V normalni državi bi dogajanje okoli procesa Novič streslo in pretreslo sam pravosodni vrh. Zadeva okoli procesa Novič je pomembna in terja konkretne odgovore in ukrepe,” je ob predstavitvi zahteve za sklic izredne seje povedala poslanka SDS Anja Bah Žibert in dodala: “V dobro državljank in državljanov je potrebno najti pot iz pravosodnega blata, v katerem je ta država, še toliko bolj, ker to ni en in edini primer.” V priporočilu so v poslanski skupini SDS spomnili tudi na primere Patria, Kangler in Magajna. “Lahko se vprašamo, koliko je še takšnih primerov, ko se posamezniki s sodnim sistemom ne morejo spopasti, ker za to nimajo denarja. Posledice nedopustnih ravnanj so trajne, trpljenje posameznikov in njihovih družin je neizmerljivo. Ni je odškodnine, ki bi ublažila nedopustno ravnanje pravosodnega sistema. Moramo se nehati zanašati na to, da bo sodne krivice popravljalo Evropsko sodišče za človekove pravice. Red je potrebno vzpostaviti doma in vzpostaviti tudi zaupanje v naše organe,” je bila jasna poslanka SDS. V poslanski skupini ob tem še opozarjajo na neodziv predsednika države v dani situaciji, kar je po njihovem mnenju zaskrbljujoče, neustrezen odziv ministrice za pravosodje Katičeve pa izkazuje, da nujnih ukrepov ministrstva pravzaprav ne bo.

Demokracija

Sorodno

Zadnji prispevki

Pro-hamasovski protestniki napadli novinarja, policija pa je namesto hamasovcev aretirala njega

Pro-hamasovski protestniki so se zgrnili nad novinarja Amija Horowitza,...

Si je Irena Joveva nastavila ogledalo?

Letele so glave direktorjev, urednikov in novinarjev, a so...